Skryté zápaly, boľavé kĺby, či zle hojace sa rany: Vyskúšajte liečbu enzýmami

kĺby

thinkstockphotos.com

V dnešnej dobe máme k dispozícii nepreberné množstvo liekov a výživových doplnkov, avšak mnohé z nich výrazne zaťažujú náš organizmus. Ak si už dlhé mesiace neviete poradiť s niektorými zdravotnými problémami, za skúšku určite stojí terapia enzýmami. Ich užívanie sa totiž javí ako cesta k lepšiemu a kvalitnejšiemu spôsobu života bez vedľajších účinkov.

Čo to tie enzýmy vlastne sú?

Enzýmy sa v rôznych formách vyskytujú v celom tele a každý z nich sa špecializuje na niečo iné. Sú to proteíny, ktoré urýchľujú chemické procesy v našom organizme. Ich najväčší význam tkvie v metabolických funkciách, pri trávení, myslení, ale urýchľujú tiež kopírovanie našej DNA. Znížená hladina enzýmov v tele sa prejavuje únavou, slabosťou, zníženou imunitou a menšou schopnosťou odolávať každodennému stresu. Ich nedostatok taktiež posúva ručičku na váhe smerom hore. S pribúdajúcimi poznatkami však odborníci zisťujú, že enzýmy dokážeme využiť v prospech nášho zdravia. Vďaka vhodne zvolenej strave môžeme telu dodať významné množstvo enzýmov, ktoré mu pomáhajú vyliečiť sa z rôznych ochorení.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


V čom všetkom dokážu enzýmy pomôcť?

Niektoré enzýmy majú schopnosť odstrániť nepotrebné, poškodené, či odumreté bunky a nahradiť ich úplne novými. Takzvaná enzýmoterapia sa preto využíva pri hojení rán, pri bolestiach kĺbov, ale aj pri skrytých zápaloch. Najčastejšie je využívaná v prípade chirurgických a stomatochirurgických zákrokov, kedy dokáže urýchliť a zlepšiť hojenie pooperačnej rany dodaním enzýmov zvonka. Môžeme tak urobiť formou liekov s obsahom enzýmov, ale aj formou stravy. Vďaka tejto terapii sa zmenšujú opuchy, pacient pociťuje menšie bolesti a zlepšuje sa odolnosť organizmu voči vírusovým a bakteriálnym ochoreniam. Enzýmová terapia však neznamená úplné vysadenie antibiotík, je len podpornou liečbou, ktorá, okrem iného, pomáha pri eliminovaní hnisavosti rán. Jej účinok sa zlepšuje, ak začneme s užívaním enzymatických liekov a stravy ešte pred zákrokom.


Mohlo by vás zaujímať: Ubráňte sa reume, kým je čas: Na čo by ste si mali dať pozor?


Vyberajte hlavne čerstvé potraviny

Pri zápaloch a bolestiach kĺbov, ale aj pre lepšie hojenie rán pomáha konzumovanie surovej stravy. Odporúča sa jesť veľa zeleniny, ovocia a nenasýtených mastných kyselín, prospešný je tiež ľanový olej. Z modernejších surovín pomáha šťava zo zeleného jačmeňa, či chlorella, už v dávnejších časoch sa osvedčil ananás a papája. V našich podmienkach však exotické ovocie nedostaneme v prirodzene dopestovanej podobe. Je totiž dovážané a následne konzervované. Treba si preto dôkladne zistiť, aké potraviny kupujeme, či majú potrebnú kvalitu. V našich zemepisných šírkach je najlepším enzýmom so širokospektrálnymi účinkami kyslá kapusta. Už staré mamy vedeli rozprávať o priaznivom vplyve tejto takpovediac zázračnej suroviny. V súčasnej dobe sa i mladí ľudia opäť vracajú k nakladaniu kapusty do suda, aby si upevnili zdravie počas zimy. Podobné účinky ako kyslá kapusta má takisto poctivý slovenský cesnak, cibuľa, či bylinky, ktoré si v lete môžeme dopestovať aj na balkóne.

Čomu by sme sa mali vyhnúť?

Niektoré potraviny sú na enzýmy bohatšie, iné chudobnejšie. Všeobecne však platí, že ich tepelná úprava blahodarné enzýmy likviduje, a preto sa na terapeutické účely odporúča predovšetkým surová, čiže raw strava. Telu takisto neprospieva, ak do jedálnička v čase liečby zaradíme bravčové a teľacie mäso, kravské mlieko a výrobky z neho, ale aj rajčiny a zemiaky. Nakoľko zdravotný stav zhoršujú hlavne sacharidy, pacienti s bolesťami kĺbov, či zápalmi by sa mali vyhýbať cukrom a potravinám, ktoré ho obsahujú.


Mohlo by vás zaujímať: Slanina! 9 chlapských super receptov, ktoré musíte skúsiť!


Tabletky sú pohodlnejšie, ale…

vyžadujú si dôsledné dodržiavanie viacerých pravidiel:

  • enzýmy v tabletkách sa užívajú zásadne nalačno, teda aspoň hodinu pred jedlom,
  • tabletky je potrebné zapiť veľkým množstvom vody, aspoň 250 ml a viac,
  • na začiatku terapie je nutné užiť minimálne 15 tabletiek denne a viac,
  • niektoré z nich sú ťažké na žalúdok,
  • cenovo pomerne náročné – kúra na tri mesiace odľahčí vašu peňaženku o približne 100 eur.

Máte nejaké skúsenosti s liečbou enzýmami? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame