Všetko, čo potrebujete vedieť o opare: Mýty aj fakty, prevencia aj liečba!

žena

Thinkstock.com

Ak sa vám na pere či inej časti tváre nikdy nevytvorili mokvajúce pľuzgieriky, môžete si v duchu zablahoželať. Patríte medzi hŕstku šťastlivcov, ktorí majú imunitný systém pod kontrolou. Zvyšok populácie má s oparom dočinenia častejšie, než je človeku príjemné. Čo všetko s oparom súvisí a ako sa mu účinne brániť?

Jedna veľká herpesová rodina

Opar, ktorý sa nám z času na čas objaví na pere, pod nosom či na brade, má veľmi veľa spoločného s tým, ktorý sa vyskytuje v oblasti intímnych partií. Pravdou totiž je, že obe ochorenia spôsobuje vírus zvaný herpes simplex. Ten sa však v lekárskej terminológii rozlišuje na dva kmene. Zatiaľ čo kmeň HSV-1 spôsobuje spomínané pľuzgiere v oblasti tváre, kmeň HSV-2 dokáže privodiť nepríjemnosti na miestach ukrytých v spodnej bielizni, čiže na genitáliách. Do skupiny herpesových vírusov však patrí aj dobre známy vírus varicella zoster, ktorý má na svedomí pásový opar. Ten postihuje najčastejšie pacientov vo vyššom veku, pričom v ranom detstve dokáže vyvolať ovčie kiahne. Zdá sa vám to komplikované? Zbaviť sa tejto pliagy je prakticky nemožné.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa oparu čo najrýchlejšie: Pomôže ľad, zubná pasta či kypriaci prášok


Päť štádií oparu

Opar má svoj typický priebeh a vyznačuje sa tým, že väčšinou sa tvorí na tom istom mieste. Ochorenie je možné rozdeliť do nasledovných etáp:

  • brnenie – predchorobné štádium, ktoré môže trvať 1–2 dni. Postihnuté miesto sčervená, opuchne a môže byť bolestivé. Opar svoj príchod vždy ohlasuje tým, že nám v pere doslova „brní“.
  • pľuzgier – fáza trvajúca 2 dni. Vytvorí sa pľuzgier naplnený tekutinou, k nemu sa pridávajú ďalšie a vytvárajú zhluky.
  • mokvanie – etapa trvajúca len jediný deň, no je najviac nákazlivá. Pľuzgiere totiž popraskajú, miesto je celé červené a pokrýva ho tekutina s miliónmi infekčných vírusov.
  • chrasta – štádium s dĺžkou 2–3 dni. V postihnutom mieste prevláda pocit svrbenia alebo pálenia. Pokiaľ sa chrasta roztrhne, miesto krváca a následne sa vytvorí nová, zvyčajne menšia chrasta.
  • hojenie – po tom, čo chrasta celkom zmizne, obvykle zostane ešte červenkastý fliačik. Stopy po opare nás tak sprevádzajú zopár ďalších dní.

Je len malá šanca, že ho nemáte

Podľa Zdravotného strediska Marylandskej univerzity je herpesom typu HSV-1 nakazených až 90% populácie. Ak ste herpes nikdy nemali, možno ste len nosičom vírusu, ktorý sa u vás zatiaľ nestihol prejaviť. „Väčšina jedincov sa nakazí v detstve. Zvyčajne sa tak udeje používaním tých istých predmetov, ktoré používajú nakazení členovia rodiny, prípadne blízkym kontaktom s nimi. Infekcia je taká častá preto, lebo deti skúmajú svoje okolie tým, že si dávajú veci do úst,“ vysvetľuje doktorka Susan Bard.


Mohlo by vás zaujímať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Mýty prvej pomoci

Na rýchlejšie zahojenie oparu existuje množstvo domácich receptov, no len máloktoré z nich naozaj liečia. Pravdou totiž je, že ak opar už raz naplno prepukne, budete ho musieť pretrpieť niekoľko dní. Ktoré zázraky teda pomôžu, ale na proces samotnej terapie majú len minimálny vplyv?

  • ľad – poskytne úľavu pri opuchu a začervenaní, no hojenie nijako neurýchli
  • alkohol – postihnuté miesto vysuší a svojím spôsobom aj vydezinfikuje. Jeho použitie je preto vhodné iba v mokvajúcom štádiu, dajte však pozor, aby sa vytvorená chrasta neroztrhla.
  • zubná pasta – má podobný efekt ako alkohol
  • mentol alebo fenol – ako prísada v balzame či v mastičke môže uľaviť od prejavov oparu, no liečivý účinok nebol klinicky preukázaný

Ako docieliť, aby sa herpes vôbec neobjavil?

Ak s herpesom bojujete častejšie ako raz za rok, vyskúšajte liečivé prípravky z lekárne. Ten, ktorý sa vám osvedčí najviac, noste vždy so sebou ako povinnú výbavu. Akonáhle začnete pociťovať brnenie a opuch, miesto starostlivo natierajte. Ak nepomôže ani to, navštívte lekára. Môže totiž ísť o hlbší imunologický problém.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa bolestivého oparu rýchlejšie: Alebo predíďte jeho vzniku úplne


Stavte na účinnú prevenciu

Spúšťačom oparu môže byť akákoľvek situácia, ktorá predstavuje pre organizmus záťaž a stres. Patrí sem fyzické aj psychické vypätie, prechladnutie alebo infekcia, dlhý pobyt na slnku, menštruácia, vytrhnutie zubu, hnačky pri cestovaní, poranenie pier a podobne. Aby ste riziko vytvorenia nepríjemných pľuzgierov znížili na minimum, snažte sa udržať svoj imunitný systém v stopercentnom stave. Nezabudnite na prísun vitamínov, stopových prvkov a enzýmov čerstvom stave. Doprajte si tiež kvalitný spánok a pravidelnú športovú aktivitu. Obranyschopnosť organizmu podporíte tým, že sa každý deň vyberiete aspoň na polhodinovú prechádzku za každého počasia.


Čo vám pri liečbe oparu najviac pomáha? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame