Chystáte sa na pracovný pohovor? Týmto vetám sa určite vyhnite

pohovor

thinkstockphotos.com

Nezáleží na tom, či ste dlhodobo nezamestnaný, alebo vás súčasná profesia vonkoncom nenapĺňa. Každý z nás túži po pracovnej pozícii, ktorú by vykonával rád a bol za ňu adekvátne finančne ohodnotený. Ak vás v najbližšom období čaká pohovor, nezanedbajte dôkladnú prípravu. Viete, ktoré vety personalisti považujú za absolútne tabu?

„Tak, čím sa vaša firma vlastne zaoberá?“

Pravidlo č.1 každého úspešného pohovoru znie: Zistite si čo najviac o mieste, o ktoré sa uchádzate. Je neprípustné, aby ste žiadali o pozíciu vo firme a nemali o nej ani poňatia. Pohľadajte na internete alebo sa popýtajte známych, ale vždy si urobte aspoň základný prieskum.

„Uf, môj predošlý zamestnávateľ…“

Nezáleží na tom, ako zle ste sa v predchádzajúcom zamestnaní cítili. Svojho minulého zamestnávateľa nikdy neohovárajte, ale voľte skôr neutrálny postoj, alebo vyzdvihnite pozitíva. Sústreďte sa na to, čo ste sa naučili a ako to môžete využiť v budúcnosti. Negativizmus vám určite nepomôže.


Mohlo by vás zaujímať: Viac spánku, viac peňazí: Oddýchnutí ľudia zarábajú viac


„So šéfom som veľmi nevychádzal.“

Môžete ho vnímať ako úhlavného nepriateľa, no na bývalého šéfa v čase pohovoru nenadávajte. Personalisti by vás mohli vykresliť ako osobu, ktorá sa nedokáže prispôsobiť a má problém s autoritami.

„Som taký nervózny…“

Úprimnosť sa síce vypláca, nie však v prípade, že ihneď prezradíte svoju slabú stránku. Ak sa cítite pod stresom, pokúste sa emócie a strach čo najlepšie zamaskovať. Inak riskujete, že si personalista vyberie niekoho iného s vyššou dávkou sebavedomia.

„Budem robiť čokoľvek.“

Túto vetu nevypúšťajte z úst ani vtedy, ak sa uchádzate o miesto upratovačky či údržbára. Zamestnávateľ vždy ocení, ak kandidát na pracovnú pozíciu presne vie, čo chce a pozná svoju cenu. Ak pripustíte, že ste ochotný robiť čokoľvek, vyzniete nanajvýš zúfalo.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete zapôsobiť na šéfa a postúpiť vyššie? Vieme, ako na to


„Nemám veľa skúseností, ale…“

Opäť fatálna chyba! Týmito slovami totiž vyjadríte presvedčenie, že tam vonku sú oveľa lepší kandidáti ako vy sám. Nepodceňujte sa a sústreďte sa na zručnosti, ktoré máte. Rozprávajte o svojich silných stránkach a o všetkom, čo dokážete.

„Mám to uvedené v životopise.“

Každý personalista síce vie čítať, no na niektoré vaše skúsenosti môže byť viac zvedavý. Počas rozhovoru tiež môže zhodnotiť vaše komunikačné a spoločenské zručnosti – tempo a plynulosť reči, prípadne artikuláciu, mimiku a gestikuláciu.

„Neviem.“

Aj keď patríte medzi ostrieľaných uchádzačov o zamestnanie, vždy sa môže vyskytnúť otázka, ktorá vás poriadne zaskočí. V tej chvíli máte dve možnosti. Môžete začať, napríklad, takto: „To je dobrá otázka. Myslím, že by som mal povedať…“ Zvyšok vety dokončíte myšlienkou, ktorú podľa vás personalista očakáva. Iným riešením je, že si vypýtate pero a papier, pohár vody alebo pár sekúnd na premyslenie, čím získate čas.


Mohlo by vás zaujímať: Prestaňte odkladať veci na neskôr: Využívajte svoj čas naplno!


„Nemám žiadne otázky.“

V závere pohovoru vždy dostanete priestor, aby ste získali odpoveď na to, čo vás v súvislosti s pracovnou pozíciou zaujíma. Ak zostane prázdne ticho, personalista si môže myslieť, že o dané miesto až tak veľmi nestojíte.

„Prepáčte, že meškám.“

Dostavte sa na pohovor včas aj za cenu, že budete musieť o hodinu skôr vstávať alebo stáť polhodinu v zápche. Predvídajte a nikdy, naozaj nikdy sa neomeškajte. Nedochvíľnosť je ten najhorší prvý dojem, aký o sebe môžete vytvoriť.


S čím všetkým ste sa na pracovnom pohovore stretli vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame