Tvaroh je opäť v kurze: Pomôže k lepšej postave a prospeje vášmu zdraviu

Tvaroh

Tvaroh je bohatým zdrojom proteínov (Zdroj: Thinkstockphotos.com)

Je vhodný pre športovcov, na chudnutie, či len tak, ako chutná potravina. Tvaroh v sebe skrýva množstvo zdravotných výhod, ktoré stoja za jeho zaradenie aj do vášho jedálnička. V čom všetkom vám môže prospievať?

Tvaroh má v kuchyni obrovské využitie. Hodí sa na slané pokrmy, na sladko, do šalátov, nátierok či tradičných slovenských jedál. Výhodou je, že sa dá veľmi ľahko kombinovať s inými potravinami. Potešíte tak svoj jazýček a telo zároveň.

Za vznikom tvarohu stojí kyselina mliečna

Pôsobením kyslomliečnych baktérií a ich kultúr vzniká z laktózy kyselina mliečna. Práve tá je zodpovedná za vznik tvarohu. Pri strete s mliekom ho totiž začne zrážať a postupne sa vytvára tvarohová zrazenina, ktorá tvorí základ pre hrudkovitú hmotu. Následne sa od tvarohovej zrazeniny sa oddeľuje srvátka.

Množstvo bielkovín

Vyvážená stravy ba mala byť bohatá na bielkoviny. Tie ľahko získate práve z tvarohu, ktorý má vo svojom zložení naozaj vysoký podiel proteínov. Jedna šálka tvarohu obsahuje okolo 40% odporúčanej dennej dávky bielkovín pre mužov a 50% pre ženy. Keďže má pomerne málo kalórií a zasýti náš organizmus na dlhšiu dobu, môžete ho  jesť aj podvečer – obmedzíte tak nočné nájazdy na chladničku.


Mohlo by vás zaujímať: Domáci tvaroh, syr či maslo: Vyrobte si ich rýchlo a jednoducho!


Dávka živín

Okrem bielkovín sa v tvarohu nachádzajú aj minerály a vitamíny. Ide najmä o vitamíny skupiny B, vitamíny A, D a K. Z minerálov je to predovšetkým vápnik, ale aj fosfor či horčík. Tvaroh obsahuje srvátkové bielkoviny, ktoré sú v ľudskom tele ľahko stráviteľné. Nachádza sa v ňom ale aj kazeín, ktorému to trvá dlhšie. Nezaťažuje však tráviaci systém, a tak ho môžu konzumovať aj tí, ktorí uprednostňujú ľahšie jedlá. Kvôli vysokému obsahu vápnika pomáha tiež znížiť pálenie záhy a bolesť žalúdka.

Základ jedálnička športovcov

Tvaroh jednoznačne patrí do jedálnička všetkých tých, ktorí sa aktívne venujú športu alebo chcú schudnúť. Jeho energetická hodnota je relatívne nízka  – 100 gramov odtučneného tvarohu má okolo 70 kalórií, plnotučný má približine o 100 kalórií na 100 gramov viac. Aj obsah nasýtených tukov je veľmi priateľský k štíhlej línii – neprekračuje jeden gram, neobsahuje ani transmastné kyseliny.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Vhodný aj pre budúce matky

Tvaroh je vhodnou potravinou aj pre tehotné ženy, keďže je vhodným zdrojom vápnika potrebného nielen pre zdravie kostí, ale aj pre svalové kontrakcie a správne fungovanie nervov. Jedna šálka tvarohu obsahuje 18% odporúčanej dávky tohto minerálu. V tvarohu je tiež obsiahnutý fosfor, ktorý sa podieľa na stavbe kostí aj počas tehotenstva.

Ako si ho vyrobiť doma?

Ak ste fanúšikmi domácich výrobkov, môžete si skúsiť vyrobiť aj tvaroh. Samozrejme, s trvanlivým mliekom to nepôjde, nemá totiž potrebné baktérie. Preto si musíte zohnať prírodné čerstvé mlieko buď z mliečnych automatov, predajní zo zdravou výživou alebo priamo od zvierat. Na vyrobenie 450 g tvarohu potrebujeme približne 3 litre nepasterizovaného kravského mlieka.

Mlieko vlejeme do hrnca alebo do veľkej štvorlitrovej sklenenej fľaše a necháme kysnúť pri izbovej teplote asi tri dni. Potom hrniec so zmesou prihrievame približne na teplotu 60-70°C, ale nemiešame. Po krajoch sa vytvorí biela tekutina a v strede sa zrazí hustá hmota. Na povrchu by sa mala vytvoriť bohatá pena. Potom odstavíme a prelejeme cez sitko a necháme nad hrncom stiecť asi 30 minút.

Podľa iného receptu stačí mlieko (opäť čerstvé) zohriať asi na 30 stupňov Celzia. Potom za občasného miešania po okraji hrnca čakáme kým sa začne mlieko zrážať – ak chceme proces urýchliť, pridáme chlebovú kôrku. Keď vznikne dostatok hustej hmoty, pripravíme si sitko alebo cedník, do ktorého si prichystáme jemné plátno. Hmotu precedíme, plátno zviažeme, zaťažíme podĺa toho, aký hutný tvaroh chceme (čím hutnejší, tým ťažšie závažie) a necháme odkvapkať.


Máte radi tvaroh? Pripravujete si ho ho aj doma a ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame