Obávaná cesta do podvedomia: V čom všetkom vám môže pomôcť hypnóza?

hypnóza

thinkstockphotos.com

Slovo hypnóza v ľuďoch vyvoláva veľmi rozmanité pocity, pričom zväčša dominuje strach a obavy z nepoznaného. No zatiaľ čo pomerne široká časť verejnosti považuje túto metódu za akýsi druh šarlatánstva, niektorí jedinci jej pripisujú významné terapeutické účinky. Hypnoterapia totiž údajne dokáže pomôcť aj tam, kde je moderná medicína prikrátka. S akými zdravotnými problémami sa dnes môžete obrátiť na hypnotizéra a aké máte záruky, že vám naozaj pomôže?

Názory na hypnózu sa rôznia

Keďže hypnóza je ešte stále vnímaná pomerne negatívne, šíria sa o nej viaceré mýty a polopravdy. Slovo pochádza zo starogréckeho hypnos, čo v preklade znamená spánok. Aj preto sa mnohí ľudia mylne domnievajú, že počas hypnózy úplne stratia vedomie. Vyškolení odborníci však tvrdia pravý opak – hypnóza je prirodzený a zdravý stav mysle. Tajomstvo teda spočíva v potlačení jej racionálnej stránky, kedy je umožnený prístup do podvedomia. Takýmto spôsobom relaxácie je údajne možné naštartovať pozitívne zmeny v oblasti psychiky a celkového telesného zdravia. Ak podstúpite hypnózu za výlučne liečebným účelom, vtedy hovoríme o hypnoterapii. Pri neodbornom zaobchádzaní s klientom však hrozí zneužitie až manipulácia s negatívnymi dôsledkami.

Aj hypnóza pozná kontraindikácie

Na to, aby človek mohol podstúpiť hypnózu, je potrebný istý stupeň intelektu – jeho IQ musí byť vyššie ako 70. Hypnoterapia patrí medzi absolútne tabu u pacientov, ktorí patria do rúk psychiatra pre nasledovné ochorenia: senilná demencia, Alzheimerova choroba, schizofrénia, endogénne psychózy a podobne. Ako veľmi rizikové sa však javia niektoré neurologické problémy. Zaraďujú sa medzi ne panické ataky s klinickými prejavmi (tŕpnutie končatín, hyperventilácia, búšenie srdca atď.), epilepsia a iné.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine


Kedy dokáže hypnóza liečiť?

Hypnoterapia je prezentovaná ako jedna z metód alternatívnej medicíny so širokou škálou pôsobenia. Pacienti môžu priaznivý efekt údajne očakávať v nasledovných oblastiach:

  • psychické problémy: fóbie, depresie, poruchy spánku a sexuality, chronický stres a únava
  • závislosti: fajčenie, alkoholizmus, kompulzívne prejedanie sa, drogová závislosť – jedinou podmienkou je, aby sa človek rozhodol pre zmenu sám z vlastného presvedčenia a nie pod tlakom príbuzných
  • manažment bolesti
  • ochorenia tráviaceho systému: funkčná žalúdočná dyspepsia, syndróm dráždivého čreva
  • kožné problémy
  • pôrodníctvo: od podpory otehotnenia a psychosomatických príčin neplodnosti, cez prípravu na pôrod až po samotné privedenie potomka na svet
  • vzťahové problémy: rozvody, rozchody, partnerské nezhody, konflikty v zamestnaní, problémy v komunikácii medzi rodičmi a deťmi
  • osobnostný rozvoj: zvýšenie sebadôvery, odbúranie trémy a strachu z vystupovania pred obecenstvom, rozvinutie komunikačných zručností a podobne

Aj keď hypnoterapia prináša viaceré benefity, je nutné rešpektovať, že nenahrádza modernú medicínu ani medikamentóznu liečbu.


Mohlo by vás zaujímať: Obhryzené nechty sa k dospelým ľuďom nehodia: Skoncujte konečne s týmto zlozvykom


Len jedno sedenie nestačí

Keďže hypnoterapia neustále zápasí s nedôverou, ľudia jej dávajú šancu zvyčajne ako jednej z posledných možností v duchu hesla: „Topiaci sa aj slamky chytá.“ Certifikovaní hypnoterapeuti však vždy upozorňujú, že nejde o zázračnú jednorázovú záležitosť, ale dlhodobejší proces zmeny. Ak chcete túto metódu vyskúšať, musíte zobrať na vedomie, že zrejme absolvujete aspoň tri sedenia. Samotná terapia je nanajvýš individuálna a jej priebeh závisí od problému, ktorý klient potrebuje riešiť.


Mohlo by vás zaujímať: Strach zo spánku, pupku či farieb: Čoho všetkého sa môžeme báť?


Úspech závisí aj od hypnability

Pri hypnóze dôležitú úlohu zohráva predovšetkým to, akú má človek schopnosť ponoriť sa do tohto stavu mysle. Podľa odbornej literatúry hypnabilita dosahuje vrchol ešte v detstve medzi 9. a 12. rokom života. Následne nám z tejto schopnosti postupne ubúda. Pravdou takisto zostáva, že jedinci, ktorí majú potrebu neustále všetko ovládať vlastným rozumom, sa do hypnózy vlastne nikdy nedostanú. Často im v tom bránia najrôznejšie formy strachu a samotné podvedomie, ktoré je presvedčené, že sa zhypnotizovať nenechá.


Je podľa vás hypnóza nebezpečná? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame