Vianoce zvládnete aj bez pôžičky: Ide predsa o sviatky pokoja, nie darčekov

Vianoce

thinkstockphotos.com

„Iskričky v očiach mojich detí či vnúčat predsa stoja za to,“ hovoríte si možno pri braní pôžičky. V tomto prípade je však namieste staré dobré porekadlo „dvakrát meraj a raz rež“. Za hotovosť, ktorú takto získate, totiž musíte zaplatiť aj úroky. A ak si nebudete poctivo splácať, môžete mať z toho poriadne problémy.

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Dôkladným posúdením svojich reálnych finančných možností a obozretným prístupom k vianočným pôžičkám sa ľudia môžu vyhnúť potenciálnym problémom v budúcnosti, ktoré sa môžu skončiť až exekúciou.

Zadlžujeme sa viac ako okolité krajiny

Slovenské domácnosti patria medzi najviac zadlžené v krajinách strednej a východnej Európy. Na zadlžovanie domácností už upozornila aj Národná banka Slovenska. Situácia na finančnom trhu s lacnými úvermi nemusí trvať večne a so zvyšovaním sa úrokových sadzieb môžu rásť aj nároky na splácanie pôžičiek.


Mohlo by vás zaujať: Šetriť neznamená mať menej: Vyskúšajte tieto tipy aj vy!


Nespoliehajte sa na známe tváre v reklamách

,,Predovšetkým dôchodcovia a slabšie sociálne skupiny obyvateľstva môžu pod vplyvom vianočných reklám podceniť riziko neprimeraného zadlženia sa. Celebrity angažované v reklamách znižujú ostražitosť ľudí a ponúkajú im pôžičku na nákup vianočných darčekov ako niečo samozrejmé. Vo finančnej oblasti je však mimoriadne dôležité nepodľahnúť emóciám a mať stále na pamäti, že všetky dlhy je raz potrebné uhradiť,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Čím dlhšie splácate, tým viac zaplatíte

Ak sa už občania rozhodnú požičať si peniaze, mali by si dôkladne naštudovať úverové podmienky. ,,Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie sa rozhodnú úver splácať, tým viac ho preplatia. Dôležitejšia ako výška splátky je pritom ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá zohľadňuje všetky náklady spojené s úverom a mieru jeho ročného preplatenia,“ dodáva Kolesárová.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý tip do domácnosti: Náhradný kľúč si vyrobíte aj z plastovej fľašky


Nezabudnite!

1. Poriadne si premyslite, či pôžičku naozaj potrebujete. Ak sa vám pokazila chladnička a potrebujete novú, je možno na mieste. Ale ak chcete vnúčaťu kúpiť pod stromček drahý mobilný telefón, radšej si to premyslite.

2. Zmluvu o pôžičke si vyžiadajte vopred a pozrite sa na ňu aj so svojimi blízkymi. Vyznačte si, čomu nerozumiete a spýtajte sa na vysvetlenie v banke.

3. Určite si sumu, ktorú budete môcť naozaj reálne splácať. Nehovorte si „nejako bolo, nejako bude“. V hre môže byť aj váš byt či auto.

4. Pôžička od nelicencovaného či nebankového subjektu môže byť spojená s väčším rizikom. Banky podliehajú prísnejšej kontrole ako nelicencované subjekty, ich pravidlá často bývajú presnejšie a úroky nižšie.  


Zvyknete si v období vianočných sviatkov požičiavať peniaze? Od akých subjektov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com
Odporúčame