Ušetrite, neplytvajte: Obchod s potravinami po záruke sa rozbieha po celej Európe

Jedlo

thinkstockphotos.com

Plytvanie potravinami je vo vyspelom svete veľkým problémom. Môže zaň viacero faktorov vrátane rodinných balení potravín, ktoré domácnosť s jedým členom nemá šancu zjesť, ale aj doby minimálnej trvanlivosti, ktoré „idú na istotu“. Produkt – napríklad cestoviny – je neraz vhodný na jedenie aj celé roky po ich uplynutí, nie každý je však ochotný ho zjesť.

Za nižšie ceny sa nakupuje lepšie

Možnosť nakúpiť za minimálne ceny produkty, ktorými pohrdli zákazníci supermarketov, uvádza v nadšenie klientelu reťazca nového štýlu Wefood v Kodani. Prvá pobočka je v prevádzke na ostrove Amager, ktorý je súčasťou dánskej metropoly a asociácia Wefood teraz otvorila ďalšiu vo štvrti Nørrebro. Predáva sa tam výhradne tovar, ktorý je po záručnej dobe, alebo ktorý má poškodený obal. Zisk plynie jednej charitatívnej organizácii.

Dánsko predaj nezakazuje

Dánska legislatíva umožňuje predaj pozáručných potravín, ak nepredstavujú bezprostredné zdravotné riziko a pokiaľ je na obale vyznačený dátum spotreby.

Ešte je potrebné presvedčiť zákazníkov, že sú potraviny vhodné na jedenie aj potom, čo im prešla záručná lehota. Konkrétne u Wefoodu sa produkty skúmajú zrakom aj čuchom, či sú ešte vhodné na jedenie.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite aj vy: Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?


Použite svoje zmysly

Chcete ušetriť peniaze a neplytvať? Pokojne to risknite aj s potravinami po záruke, nezabudnite ich ale poriadne preveriť. Pri kontrole potravín môžete používať vaše zmysly. Zrakom zistíte, či sa na povrchu potraviny netvoria plesne a či je konzistencia primeraná. Vyzrážaná voda na povrchu jogurtu neprekáža, ale hrudky by v ňom byť nemali. Zapojte aj čuch – ak potravina páchne inak, ako by mala, nejedzte ju. Ak pokazenú potravinu neodhalíme pomocou predchádzajúcich zmyslov, napovie nám chuť. Keď nie je taká, ako by mala byť, sústo vypľujte a viac ju nejedzte.

Ušetrite aj vy

Uzatvorené mlieko, syr či jogurty môžu byť dobré aj mesiace po dátume minimálnej trvanlivosti. Cestoviny či konzervy neraz vydržia aj o celé roky dlhšie. Taktiež múka, cukor či ryža v pôvodnom obale. Med, pokiaľ ho naberáte čistou lyžičkou, sa vám tiež nepokazí. Opatrnosť je na mieste pri mäsových výrobkoch aj rybách.


Mohlo by vás zaujať: Geniálne jednoduché zemiakové placky za 3 minúty: Tento recept už Slováci nebudú musieť googlovať


Ako obmedziť plytvanie?

Boj s plytvaním potravinami je prioritou po celej Európe, kde vznikajú najrôznejšie iniciatívy. Francúzsko vlani zakázalo vyhadzovať nepredané potraviny. Vo Veľkej Británii sa prvý supermarket s nepredaným tovarom otvoril v septembri pri meste Leeds. Reťazec s nízkymi cenami Rema 1000 sa zase rozhodol namiesto obvyklého dva za cenu jedného zmenšovať porcie, najmä u chleba, aby tak osamelé osoby nevyhadzovali nezjedené zvyšky.

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa vo svete ročne vyhodí takmer 1,3 miliardy ton potravín. Tie by mohli nasýtiť milióny ľudí vo svete, ktorí trpia hladom.


Snažíte sa neplytvať potravinami? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK, AFP
Odporúčame