Ušetrite, neplytvajte: Obchod s potravinami po záruke sa rozbieha po celej Európe

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Plytvanie potravinami je vo vyspelom svete veľkým problémom

Plytvanie potravinami je vo vyspelom svete veľkým problémom. Môže zaň viacero faktorov vrátane rodinných balení potravín, ktoré domácnosť s jedým členom nemá šancu zjesť, ale aj doby minimálnej trvanlivosti, ktoré „idú na istotu“. Produkt – napríklad cestoviny - je neraz vhodný na jedenie aj celé roky po ich uplynutí, nie každý je však ochotný ho zjesť.


Za nižšie ceny sa nakupuje lepšie

Možnosť nakúpiť za minimálne ceny produkty, ktorými pohrdli zákazníci supermarketov, uvádza v nadšenie klientelu reťazca nového štýlu Wefood v Kodani. Prvá pobočka je v prevádzke na ostrove Amager, ktorý je súčasťou dánskej metropoly a asociácia Wefood teraz otvorila ďalšiu vo štvrti Nørrebro. Predáva sa tam výhradne tovar, ktorý je po záručnej dobe, alebo ktorý má poškodený obal. Zisk plynie jednej charitatívnej organizácii.

Dánsko predaj nezakazuje

Dánska legislatíva umožňuje predaj pozáručných potravín, ak nepredstavujú bezprostredné zdravotné riziko a pokiaľ je na obale vyznačený dátum spotreby.

Ešte je potrebné presvedčiť zákazníkov, že sú potraviny vhodné na jedenie aj potom, čo im prešla záručná lehota. Konkrétne u Wefoodu sa produkty skúmajú zrakom aj čuchom, či sú ešte vhodné na jedenie.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite aj vy: Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?


Použite svoje zmysly

Chcete ušetriť peniaze a neplytvať? Pokojne to risknite aj s potravinami po záruke, nezabudnite ich ale poriadne preveriť. Pri kontrole potravín môžete používať vaše zmysly. Zrakom zistíte, či sa na povrchu potraviny netvoria plesne a či je konzistencia primeraná. Vyzrážaná voda na povrchu jogurtu neprekáža, ale hrudky by v ňom byť nemali. Zapojte aj čuch - ak potravina páchne inak, ako by mala, nejedzte ju. Ak pokazenú potravinu neodhalíme pomocou predchádzajúcich zmyslov, napovie nám chuť. Keď nie je taká, ako by mala byť, sústo vypľujte a viac ju nejedzte.

Ušetrite aj vy

Uzatvorené mlieko, syr či jogurty môžu byť dobré aj mesiace po dátume minimálnej trvanlivosti. Cestoviny či konzervy neraz vydržia aj o celé roky dlhšie. Taktiež múka, cukor či ryža v pôvodnom obale. Med, pokiaľ ho naberáte čistou lyžičkou, sa vám tiež nepokazí. Opatrnosť je na mieste pri mäsových výrobkoch aj rybách.


Mohlo by vás zaujať: Geniálne jednoduché zemiakové placky za 3 minúty: Tento recept už Slováci nebudú musieť googlovať


Ako obmedziť plytvanie?

Boj s plytvaním potravinami je prioritou po celej Európe, kde vznikajú najrôznejšie iniciatívy. Francúzsko vlani zakázalo vyhadzovať nepredané potraviny. Vo Veľkej Británii sa prvý supermarket s nepredaným tovarom otvoril v septembri pri meste Leeds. Reťazec s nízkymi cenami Rema 1000 sa zase rozhodol namiesto obvyklého "dva za cenu jedného" zmenšovať porcie, najmä u chleba, aby tak osamelé osoby nevyhadzovali nezjedené zvyšky.

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa vo svete ročne vyhodí takmer 1,3 miliardy ton potravín. Tie by mohli nasýtiť milióny ľudí vo svete, ktorí trpia hladom.


Snažíte sa neplytvať potravinami? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • thomasberry 13.01.2017, 23:34

    Vai tu meklē drošu aizdevumu aizdevējs viegli un ātri aizdevumu aizdevējs, lai uzsāktu savu biznesu, vai palaist savu uzņēmumu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai norēķinātos savu parādu vai atmaksāties rēķinus vai uzsākt jauku biznesu? Vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai finansētu savu projektu? Mēs Piedāvā garantēto aizdevumu pakalpojumus par jebkuru summu un uz jebkuru pasaules daļu par (Privātpersonas, uzņēmumi, Nekustamo īpašumu un institūciju) laikā 1 gada līdz 50 gadu atmaksas darbības laikā uz jebkuru pasaules daļu procentu likmi 3%. Mēs dodam aizdevumus robežās no $ 1,000 līdz $ 700,000,000 USD. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte. Par pieteikumu un vairāk informācijas sūtīt atbildes uz šādu e-pasta adresi: thomasloaninvestment86@gmail.com

  • Jozef 23.12.2016, 21:42

    Už je načase to aj zverejniť. Ja mám dojem, že aj doteraz k nám niektoré reťazce vozili odpad.

  • muray 23.12.2016, 21:32

    POTREBUJETE CREDIT založiť alebo rozšíriť svoje podnikanie? Macrocreditunion je úprimný a certifikovaný súkromná pôžička spoločnosť schválený vládou, dávame von medzinárodnej i miestnej pôžičky všetkých krajín na svete, Suma rozdané 2500 dolárov na $ 10 miliónov. Ponúkame úvery s spoľahlivou záruku všetkým našim klientom. Naše pôžičky úrokové sadzby sú veľmi nízke a cenovo dostupné s dohodou trvania. Požiadať o pôžičku dnes na 3% úrokovej sadzby, jeho ľahké a rýchle dostať. napíšte nám teraz uplatňovať macrocreditunion@gmail.com

1

Pridať komentár