Zostaňte fit a vychutnajte si čaro prírody: Bežecké lyžovanie dostane aj vás!

lyžovanie

thinkstockphotos.com

Ak milujete pohyb vo voľnej prírode a preplnené zjazdovky vám nič nehovoria, využite snehovú nádielku prostredníctvom bežeckého lyžovania. Táto športová aktivita totiž popri finančnej nenáročnosti prináša mnoho ďalších benefitov. Ak sa chcete udržať vo skvelej kondícii počas celej zimy, neváhajte a poobzerajte sa po vlastnej výstroji. Poradíme vám, ako si ju vybrať a čo všetko od pohybu na bežkách môžete očakávať.

Výber lyží závisí od techniky

V bežkárskom svete existujú dva spôsoby, akým sa môžeme po trati pohybovať:

  • klasický – v podstate ide o imitáciu chôdze, kedy sa vysúva pravá noha spolu s ľavou rukou a opačne. Predpokladom je dobre upravená trať s bežeckou stopou, pričom samotné bežky môžu výšku postavy prevyšovať o 20 – 30 cm.
  • korčuliarsky – tento voľnejší štýl dostal pomenovanie z anglického slova „skate“. Technika pripomína korčuľovanie s tým rozdielom, že pri odraze z vnútornej hrany lyže si môžeme výrazne pomôcť palicami. Vyžaduje sa trať široká aspoň dva metre, ktorá prešla úpravou ratrakom. Korčuliarsky štýl je dynamickejší a rýchlejší, preto bežky postačujú kratšie – cca 10 až 15 cm nad výšku postavy.

Pri výbere konkrétneho modelu bežeckých lyží dôležitú úlohu zohráva tiež hmotnosť športovca. Od nej sa totiž odvíja tvrdosť bežky. Čím sú lyže tvrdšie, tým väčšiu rýchlosť na nich dokážete vyvinúť, ale tým horšie sa zároveň ovládajú.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte vo forme a zbavte sa kíl navyše: Stavte na bežky!


Začiatočníci ocenia všestrannosť

Ak ste na bežkách nikdy nestáli, alebo od vašej poslednej jazdy uplynuli celé roky, chvíľku vám potrvá, kým zistíte, ktorý štýl vlastne preferujete. V takomto prípade zvoľte univerzálne lyže, nazývané tiež kombinované. Pre úplnosť je nutné podotknúť, že existuje aj kategória bežeckých lyží určená všetkým milovníkom voľného terénu bez akejkoľvek úpravy. Backcountry bežky sú trochu širšie, aby poskytovali dobrú stabilitu a vo výbave im nechýbajú oceľové hrany pre jazdu na zľadovatelom povrchu. Za zmienku stoja tiež šupinové lyže, ktorých skĺznice disponujú výstupkami v tvare šupín. Ich hlavnou úlohou je zabrániť prekĺznutiu a ocenia ich všetci športovci bez znalosti správneho voskovania lyží.


Mohlo by vás zaujímať: Lyžiarska sezóna sa začala: Ako vybrať správnu výstroj na svah?


Topánky kupujte spolu s viazaním

Tieto dve súčasti výstroje musia do seba dokonale zapadnúť. Nezabudnite si so sebou priniesť športové ponožky a v topánkach sa vždy dobre poprechádzajte po predajni. Ten správny model musí sedieť úplne presne a nesmie vás tlačiť pri ohybe na prstoch alebo priehlavku. Keďže je päta neustále voľná, v prípade príliš lacných materiálov sa pomerne skoro môže dostaviť opotrebenie v podobe popraskania.

Hrubé vrstvy oblečenia nechajte doma

Keďže sa pri bežkovaní poriadne zapotíte, je potrebné zvoliť priedušné materiály. Vrstvenie začína podobne ako pri zjazdovom lyžovaní – najdôležitejšia je kvalitná termobielizeň. V mrazivom počasí oceníte izoláciu vo forme flísovej mikiny a na ňu nasleduje softshellová bunda odolná voči vetru a prípadným zrážkam. Nemenej dôležitá je takisto čiapka a rukavice vyrobené z funkčných materiálov. Dnešná ponuka v špecializovaných obchodoch zahŕňa aj zateplené bežkárske nohavice, ktoré priliehajú ako druhá koža a nijako neobmedzujú v pohybe.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa správne obliecť na lyžovačku: Nech vám nie je priteplo ani prizima


Bežky verzus zjazdové lyžovanie

  • nižšie náklady – štandardná výbava na bežky vás vyjde o desiatky eur lacnejšie. Navyše sa vyhnete ďalšej investícii do skipasov, ktoré vašu peňaženku v priebehu jedinej sezóny odľahčia aj o stovky eur.
  • vyšší kalorický výdaj – ak si chcete vyformovať postavu, na bežkách spálite za hodinu neporovnateľne viac kalórií. Bežecké lyžovanie je tiež ideálne na budovanie kondície.
  • žiadne čakanie – na bežkárskej trati ste sám sebe pánom a vyhnete sa dlhým radom pri lanovke
  • zásoby pre istotu so sebou – zjazdovky sú vybavené bufetmi, v ktorých v prípade núdze môžete doplniť energetické zásoby. Ak sa chystáte bežkovať celý deň, zbaľte si radšej menší vak s teplým čajom v termoske a niečím pod zub.

Ktoré bežkárske trate patria k vašim obľúbeným? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame