Žite zdravšie vďaka flexitariánstvu: Ulahodíte postave aj svedomiu!

zelenina

thinkstockphotos.com

Ľudská rasa sa síce radí ku všežravcom, no niektorí jedinci sa dobrovoľne rozhodnú vylúčiť z jedálneho lístka jednu či viaceré skupiny potravín. Ak si potrebujete upevniť zdravie a súčasne zhodiť zopár prebytočných kíl, možno vás osloví práve flexitariánstvo. Osciluje medzi dobrovoľnosťou a etickým princípmi, no nepozná žiadne striktné pravidlá. V čom teda tento výživový smer spočíva a aké sú jeho výhody?

Trochu histórie na úvod

Pojem flexitariánstvo vznikol pred viac než desaťročím, prelomovým sa však stal rok 2009, kedy dietologička Dawn Jackson Blatner uviedla na trh svoju knihu s krkolomným názvom, ktorý by sa dal voľne preložiť ako Flexitariánska diéta: Poväčšine vegetariánska cesta ako schudnúť, byť zdravší, predchádzať chorobám a dožiť sa vyššieho veku. Uvedená publikácia totiž zahŕňa odvážne tvrdenia, že tento stravovací režim predlžuje život o 3,6 roka a z vašej súčasnej hmotnosti dokáže ukrojiť 7 kíl. Výživový smer vychádza z vegetariánstva, no mäso nezavrhuje. Skôr nabáda k výraznému zníženiu jeho konzumácie a zaradeniu nových skupín potravín.


Mohlo by vás zaujať: Potrebujete sa rýchlo dostať do formy? Bez mäsa idú kilá dole ako po masle!


Benefity nielen v oblasti zdravia

Bez ohľadu na to, či trpíte nejakými zdravotnými problémami, flexitariánstvo prispieva k tomu, aby vás chránilo pred nasledovnými ochoreniami:

  • rakovina – Americký inštitút pre výskum rakoviny potvrdil, že jedlo zostavené z potravín rastlinného pôvodu dokáže znížiť riziko vzniku onkologických ochorení o 30 – 40%
  • kardiovaskulárne choroby – absencia nasýtených tukov preukázateľne znižuje hladinu cholesterolu, čo prispieva k dobrej kondícii srdca a ciev
  • cukrovka – flexitariánstvo sa v dlhom zozname diét pre diabetikov ocitlo na úctyhodnom štvrtom mieste

V prípade, že začnete konzumovať mäso len príležitostne, môže to mať pozitívny dopad aj na vašu peňaženku. Všetko však závisí od toho, pre aké zdroje potravín sa rozhodnete. Väčšina flexitariánov totiž konzumuje výlučne mäso z ekologických hospodárstiev alebo zo živočíchov ulovených vo voľnej prírode (vrátane morských rýb). Ak navyše budete trvať na biokvalite aj ostatných surovín, v konečnom dôsledku možno siahnete hlbšie do vrecka. Dawn Jackson Blatner však tvrdí, že ľudia na bezmäsitej strave vážia v priemere o 15% menej ako tí, čo preferujú dobrý steak. Treba navyše podotknúť, že znížená konzumácia vedie k zníženej produkcii mäsa, čo má za následok pozitívny dopad na životné prostredie.


Mohlo by vás zaujať: Stravujte sa podľa typu vašej postavy: Schudnete a budete sa cítiť lepšie


Pravidlá bez pravidiel

Aj takýto mätúci dojem dokáže flexitariánstvo zanechať. Je totiž len na vás, či prestanete konzumovať červené, biele mäso alebo ryby a koľko bezmäsitých dní do týždňa zaradíte. Dietologička Blatner však odporúča pridať na jedálny lístok nasledovné skupiny:

  • nové „mäso“: proteíny, ktoré zasýtia – fazuľa, vajcia, šošovica, orechy, hrach, semiačka, tofu
  • cukry a koreniny: prírodné sladidlá ako agáve alebo javorový sirup, plus bylinky
  • ovocie a zelenina: základ vegetariánskej a vegánskej výživy
  • mliečne výrobky: mlieko, syr, jogurty a iné
  • celozrnné výrobky: od celozrnného pečiva, cez cestoviny až po hnedú ryžu

Mohlo by vás zaujať: Účinné chudnutie bez veľkej driny: Stačí si osvojiť týchto 10 pravidiel


Náročnejší môžu počítať kilojouly

Ak by ste sa chceli striktne pridŕžať rád spomínanej odborníčky, váš stravovací plán by zahŕňal päť porcií denne: raňajky (300 kcal), obed (400 kcal), večeru (500 kcal) a desiatu s olovrantom (zhodne po 150 kcal). Celkovo by ste teda mali prijať okolo 1500 kcal v podobe výživných potravín. Zdá sa vám to málo? S prihliadnutím na vek, výšku, váhu a fyzickú aktivitu môžete pár stoviek kilojoulov pridať. A ako by vyzerali vaše ideálne raňajky? Krajec celozrnného chleba, lyžička a pol arašidového alebo mandľového masla a ovocie v podobe jablka alebo pomaranča.

Potrebuje flexitariánstvo vôbec nejakú definíciu?

Zarytí vegetariáni a odporcovia tohto mladého výživového smeru protestujú, že flexitariánstvo je až príliš benevolentné a vzniklo pre ľudí, ktorí len potrebujú nejakú nálepku a pocit, že niekam patria. Mnohí z nás totiž konzumujú mäso len raz alebo trikrát do týždňa aj bez toho, aby boli predtým nejako zaškatuľkovaní.


Ako často konzumujete mäso? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame