Chystáte sa kupovať byt? Zistite, čo všetko si treba všímať

Kúpa bytu

thinkstockphotos.com

Každý mladý človek túži po vlastnom bývaní. Kúpu bytu však často zvažujú aj ľudia v strednom či pokročilejšom veku. Sťahujú sa najčastejšie kvôli práci, alebo bližšie k rodine, alebo do menších priestorov po odchode detí. Nech je už dôvod akýkoľvek, kúpa bytu nie je bežná záležitosť. Na čo si treba dávať pozor pri výbere bytu?

Realitka vs. vlastné schopnosti

Zvážte, či využijete služby realitných kancelárií, alebo odpoviete na súkromný inzerát a byt si kúpite bez sprostredkovateľa. S realitnými spoločnosťami by samotná kúpa mala prebehnúť hladko – vybavia všetky náležitosti za vás a vy sa môžete sťahovať. Za tento servis sa však prirodzene platí. Ak chcete niečo ušetriť, skúste sa dohodnúť, že maržu realitnej agentúre zaplatí druhá strana, prípadne si ju rozdelíte. Ďalšou možnosťou je kúpiť byt „na vlastnú päsť“.

Lokalita je základ

V prvom rade si vyberte dobrú lokalitu. Zistite si, kde a ako ďaleko je občianská vybavenosť. Obzrite sa po obchodoch, pošte, najbližšom lekárovi či vhodnom dopravnom spojení, ktoré budete určite pravidelne využívať. Nie je na škodu zistiť aj to, ako to v danej lokalite vyzerá s parkovaním. Je tiež dobré vedieť, či sa v okolí nechystajú nejaké zmeny. Územný plán mesta alebo obce vám napovie, či sa neplánujú nové výstavby v okolí, alebo priamo v blízkosti vášho nádejného domova. Určite by vás nepotešilo, ak by vám pod vaším oknom vyrástlo nové nákupné centrum či iná nečakaná stavba.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o kúpe bytu: Ako postupovať a na ktoré veci si dať poriadny pozor?


„Dobrý sused lepší ako rodina“

Zistite si s kým budete zdieľať spoločný dom. Neprispôsobiví susedia vedia narobiť dosť zla a nepríjemností. Všímajte si čistotu vchodu, výťahu a spoločných priestorov – veľa vám to o budúcich spolubývajúcich napovie. Tí odvážnejší sa môžu na podrobnosti povypytovať ľudí z blízkeho okolia, potenciálnych susedov.

Zatepľovanie či nový výťah môžu zdvihnúť nájom

Prevádzkové náklady na byt sú pre vás prijateľné, ale čo ak sa to o pár mesiacov po odkúpení zmení? Nepýtajte sa len na samotný byt, ale pýtajte sa aj na opravy a rekonštrukciu paneláku. Okrem plastových okien a zateplenia si tieto stavby vyžadujú ďalšie investície ako nový výťah, oprava strechy, výmena stúpačiek, oprava schodiska… To všetko sa odrazí vo vašich pravidelných mesačných poplatkoch za byt. Zistite, ako sa využívajú spoločné priestory, kočikárne a kto je správcom pre bytovú jednotku.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa predávať svoj byt alebo dom? Takto zvýšite jeho cenu na maximum


Pri obhliadke buďte všímavý

Zatiaľ vyzerá všetko dobre a vyhovuje vám aj umiestnenie bytu. Na rade je samotná jeho obhliadka. Všímajte si všetko už od vstupu – nielen v akom stave má steny a podlahu. Spýtajte sa aj na elektrické rozvody, na stav balkóna, opravu strechy či spôsob kúrenia. Skontroluje, či nevidíte niekde pleseň, alebo či nebol byt vytopený susedmi. Nemusí to byť totiž len náhodná udalosť. Ak je problém v potrubí, môže byť z vytopenia pravidelná a častá nechcená záležitosť.

Náležitosti pri kúpe bytu

Kúpa bytu vyzerá byť celkom jednoduchá, ale nie je a má svoje úskalia. Ak kupujete byt cez hypotéku, potrebujete znalecký posudok. Ďalšou vecou je list vlastníctva. Byt môže predávať len majiteľ bytu, no môže sa stať, že ho bude chcieť predať aj niekto, kto majiteľom nie je. Majiteľ bytu je vždy zapísaný priamo na liste vlastníctva. Tento dokument si môžete jednoducho pozrieť na internete – je to verejne dostupná listina. Ak má byt viac majiteľov, potrebujete mať od všetkých súhlas na kúpu. Nestačí, že vám byt predajú dvaja z troch majiteľov. Tretí nemusí s predajom súhlasiť a ani dôvod, že po kúpe ste dvojtretinovým vlastníkom na žiadnom súde neobstojí.

Ťarchy v liste vlastníctva si poriadne preštudujte. Pozrite si ako funguje predkupné právo, záložné práva, alebo vecné bremeno ( ťarcha na dožitie). Stačí byť nevšímavý a všetko toto vám môže narobiť nemalé problémy.


Mohlo by vás zaujať: Inteligentný dom šéfa Facebooku je parádny: Týmto VIDEOM si pohneval Nickelbacka aj Avril


Na zmluve nešetrite

Pokiaľ vám nič nebráni v kúpe bytu a dohodli ste sa aj na jeho cene, je na čase prejsť k zmluve. Ak si chcete byt „poistiť“ je dobré uzavrieť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Táto zmluva je záväzok pre obe strany, predávajúceho a aj kupujúceho.

Kúpnu zmluvu vám najlepšie spíše právnik, na tomto nešetrite a nájdite si spoľahlivého. Ak nebude zmluva obsahovať všetko čo má, môžete prísť o peniaze a aj o byt. Realitné agentúry vám často zmluvu poskytnú, ale aj tak je vhodné ju dať skontrolovať nezávislému právnikovi. Neraz sa v nich nájdu diery či nedopovedané veci.

Zápis do katastra nehnuteľností trvá približne 3 mesiace – za poplatok sa tento čas skráti na 15 dní. Za ten čas nedávajte peniaze „z ruky“. Dajte ich do úschovy notárovi, realitnému maklérovi alebo ich vložte na vinkulačný účet. Hneď ako sa na liste vlastníctva objaví vaše meno pod kolónkou „vlastník“ peniaze poputujú predávajúcemu a byt je váš.

Je možná reklamácia pri nespokojnosti?

Reklamácia sa nevzťahuje len na potraviny a iný hnuteľný tovar. Aj byt môžete reklamovať. Pokiaľ ste v kúpnej zmluve nepodpísali „formulku“, ktorou sa zriekate možnosti reklamácie aj v prípadoch objavenia skrytých vád. Ak sa objavili chyby, ktoré ste pri jeho obhliadke nevideli a predávajúci vás neoboznámil o týchto skutočnostiach, skúste byt reklamovať. Na Slovensku sa reklamujú zväčša novostavby, ale reklamovať môžete aj starší byt.


Aké skúsenosti s kupovaním bytu máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame