Keď strata blízkeho bolí na duši aj na tele: Zlomené srdce naozaj môže zabíjať!

smútok

thinkstockphotos.com

Náhle úmrtie milovanej osoby so sebou prináša obrovskú duševnú bolesť, smútok, žiaľ a potoky sĺz. Vedeli ste však, že pod vplyvom takéhoto enormného nahromadenia stresových hormónov sa v značnom riziku môže ocitnúť aj naše fyzické zdravie? Syndróm zlomeného srdca totiž nie je len frázou, ale reálnym život ohrozujúcim stavom. Zistite, aké sú jeho príznaky a čo všetko by ste o ňom mali vedieť.

Láska až za hrob

Slovné spojenie „zlomené srdce“ sa nám najčastejšie spája s nešťastnou láskou skôr v tínedžerskom veku, kedy zaľúbenosť a všetky emócie prežívame o niečo intenzívnejšie. Niečím podobným si však prechádzajú aj ľudia na jeseň života. Stáva sa to vtedy, ak im náhle zomrie polovička, s ktorou prežili desaťročia v manželskom zväzku alebo musia pochovať vlastné dieťa. Ich krehký organizmus nápor negatívnych emócií nezvládne a doslova im od žiaľu pukne srdce.

Obrovský smútok u známych tvárí

Príklady smutných osudov so syndrómom zlomeného srdca nájdeme aj v radoch celebrít. Nedávno zosnulú herečku Carrie Fisher hneď na ďalší deň nasledovala na večný odpočinok jej matka Debbie Reynolds, ktorá utrpela mŕtvicu a len pár hodín pred smrťou rodine povedala: „Tak veľmi mi chýba. Neželám si nič iné, iba byť s ňou.“ S úmrtím manželky June sa v roku 2003 nedokázala vyrovnať ani americká ikona country hudby Johnny Cash. Spevák len pár mesiacov po pohrebe zomrel vo veku 71 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď s vaším srdcom nie je niečo v poriadku: Odhaľte prvé príznaky!


Takmer ako infarkt

Aj keď smútok za niekým blízkym pociťujeme ako duševné súženie, dostaviť sa môže tiež fyzická bolesť, ktorá je na nerozoznanie od akútneho koronárneho syndrómu. „Zvyčajne k tomu dochádza do 48 hodín od úmrtia blízkej osoby. Príznaky pozorujeme u starších dám, ktoré stratili svojich manželov, ale stáva sa to aj starším rodičom, ktorí prišli o deti. Symptómy sú spočiatku také podobné tým u normálneho srdcového infarktu, že aj pre lekárov je ťažké odlíšiť ich. Patria sem bolesti na hrudníku a v ramene, závraty a dýchavičnosť,“ vysvetľuje kardiológ Dr. Derek Connolly.


Mohlo by vás zaujímať: Infarkt počas sexu: Naozaj môže hroziť aj vám?


Čo sa so zlomeným srdcom vlastne deje?

Syndróm zlomeného srdca sa odbornejšie nazýva takotsubo kardiomyopatia, pretože bola pred štvrťstoročím po prvý raz opísaná práve v Japonsku. Pri bližšom skúmaní snímky preukázali, že na rozdiel od pacientov s klasickým infarktom myokardu nedošlo k nahromadeniu cholesterolu. „Šok a stres uvoľňuje obrovské množstvá hormónov, ako je adrenalín. Tým dochádza k zvieraniu svalu v stenách tepien a niektoré časti srdca zostávajú nedokrvené,“ opisuje odborník na kardiovaskulárne ochorenia.

Nežné pokolenie riskuje viac

V najväčšom ohrození syndrómu zlomeného srdca sa nachádzajú ženy, ktoré prekonali obdobie menopauzy. Jedna štúdia zistila, že z 1750 pacientov s takotsubo kardiomyopatiou tvorili dámy až úctyhodných 89,8% a ich vekový priemer predstavoval 67 rokov. Za týmto javom zrejme stojí fakt, že ženské pohlavné hormóny produkujú viac stresových hormónov, ako je to u mužov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď srdce tlčie ako o život: Nepríjemné búšenie zmiernite aj domácou liečbou!


Aká je prvá pomoc?

Pri vyššie spomínaných ťažkostiach nikdy neotáľajte a okamžite privolajte záchrannú službu. Starším dámam je zvyčajne po správnej diagnostike nasadená medikamentózna terapia v podobe betablokátorov. Iná situácia nastáva u mladších ročníkov, kedy sa v priebehu niekoľkých týždňov po úmrtí milovaného môže rozvinúť nepravidelný srdcový rytmus alebo fibrilácia predsiení. Do príchodu odbornej pomoci môžete pacientom pri vedomí pomôcť nasledovným spôsobom:

  • uvoľniť odev: okolo krku, hrudníka aj pása
  • posadiť: alebo chrbát podoprieť veľkými vankúšmi, aby sa pacientovi lepšie dýchalo
  • vyvetrať: zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu do miestnosti (nie prievan)
  • prejaviť psychickú podporu: jemným dotykom ruky, láskavým a chápavým slovom

Ako nadmerný stres a psychickú záťaž prežívate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame