Kyselina citrónová je takmer všade: Poslúži pri bolesti hrdla aj nevoľnosti

citrón

thinkstockphotos.com

Existuje stále menej a menej výrobkov z oblasti potravín či kozmetiky, kde by sa kyselina citrónová nenachádzala. Vďačí za to schopnosti zabraňovať oxidácii a rastu plesní, čím sa spomínané produkty stávajú trvácnejšími. Akými účinkami na naše zdravie však táto látka v skutočnosti disponuje? Zistite, v čom všetkom vám dokáže pomôcť a kedy máte dôvod na obavy. Kyselina citrónová je totiž prítomná všade navôkol nás, ťažko sa jej vyhnúť, a preto by sme ju mali poznať čo najlepšie.

Tajomný kód E330

Pod týmto symbolom, ktorý svieti na nespočetnom množstve obalov, sa ukrýva slabá trikarboxylová kyselina. V prirodzenej forme ju nájdeme v najrôznejších druhoch ovocia a zeleniny, no suverénne najvyššiu koncentráciu dosahuje práve v citrusoch. Citróny a limetky môžu dosiahnuť výskyt až 8% hmotnosti sušiny, o niečo menej dobre sú na tom grapefruity a pomaranče. Tradičný spôsob výroby získava kyselinu citrónovú zo šťavy citrusov fermentáciou surového cukru. Aby sa ale znížili náklady, najrozšírenejšia metóda je práve tá priemyselná, ktorá využíva plesňovú kultúru Aspergillus niger. Dopyt po kyseline citrónovej je doslova enormný z hneď niekoľkých dôvodov.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


V potravinárstve je nenahraditeľná

Takmer každý kuchár pozná trik, vďaka ktorému rozkrojené jablko nezhnedne – stačí jeho dužinu na okamih ponoriť do citrónovej šťavy. Kyselina citrónová obsiahnutá v tejto šťave totiž spomaľuje oxidačný proces, ktorý mení chuť, farbu a štruktúru potravín pri kontakte so vzduchom. Význam tejto látky nepatrí medzi zanedbateľné ani pri tukoch a olejoch, kedy zabraňuje žltnutiu. Súčasne blokuje rast baktérií, kvasiniek a plesní, vďaka čomu si vyslúžila nálepku univerzálneho konzervantu. Na pultoch predajní je dostupná vo forme bieleho kryštalického prášku s výrazne kyslou chuťou, preto netreba opomenúť ani jej úlohu dochucovadla a regulátora kyslosti. A v ktorých druhoch potravín ju vlastne nájdeme? V džemoch, džúsoch, sladených nápojoch, víne, majonéze, kandizovanom ovocí, najrôznejších hotových omáčkach aj dresingoch a podobne.

Aby kozmetika vydržala dlhšie

Vedeli ste, že naturálna kozmetika bez obsahu čo i len štipky konzervantov má dobu použiteľnosti po otvorení maximálne pol roka? Aby bežné produkty z drogérie vydržali požadovaných 12 – 18 mesiacov, pridáva sa do nich práve kyselina citrónová. Nájdeme ju predovšetkým v krémoch na tvár a v hydratačných výrobkoch, v ktorých zabraňuje žltnutiu.


Mohlo by vás zaujať: Univerzálny čistiaci prostriedok od matky prírody: Citrónom umyjete takmer všetko


Benefity v oblasti zdravia

Hoci sa kyselina citrónová na prvý pohľad javí ako priemyselný výrobok a typické „éčko“, v skutočnosti nášmu zdraviu dokáže prospievať. V tomto prípade však určite uprednostnite jej prirodzenú formu v podobe citrusových plodov. Očakávať môžete nasledovné účinky:

  • posilnenie obličiek – kyselina citrónová zabezpečuje správnu funkciu ľadvín a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov. Jej zásadité vlastnosti a schopnosť viazať sa na vápnik sú užitočné aj pri liečbe iných porúch obličiek.
  • boj proti voľným radikálom – kyselina citrónová ako antioxidant dokáže neutralizovať škodlivé účinky voľných radikálov. Ide o nestabilné zlúčeniny, ktoré vyvolávajú rast rakovinových buniek.
  • lepšia absorpcia minerálov – podľa odborníkov sa kyselina citrónová ľahko mieša s minerálmi a kovmi, čo uľahčuje ich vstrebávanie do tela
  • revitalizácia pokožky – kyselina citrónová napomáha regenerácii tkaniva pokožky a spomaľuje proces starnutia. Krémy s jej vysokým obsahom môžu mať depigmentačný efekt a zosvetľovať pehy.
  • úľava pri bolesti hrdla – kyselina citrónová zmierňuje zápal vyvolaný angínou. Kloktanie vody s rozpustenou kyslou látkou likviduje zárodočné bunky spôsobujúce infekciu.
  • úľava pri nevoľnosti – kyselina citrónová zmierňuje ťažobu od žalúdka a pocity na zvracanie tým, že redukuje kyslosť žalúdočných štiav

Mohlo by vás zaujať: Začnite deň pohárom vlažnej citrónovej vody: Podporí trávenie, chudnutie aj imunitu


Kedy sa treba mať na pozore?

O kyseline citrónovej je známe, že sa je treba vyvarovať v kombinácii s určitými skupinami farmakologických liečiv, preto čítajte príbalové letáky a poraďte sa s odborníkom. Nadmerná konzumácia citrusov tiež nie je vhodná, pokiaľ máte problémy so zubnou sklovinou – tie by sa mohli ešte zhoršiť. Takisto môže dôjsť k zníženiu kvality vlasov, predovšetkým k ich poškodeniu alebo k zmene farby. Kyselina citrónová totiž spôsobuje únik minerálov zo zdravých prameňov tým, že jej vplyvom sa otvára vlasová kutikula, čiže najvrchnejšia vrstva alebo „obal“ vlasu.


Aké účinky kyseliny citrónovej na vlastnom zdraví ste spozorovali vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame