Vysokoproteínové diéty: Zoznámte sa s ich výhodami i rizikami

Zdroje bielkovin

thinkstockphotos.com

Za vyvážené stravovanie s optimálnym zastúpením makroživín zväčša považujeme také, kde sú sacharidy zastúpené na 55 – 65 % (výrazne dominovať by mali komplexné), bielkoviny na 10 – 20 % a tuky na 20 – 25 % celkového denného príjmu energie.

Avšak veľmi populárne sú aj diéty s vysokým podielom tukov či bielkovín. Napríklad zástancovia „tukového metabolizmu“ preferujú jedálniček, v ktorom je zastúpených 70 – 75 % tukov, 15 % bielkovín a 10 – 15 % sacharidov. Pre vysokoproteínové diéty je zasa typický dominantný obsah proteínov v porovnaní s ostatnými makroživinami.

Princíp diét s vysokým obsahom proteínov

Existuje niekoľko typov diét, ktoré sú založené na vysokom príjme bielkovín. Spoločné majú to, že telu treba poskytnúť dostatok veľmi kvalitných bielkovín. Samozrejme, príjem tukov a sacharidov je obmedzený. Naopak, odporúčaný je aj vysoký príjem tekutín a zeleniny, ktorá je zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny.

Potreba bielkovín v ľudskom tele

Bielkoviny sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička človeka, pretože denne dochádza k ich odbúravaniu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že človek potrebuje pre správne fungovanie tela 1 g bielkovín na 1 kg hmotnosti, avšak je to individuálne. Pri diétach s vysokým obsahom bielkovín ich človek prijíma neporovnateľne viac, s čím sú spojené výhody i nevýhody.


Mohlo by vás zaujímať: Bielkovinová diéta: Aj pre stále hladných chlapov!


Výhody a nevýhody diét s vysokým obsahom bielkovín

Zabudnete na to, čo je to hlad

Bielkoviny majú úžasnú schopnosť zasýtiť. Dlhotrvajúci pocit plnosti oceňujú hlavne tí, ktorí vyskúšali viacero diét a trpeli pri nich hladom. Je to preto, lebo telo sa pri vysokom príjme bielkovín postupne dostane do stavu ketózy, pri ktorej sú produkované látky zodpovedné za vymiznutie hladu. Dlhší pocit sýtosti teda eliminuje tendencie k „zobkaniu“, ktoré je spojené s nežiaducim príjmom kalórií navyše.

Nie sú náročné na vedomosti a zložky jedálnička

Súčasťou diét s vysokým obsahom proteínov môže byť buď konzumácia proteínových koncentrátov, alebo potravín bohatých na bielkoviny, poprípade sa môže jednať o kombináciu oboch. To znamená, že v oboch prípadoch si to nevyžaduje žiadne špeciálne vedomosti ani skúsenosti, ani náročný výber či prípravu jedál.

Motivujú

Je len málo diét, ktoré vám zaručia slušný úbytok na hmotnosti hneď na začiatku, ako je to v prípade diét s vysokým obsahom bielkovín. To je, samozrejme, veľmi motivujúci faktor.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Nevýhody proteínových diét

Strata hmotnosti nie je väčšinou trvalá

Počiatočný úbytok hmotnosti je spojený hlavne so stratou vody a to kvôli eliminácii sacharidov v jedálničku, na ktoré je voda naviazaná. Lenže organizmus sa snaží o jej opätovné doplnenie, čiže vylúčený nie je prírastok na hmotnosti.

Problémom môže byť aj to, že tieto diéty sú založené na opätovnom a postupnom zaraďovaní sacharidov do stravy, pretože celý život sa nedá „prežiť na proteínoch“. A práve v tomto bode sa to mnohým vymkne spod kontroly – nedokážu sa držať racionálneho stravovania a prichádza jojo efekt.

Únava, podráždenie i nadúvanie nie sú výnimkou

S vysokým príjmom bielkovín a nízkym príjmom sacharidov sa spájajú aj vedľajšie účinky, ako napríklad bolesti hlavy či únava. Vysoká konzumácia bielkovín má vplyv aj na tráviaci trakt, v ktorom sa tvorí viac plynov. Aj keď sa môže jednať o dočasné prejavy, príjemné nie sú.

Trpia vnútorné orgány

Vo všeobecnosti by nemal bežný človek prijať viac ako 1,8 g bielkovín na 1 kg hmotnosti, pretože takýto prísun proteínov predstavuje záťaž najmä pre obličky. Takisto je zaťažená pečeň.

Zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy

Ak prijímame vysoké množstvo bielkovín, dochádza k zvýšenému vylučovaniu vápnika prostredníctvom moču. To znamená, že sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.


Vyskúšali ste už vysokoproteínovú diétu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame