Za hrsť orechov každý deň: Stačí sa v nich vyznať

Orechy

thinkstockphotos.com

Denná konzumácia orechov významne podporuje zdravie a chráni pred srdcovými ochoreniami. Ak si radšej namiesto sladkostí namiešate zmes rôznych druhov orechov, doprajete si poriadnu dávku zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín, minerálov, vitamínov, či antioxidantov. Tie dokopy podporujú imunitu, znižujú hladinu cholesterolu a organizmus chránia pred zápalmi.

V obchode či tržnici však nájdete obrovské množstvo druhov orechov. Viete, ako sa v nich vyznať a ktoré sú na čo dobré?

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú výnimočné veľkým obsahom aminokyselín a cenných minerálnych látok (magnézium, fosfor, zinok). Ich konzumáciou by ste mali získať viac energie. Keďže obsahujú dostatok vitamínu E, majú aj vyhladzujúce účinky a zlepšujú činnosť mozgu. Podľa výskumu uverejneného v žurnále BMJ Open Diabetes Research and Care 56 gramov vlaškých orechov denne znižuje množstvo „zlého“ LDL cholesterolu.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


Lieskové oriešky

Lieskové oriešky sa tiež vyznačujú vysokým obsahom vitamínu E a vitamínov skupiny B.  Zlepšujú pamäť a pomáhajú s pribúdaním svalovej hmoty.Vďaka obsahu bielkovín sú vhodné aj pred športovým výkonom či po ňom. Lieskovcami môžete nahradiť sladkosti, ktoré sú prázdnym zdrojom kalórií. S ovsenými vločkami vytvárajú skvelú kombináciu na raňajky.

Kešu

Orechykešu sa najčastejšie objavujú v indickej a ázijskej kuchyni – bývajú súčasťou predjedál, omáčok alebo dezertov. Charakterizuje ich sladkastá chuť. Keďže majú vysokú energetickú hodnotu, rýchlo vás zasýtia. Pozitívne pôsobia na nervovú sústavu vďaka tomu, že obsahujú horčík. Preto sú vhodné aj pre ľudí, ktorých trápi nervozita a stres, prípadne majú psychicky náročné povolanie. Bohaté su aj na fosfor a zinok.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé mandle: Pomáhajú pri chudnutí, chránia pred cukrovkou a srdcovými chorobami


Mandle

Mandle sú bohaté na draslík, železo a fosfor, preto pôsobia ako prevencia pred srdcovými ochoreniami. Draslík sa podieľa na regulácii krvného tlaku. Navyše mandle obsahujú minimálne množstvo sodíka, ktorý tlak krvi ovplyvňuje negatívne. Obsahujú množstvo vitamínu E. Určite by nemali chýbať v jedálničku ani tých najmenších, pretože pozitívne ovplyvňujú vývin mozgu.

Pistácie

Pistácie pochádzajú z Iránu a nájdete ich pražené, solené či ako súčasť zmrzliny alebo sušienok. Sú bohaté na vitamíny a minerály, predovšetkým na železo. Dopriať by si ich mali predovšetkým muži, pretože podporujú plodnosť.Priaznivo pôsobia aj na zrak a sú bohaté na vlákninu. Keďže sa najčastejšie predávajú pražené a solené, nepreháňajte to s nimi príliš. Alebo si ich zadovážte v prírodnom stave.


Mohlo by vás zaujať: Rekordy v jedení a pití: Neuveríte, koľko ľudia do seba napchajú


Píniové oriešky

Za píniovými orieškami sa ukrývajú semená stredozemnej borovice. Ich účinky poznal už stredoveký vedec a lekár Avicenna a moderná veda jeho zistenie len potvrdzuje. Výrazne je v nich zastúpený  fosfor, horčík, zinok či železo, ale aj vitamín E či K. Hodia sa pre staršie osoby a deti a tiež sa odporúčajú jedincom so náchylnosťou k obezite. Rímske légie si ako časť proviantu nosili so sebou práve píniové oriešky nakladané do medu. Mimochodom, píniové oriešky by ste mali spotrebovať vždy čo najskôr, pretože zvyknú horknúť.

Para orechy

Para orechy sú veľmi chutné, vďaka čomu sa používajú do dezertov i k šalátom. Sú tiež skvelým zdrojom horčíka a fosforu.  Ich konzumáciou získate dávku selénu, ktorého nedostatok vedie k skorému starnutiu. Para orechy tiež rozjasňujú pokožku a dodávajú energiu. S ich konzumáciou by ste to však nemali preháňať. Rizikom môže byť najmä práve spomínaný selén, ktorý môže vo vyššej dávke pôsobiť toxicky. Okrem toho patria ku kalorickejším druhom orechov.


Aké druhy orechov máte najradšej vy a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame