Pravidlá pre zdravý mozog: K bystrej hlave pomôže cvikla aj vhodné tuky

Žena

thinkstockphotos.com

Pre zdravý, správne fungujúci mozog je nutné vyvinúť menšiu námahu, aby sme ho udržali v dobrej kondícii, nestrácali pamäť a vyhli sa ďalším ochoreniam ako je napríklad kognitívna porucha. Nasledujúce kroky slúžia nie len ako prevencia, ale tiež napomáhajú zmierniť účinky vyvolané mozgovým ochorením.

V dôsledku starnutia sa funkcia mozgu mení a neustále vyvíja, čo je v poriadku. Je to normálne a prirodzené. Možno máte problém nájsť správne slová, dlhodobo sa sústrediť, alebo sa niečo nové naučiť. Ak ste si aj vy všimli podobné zmeny, nebojte sa. Vždy sa dá niečo robiť.

1. Nahraďte ,,zlé“ tuky ,,dobrými“

Doktorka Diane Roberts Stoler tvrdí, že mozog sa spolieha na prírodné tuky, ktoré tvoria a udržiavajú jeho bunkové membrány. Trans tuky však pri tomto procese nijako nepomáhajú, práve naopak, môžu tieto novovytvorené bunky aj zničiť. Vysoká konzumácia týchto tukov môže viesť k zápalu a ovplyvniť alebo zhoršiť cukrovku, obezitu a iné ochorenia. Zápal môže zabrániť produkcii omega 3 mastných kyselín v tele, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie mozgu. Príliš veľké množstvo nezdravých tukov môže mať za následok produkciu serotonínu v mozgu, čo má negatívny vplyv na pamäť.

Trans tuky sa nevyskytujú v potravinách prirodzene. Vytvárajú sa umelo a sú vysoko spracované. Skúste preto mononasýtené tuky. Nájdeme ich v olivovom a sezamovom oleji, semienkach a avokáde. Omega 3 a 6 mastné kyseliny sa nachádzajú v orechoch, rybách, ľanových semienkach. Poslednú skupinu zdravých tukov tvoria prírodné nasýtené tuky. Tie sú vo vajciach, masle a syre (čedar, kozí syr).


Mohlo by vás zaujímať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu


2. Vyskúšajte cviklu

Výskumy z Wake Forest University objavili, že pitie cviklovej šťavy môže zlepšiť okysličenie mozgu a spomaliť progres demencie pri ľuďoch vo veku medzi 45 – 60 rokov. Daniel Kim – Shapiro, riaditeľ vedeckého centra Wale Forest tvrdí, že s pribúdajúcim vekom sa znižuje prítok krvi do určitých oblastí mozgu, čo vedie k poklesu kognitívnych funkcií a v niektorých prípadoch aj k demencii. Pitie cviklovej šťavy môže preto zlepšiť prietok krvi a okysličenie tých častí mozgu, ktorým chýba.

3. Zvýšte konzumáciu strukovín

Zaraďte do svojho jedálnička viac fazule, šošovice, cíceru alebo hrachu, ako aj listovej zeleniny. Máte veľa možností ako ich pripraviť. Či už je to polievka, šalát alebo príloha k hlavnému chodu. Tieto sú zdrojom kyseliny listovej, ktorá zlepšuje pamäť a tiež zabraňuje vzniku Alzheimerovej choroby. Tím výskumníkov z Holandska vykonal štúdiu, ktorá skúmala rýchlosť spracovávania informácií. Ukázalo sa, že ľudia s vyššou hladinou kyseliny listovej ich dokázali spracovať rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


5. Skontrolujte svoje multivitamíny

Uistite sa, že multivitamíny, ktoré užívate, alebo sa chystáte užívať, neobsahujú železo, meď, pridaný cukor, farbivá a umelé sladidlá. Užívajte železo len v prípade, že vám tak odporučil váš lekár. Sústreďte sa skôr na príjem vitamínov skpiny B – ideálne cca 50 g B – komplexu a 50µg (mikrogramu) kyseliny listovej a B12. Nedostatok vitamínu B12 sa spája so  zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby, straty pamäte a depresií. Zvýšený príjem vitamínov B môže znížiť mieru zmrštenia mozgu, ktoré sa spája so starnutím.

4. Pozor na ťažké kovy

Otrava ťažkými kovmi sa neraz prehliada ako faktor, ktorý môže škodiť mozgu. Poznáme dva druhy otravy: chronickú a akútnu. Vysoká hladina ortuti alebo olova v organizme môže viesť k depresii, úzkosti a k chronickej únave, ktoré sa spájajú s poruchami nálad a rôznymi ochoreniami mozgu. Jedným z dôvodov, prečo je chronická otrava ťažkými kovmi ťažko identifikovateľná je, že na rozdiel od akútnej otravy, ktorá cirkuluje v krvi, chronická vyplaví toxíny do kostí, tuku a mozgu. Vyhnite sa preto hliníku, medi, olovu a ortuti v strave, ale aj v kozmetike.


Ako sa snažíte udržať mozog vo forme vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame