5 chutných potravín, ktorými v jedálničku nahradíte mäso: Počuli ste už o nich?

Tofu

thinkstockphotos.com

Niektorí odborníci tvrdia, že človek by si mal mäso dopriať len raz týždenne. Samozrejme, nejde o univerzálny názor, napriek tomu je dobré ho z času na čas niečím nahradiť. Z čoho však variť, ak vám pri bezmäsitej strave dochádzajú nápady? Inšpirovať sa môžete vegetariánskou kuchyňou, v ktorej existuje množstvo alternatív. Pri dobrom dochutení občas ani nezistíte, že nejete mäso a váš organizmus zároveň docení nový zdroj vitamínov či bielkovín.

Sójové kúsky

Sójové kúsky respektíve sójové mäso je u nás dobre známe, no nie veľmi populárne. Pochádza z dehydratovaného sójového proteínu, v obchodoch ho nájdete v podobe rezancov, kociek či dlhších kúskov. Má nízky obsah tuku, neobsahuje lepok a je bohaté na železo, fosfor, vápnik a vitamíny A, B a E. Bez patričnej úpravy však majú pomerne mdlú chuť. No ak sójové kúsky vyvaríte napríklad vo vode so zeleninovým bujónom, odrazu budú chutiť celkom inak. Po uvarení sa roztiahnu a môžete ich pripraviť na panvici, prípadne rovno konzumovať. Rovnako ako so všetkým, ani so sójou to nemožno preháňať a treba ju v jedálničku striedať s inými druhmi mäsových alternatív – napríklad so strukovinami alebo seitanom. 


Mohlo by vás zaujať: Potrebujete sa rýchlo dostať do formy? Bez mäsa idú kilá dole ako po masle!


Tempeh

Za exotickým názvom tempeh či tempe sa skrýva sójový výrobok, obľúbený na ostrove Jáva v Indonézii. Preto sa mu hovorí aj jávanské či indonézske mäso. Vzniká fermentáciou uvarených sójových bôbov, ktoré sú naložené v špeciálnej kultúre. Tá sa s nimi prepojí a vytvára konzistenciu bielej farby. Táto pleseň zaručuje obsah vitamínu B12, ktorý je živočíšneho pôvodu a nedá sa nahradiť inými rastlinnými potravinami. Tempeh je dobre stráviteľný, nevyžaduje si dlhú tepelnú úpravu a obsahuje množstvo vitamínov, vlákniny a bielkovín.

Seitan

Seitan sa ako náhrada mäsa tradične používa v Ázii, napríklad v budhistickej kuchyni. Ide o alternatívu k sóji, keďže sa vyrába z pšeničného lepku. Zo všetkých potravín sa podobá na mäso najviac, najmä kvôli jeho konzistencii. Nevýhodou je, že seitan nemôže byť súčasťou bezlepkovej diety. Napriek tomu je lepok v čistej podobe telom oveľa lepšie spracovateľný, ako vo väzbe so škrobom, keď mimoriadne zaťažuje trávenie. Výhodou naopak je, že si ho môžete vyrobiť aj doma – spracovaním múky s vodou.


Mohlo by vás zaujať: Burger je fantastický aj bez mäsa: Pozrite si ako ľahko sa robi dokonalý vegeburger


Robi mäso

Ďalšou alternatívou, ktorú môžete kúpiť v obchode, je takzvané robi mäso. Ide o nízkoenergetický a tepelne upravovaný polotovar, ktorý pripomína chuťou normálne mäso. Vyrába sa z rôznych rastlinných bielkovín, červenej repy a vody. Robi neobsahuje žiadne syntetické konzervanty a farbivá, tuk, cholesterol ani sóju. Preto ak sa rozhodnete pre zdravšiu stravu a obmedzenie živočíšnych produktov, je v kuchyni ideálnou náhradou. Podobne ako sójové mäso, predáva sa v podobe rezančekov, ale tiež v blokoch, ktoré môžete pri varení ďalej rôzne spracovávať. Robi mäso je tiež mimoriadne obľúbené pri príprave jednoduchých vege burgerov.

Šmakoun

Zvláštny názov šmakoun pochádza z Českej republiky, kde táto potravina vznikla. Rovnako ako robi a sójové kúsky ho môžete kúpiť v rôznych podobách, od rezancov až po plátky. Dobre tráviteľný Šmakoun vzniká tepelným spracovaním čistého vaječného bielka. Obsahuje minimum cukrov a tukov a vzniká bez chémie či lepku. Je tiež hodnotným zdrojom bielkovín. Má univerzálnu chuť a môže tak byť alternatívou k mäsu, ale aj k syru, sóji a dokonca i sladkostiam.


Čím sa najčastejšie snažíte mäso nahrádzať vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame