Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum

kuchyňa

rethinkthesink.com

Vysávajú, perú, udržiavajú potraviny čerstvé, umývajú za nás riad, prihrievajú nám jedlo. Reč je o najpoužívanejších domácich spotrebičoch, bez ktorých si väčšina z nás život už ani nevie predstaviť. Šetria nám totiž nielen množstvo práce, ale aj času. Viete však, že aj títo elektronickí pomocníci občas potrebujú trochu starostlivosti? Inšpirujte sa našimi tipmi ako dosiahnuť, aby vám spotrebiče slúžili čo najdlhšie.

Vysávač

Hoci v niektorých domácnostiach sa vysávač nedožije ani konca záručnej lehoty, odborníci prišli k prekvapivému záveru. Podľa ich výskumu totiž šetrným zaobchádzaním možno životnosť vysávača predĺžiť až na 20 rokov. Stačí k tomu pár minút navyše a trochu trpezlivosti.

Vymieňajte a čistite

Tajomstvo spoľahlivého vysávača s dobrým sacím ťahom spočíva v tom, že ho budete udržiavať v čistote – predovšetkým zvnútra. Vrecká by ste preto mali meniť minimálne raz za 3 mesiace, v prípade naplnenia, samozrejme, aj skôr. Rovnako citlivé na výmenu sú filtre. Tie by ste nemali používať dlhšie ako 2 roky. Z času na čas je tiež potrebné mierne navlhčenou handrou utrieť jemný prach, ktorý sa usádza všade vo vnútorných priestoroch v okolí zberného vrecka. Samozrejmosťou je aj kontrola hadice a podlahovej hlavice. Chumáče prachu na tomto príslušenstve rozhodne nemajú čo robiť.

Dajte pozor na to, čo vysávate

Ak v domácnosti používate vysávač na bežné smeti a prach, máte vyhraté. Problém však nastáva, ak v byte, napríklad, robíte stavebné úpravy. Upratovaním po rekonštrukcii si môžete vysávač nechtiac rapídne opotrebovať. „Zákazníci úplne bežne novým vysávačom vysávajú aj omietku a nadrobený stavebný materiál. Reklamáciu však následne nie je možné uznať, na diagnostike filtra sa totiž ukáže, že vysávač nebol používaný na to, na čo je určený,“ radí zamestnanec predajne s domácimi spotrebičmi.


Mohlo by vás zaujať:  Domáca pekáreň: Čerstvý a voňavý chlieb môžete mať každé ráno


Chladnička

Tí z vás, ktorí chladničku kupovali len nedávno, majú zrejme po akýchkoľvek starostiach. Novšie modely chladničiek majú totiž funkciu automatického rozmrazovania. V prípade starších typov sa však u kombinovaných chladničiek námraze nevyhnete. V závislosti od hrúbky namrazenej vrstvy preto občas musíte všetky potraviny vybrať a chladničku vypnúť. Odmrazovanie využite aj na dôkladné umytie saponátom.

Pozornosť venujte aj zadnej strane chladničky, kde sa najviac usádza prach a mastné kuchynské výpary. Nečistoty skúste najskôr povysávať štrbinovým nadstavcom vysávača a potom mriežku dôkladne umyte. Na takúto údržbu by ste si mali nájsť čas aspoň štyrikrát do roka.

Preč s vodným kameňom

Každý pomocník, ktorý pracuje s vodou, zápasí s jej tvrdosťou a usádzaním vodného kameňa. Ten z rýchlovarnej kanvice pomerne rýchlo odstránite octom, pre nepríjemný zápach však použite radšej kyselinu citrónovú. Jej použitie sa vám vyplatí aj v prípade práčky. Raz za mesiac ju nasypte do nádobky na prášok a spustite prací cyklus bez vloženia bielizne – na prázdno. V prípade umývačky riadu sa však k vodnému kameňu pridávajú aj mastnoty a rôzne usadeniny, ktoré voľným okom nevidím. Tu domáce recepty príliš nepomôžu. Najvhodnejšie sú totiž špeciálne čistiace tablety.


Mohlo by vás zaujať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Mikrovlnná rúra

Škvrny od prihrievaného jedla nepotešia žiadnu gazdinku. Tie však zo smaltovaného povrchu zákonite drhnúť nemusíte. Nastavte mikrovlnku na plný výkon, vložte do nej nádobu s vodou a počkajte si na výsledok. Účinky pár z horúcej vody vás príjemne prekvapia – zaschnuté škvrny uvoľnia aj bez námahy už po desiatich minútach.

Zdroj: rethinkthesink.com, rethinkthesink.com, Emma
Odporúčame