Krvná skupina B: Čo prezrádza o povahe, zdraví a vhodnom jedálničku?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Skúšali ste sa niekedy stravovať podľa svojej krvnej skupiny?

Ľudia s krvnou skupinou B sú úplne iní, ako tí, ktorí majú krvnú skupinu 0 či A.

Ľudia s krvnou skupinou B sú úplne iní, ako tí, ktorí majú krvnú skupinu 0 či A. Líšia sa nielen charakterovými vlastnosťami, ale aj náchylnosťou k určitým typom ochorení a, samozrejme, aj stravou, ktorá je pre nich vhodná.


Majitelia krvnej skupiny A majú napríklad citlivý tráviaci trakt a nedostatočne fungujúci imunitný systém. Naopak, tí, ktorí disponujú krvnou skupinou 0, dostali do vienka prirodzenú schopnosť odolávať infekciám a spoľahlivo fungujúce trávenie. Ako to je s „béčkarmi“? Podľa amerického lekára Petra J. D'Adama, ktorý stojí za teóriou stravovania podľa krvných skupín, majitelia krvnej skupiny B „zdedili gény“ kočovných predkov. Vďaka tomu majú silnú obranyschopnosť, sú vnútorne vyrovnaní a ľahko sa adaptujú na zmeny prostredia i stravovania.

Charakterové vlastnosti

Život kočovníkov nebol ľahký. Dennodenne sa pasovali s nebezpečnými situáciami, ktoré ich robili vnútorne silnejšími. Aj dnes môžeme majiteľov krvnej skupiny B označiť ako vyrovnané osobnosti, ktoré sa vedia prispôsobiť rozličným situáciám. Avšak nie vždy je to práve takto. Neraz disponujú až prehnanou dávkou dominancie, čo môže viesť ku konfliktom v partnerskom i pracovnom živote.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo vašej krvnej skupiny: Čo všetko o vás prezradí?


Stručná charakteristika zdravotného stavu

Vlastníci krvnej skupiny B sa môžu tešiť zo silnej obranyschopnosti a vyrovnaného nervového systému. Avšak majú aj slabé stránky. Sú náchylní na autoimunitné ochorenia, cukrovku prvého typu, chronický únavový syndróm a roztrúsenú sklerózu.

Vhodné a nevhodné potraviny

Za priberanie u majiteľov „béčka“ sú zodpovedné napríklad kukurica, pšenica, pohánka, šošovica, paradajky, arašidy a sezamové semienka. Tieto potraviny ovplyvňujú metabolické procesy natoľko, že spôsobujú únavu, zadržiavanie tekutín v tele, a dokonca hypoglykémiu (výrazný pokles hladiny krvného cukru po jedle). J. D'Adamo ich preto odporúča eliminovať v jedálničku na minimum. Takisto radí vyhnúť sa kuracine a siahnuť radšej po jahňacine, baranine, divine či králikovi. Naopak, z hľadiska redukcie hmotnosti je prospešná zelená listová zelenina, vajíčka a nízkotučné mliečne výrobky.

Čo áno?

 • Z mliečnych výrobkov si pokojne doprajte cottage cheese, mozzarellu, kefíry či kozie mlieko.
 • Z olejov zásadne preferujte olivový.
 • Ak si radi pochutnávate na orechoch a semiačkach, sklameme vás, pretože tie nie sú kategóriou potravín, ktorá by „ladila“ s vašou krvnou skupinou. V prípade, že si ich neviete odoprieť, siahnite po „neutrálne“ pôsobiacich orieškoch, ako sú para a vlašské orechy, mandle a jedlé gaštany.
 • Čo sa týka obilnín, stavte na ovsené vločky, proso a ryžu.
 • Ako je to s ovocím a zeleninou? S vašou krvnou skupinou harmonizujú sladké i obyčajné zemiaky, cvikla, brokolica, karfiol, paprika a kapusta. Z ovocia preferujte banány, ananás a papáju.
 • Pri dochucovaní jedál používajte zázvor, karí, petržlenovú vňať, kajenské korenie a chren.
 • Vo vašom pitnom režime by nemal chýbať kvalitný zelený čaj.

A čo radšej nie?

 • Z mies zabudnite na kuracinu, husacinu i kačacinu. Nesedí vám ani bravčovina.
 • S vaším telom narobí galibu aj častá konzumácia plesňových syrov a zmrzliny.
 • Vyhnite sa používaniu repkového, slnečnicového, arašidového a sezamového oleja.
 • Neprospieva vám ani väčšina u nás obľúbených obilnín, kam patrí pšenica, raž, jačmeň a pohánka.
 • Zabudnite na konzumáciu granátových jabĺk, kokosových orechov a paradajkových štiav.
 • Vyhnúť sa treba aj kečupu.

Mohlo by vás zaujať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Tipy na zvládanie stresu a vhodné pohybové aktivity

J. D'Adamo odporúča ako kľúč k zvládaniu stresu zharmonizovanie jedálnička so svojou krvnou skupinou. Ak to neurobíte, prejaví sa to nielen na fungovaní nervového systému, ale i na celkovom zdravotnom stave. V rámci pohybu považuje tvorca teórie stravovania podľa krvných skupín za vhodné skombinovať aeróbne aktivity, ktoré nie sú príliš intenzívne s prvkami, ktoré vplývajú aj na duševné rozpoloženie. Ideálne je, ak prebiehajú v spoločnosti ľudí. Ideálnymi športmi sú pre vás tenis, bojové umenia, turistika či golf. 


Snažíte sa stravovať na základe poznatkov teórie krvných skupín? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • evelina 22.03.2017, 19:42

  Ja som tiež podľa krvnej skupiny "B" :) a na mňa to sedí na 100 %. To čo by som nemala jesť, to ani nejem, nemám to rada. A vôbec som netušila, že to súvisí s krvnou skupinou.. Veľmi musím zvažovať,aké mäso a ako upravené zjem, lebo časom som zistila isté problémy s jeho trávením... Ale na druhej strane mám pokoj s chorobami a dochtormi. Moja známa pomocou stravy podľa krvných skupín významne schudla (čo sa jej dovtedy nedarilo) a zbavila sa aj chorôb, ale ona má "A" skupinu.

 • miki 21.03.2017, 22:03

  ešte že sú to keci pre hlupákov, proste biznis, presne naopak to sedi u mňa, som "B".

 • evelina 21.03.2017, 19:51

  ale mimi, je to jednoduché, oni môžu jesť skoro všetko, čo navaríš ! ale ty sa na nich budeš len pozerať, nemôžeš takmer žiadne mäso, obilniny, paradajky, ovocie, ale za to budeš stále zdravá s vysokou obranyschopnosťou :), žiadne choroby, lieky, "dochtori" !

 • mimi 21.03.2017, 17:51

  zaujimave, ale zijem v domacnosti so starkou, ta ma krvnu skupinu 0, manzel ma A ja B a dieta AB a teraz var........ ; )

1

Pridať komentár