Čas vstávania ovplyvňuje zdravie aj postavu: Sú na tom ranné vtáčatá ozaj lepšie?

Spánok

thinkstockphotos.com

Každý človek má svoj vlastný biorytmus. Niekomu viac vyhovuje byť hore dlho do noci a ráno dospávať. Iný zase dáva prednosť skorému zaspávaniu aj vstávaniu. Spôsob nášho života sa odráža nielen na dennom programe, ale aj zdraví.

Ste ranné vtáčatá, alebo nočné mory? Tí, ktorí skoro vstávajú, majú lepšie stravovacie návyky. Naopak tí, ktorí dlho ponocujú, majú sklony jesť horšie, spať menej a málo sa pohybovať. Ak teda chcete žiť zdravšie, bolo by ideálne, keby ste boli rannými vtáčatami. Prinajmenšom to hovoria vedci, ktorí publikovali na stránkach časopisu Obesity štúdiu vypovedajúcu o tom, ako skoré ranné vstávanie zlepšuje našu voľbu potravín a prispieva k tomu, že počas dňa jeme zdravšie.

Vstávate neskoro? Pozor na zdravie aj postavu

Vedci z Alabamskej univerzity v Birminghame porovnávali údaje získané od 1854 mužov a žien z Fínska vo veku od dvadsaťpäť do 74 rokov. Tí, ktorí chodili spať veľmi neskoro, jedli na raňajky len veľmi málo, ale skonzumovali oveľa viac cukrov, sacharidov a nasýtených tukov ako tí, ktorí vstávali skoro. A akoby to nestačilo, aj večer jedli viac cukrov a tukov. Koncom týždňa sa ukázalo, že jedli nepravidelne, mali väčšie sklony sa prejedať a jesť cukry a potraviny bohaté na tuky. Okrem toho tí, ktorí málo spali, a to boli takmer vždy nočné mory, boli aj menej fyzicky aktívni, a tým sa vystavovali nebezpečenstvu obezity a metabolických porúch.


Mohlo by vás zaujať: Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou


Biologické hodiny možno prestaviť

Autori štúdie však zdôrazňujú, že sa ľudia môžu prispôsobiť rôznym cirkadiánnym rytmom. ,,Tí, ktorí ponocujú, majú väčšiu tendenciu žiť proti vnútorným biologickým hodinám. Naša spoločnosť je štruktúrovaná tak, aby lepšie uspokojovala tých, ktorí nevstávajú skoro ráno. Napriek tomu je možná adaptácia, pretože naše cirkadiánne hodiny sú predurčené z polovice génmi a z polovice životným prostredím. Ak človek pozná vlastný chronotyp, môže ho to povzbudiť k tomu, aby venoval väčšiu pozornosť voľbe zdravšieho životného štýlu,“ uviedol hlavný autor štúdie Mikka Maukonen.

Úspešní vstávajú skoro

Niektorí veľmi úspešní ľudia tvrdia, že spia sotva štyri hodiny za noc a budia sa skoro ráno, aby toho urobili čo najviac. Je to prípad jednej z najvýraznejších osobností počítačového priemyslu posledných štyridsiatich rokov Steva Jobsa, jeho nástupcu na čele spoločnosti Apple Tima Cooka, šéfky Yahoo Marissy Mayerovej, amerického prezidenta Donalda Trumpa či bývalého šéfa talianskej vlády Silvia Berlusconiho.


Mohlo by vás zaujať: Romantické ráno: Začnite deň s extra dávkou lásky


Ako vstávať skôr?

Existuje viacero možností, ako naladiť svoj organizmus sa skoršie vstávanie:

1. Motivácia. Môže to byť akýkoľvek druh motivácie, počnúc konštatovaním, že nestihnem inak za deň všetko, a končiac túžbou tráviť viac času s rodinou alebo vybaviť všetky resty.

2. Včasné zaľahnutie. Samozrejme nemusíte nasledovať extrémny príklad Georgea Busha a spať v noci len dve hodiny; stačí ísť na lôžko včas, okolo desiatej večer, aby ste spali aspoň sedem hodín.

3. Nestimulujte pred spaním príliš mozog. Nejedzte a nevykonávajte pred spaním fyzicky namáhavú činnosť, ale zakážte si tiež používanie mobilného telefónu alebo sledovanie televízie. Spálňa musí byť „bezobrazovková zóna“.

4. Prebúdzajte sa v pokoji. Najlepšie sú moderné budíky, ktoré budia jemne a postupne príjemnou hudbou a svetlom.

5. Spite v tme. Ak si chcete pred spaním čítať, je lepšie tak robiť v inej miestnosti.

6. Naše telo si ľahko môže zvyknúť na to, aby sme sa skoro ráno budili. Môžete sa naučiť byť unavení v určitú večernú hodinu tak, že sa každý deň budíte o 15 minút skôr, až dosiahnete vytúžený čas.

7. Obmedzte pitie kávy a alkoholu. Alkohol narúša kľúčovú fázu spánku REM, a preto sa cítite ráno unavení, bez ohľadu na to, ako dlho ste spali.

8. Ranná fyzická aktivita dodáva energiu po celý deň. Ak ju vykonávame na poludnie, prispieva k tomu, že pôjdeme do postele vo vopred určený čas.


Kedy zvyknete vstávať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame