Pýtate sa, prečo máte taký nos, ako máte? Tu je možná odpoveď!

Matka

thinkstockphotos.com

Myslíte si, že svoj nos ste zdedili po starej mame či otcovi? Do určitej miery áno, čo však formovalo ten ich? Možno sa budete čudovať, ale na jeho tvar má vplyv aj teplotné pásmo, v ktorom človek žije. Je totiž rozdiel, či generácie rodiny žili napríklad v Nórsku alebo niekde v Afrike.

Veľký alebo malý, dlhý alebo krátky, obrátený smerom dolu alebo smerom nahor, nos ako zemiak: podoby nosov sú rozmanité, niekto ich dokonca napočítal na štyridsať. Samozrejme sa dedí, ale štúdia zverejnená na stránkach časopisu Plos Genetics ukazuje, že počas evolúcie to bolo životné prostredie, ktoré určovalo podobu tohto charakteristického prvku našej tváre.

Prispôsobuje sa svojmu poslaniu

Ako uvádzajú Arslan Zaidi a Mark Shriver z Pensylvánskej univerzity, ktorí analyzovali nosy populácií z Afriky, juhovýchodnej Ázie a z Európy, nie sú rozdiely spojené len s genetickými modifikáciami, podmieňuje ich tiež životné prostredie. Vedci merali rozmery a formy nosov za pomoci 3D zobrazenia. A spojili tieto charakteristiky so životným prostredím, v ktorom tieto populácie žijú. Najmä ide o dve okolnosti: vlhkosť a teplotu. Nos filtruje vzduch z okolitého prostredia a chráni pľúca pred vonkajšou agresiou a pred infekciou. A nielen to: ohrieva vzduch, keď je príliš studený, zvlhčuje ho, keď je príliš suchý, a to preto, aby dýchací systém fungoval čo najlepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


Ako na tvar vplýva chladné či teplé prostredie?

Túto súvislosť sledoval už škótsky vedec Arthur Thomson, ktorý zomrel v roku 1935. Pozoroval, že populácie žijúce v chladnej a suchej klíme majú tendenciu mať dlhší a subtílnejší nos, zatiaľ čo roztiahnuté a silné nosy nachádzame vo vlhkých a teplých oblastiach. Thomson dospel k svojim záverom na základe analýzy kostí a lebiek, zatiaľ čo Arslam Zaidi a Mark Shriver študovali rysy nosov živých obyvateľov. Ich výskum potvrdil Thomsonove zistenia. Pretože jednou z funkcií nosa je ohrievať a zvlhčovať vzduch, je na tento účel vhodnejší subtílnejší nos, ktorý je typický pre suché a chladné podnebie. Kto ale nepotrebuje zvlhčovať a otepľovať vzduch, pretože žije v teplých a vlhkých oblastiach, má otvorenejšie nozdry.

Má vplyv aj na reprodukciu

Vedci tiež konštatovali rozdiely v tvare nosa u žien a u mužov: muži mávajú nos väčší ako ženy, rovnako ako je to u celého tela. To je prvok navyše, ktorý sa netýka len anatómie, ale aj estetiky. Osoba s pekným nosom môže byť sexuálne príťažlivá a môže byť vybraná ako partner pre reprodukciu.


Mohlo by vás zaujímať: Ohromná sila make-upu: Žena mala hroznú tvár, vizážistka z nej urobila inú osobu


Tie najkrajšie nosy

Iný výskum vedcov z izraelskej Ben Gurionovej univerzity v Negeve ukázal, tentoraz na poli estetiky, aké sú najrozšírenejšie variácie nosov a ktoré nosy sú označované za krásne a ktoré nie, a to na príkladoch významných osobností. Najpríťažlivejší je podľa nich nos futbalistu Wayna Rooneyho, ktorý hrá za Manchester United, potom nasleduje nos vojvodkyne z Cambridge Kate Middletonovej, ktorému dávajú prednosť umelci. Nos španielskeho kráľa Filipa považujú za taký bežný a nakoniec uvádzajú nos americkej herečky Barbry Streisandovej, ktorý je podľa nich najmenej zvodný.


Ako sa vám pozdáva váš nos? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Corriere della Sera
Odporúčame