Na zdravie: Koľko tekutín by sme mali denne vypiť a ktoré sú tie správne?

Muž

thinkstockphotos.com

Je tu jar a s ňou prichádza aj pohyb na čerstvom vzduchu, šport, práca v záhrade či okolo domu. Fyzické aktivity pribúdajú a s nimi rastie aj potreba tela prijať viac tekutín. Po teplých čajoch sa na rad dostáva hlavne voda, ovocné a zeleninové šťavy, či rôzne druhy podomácky vyrobených limonád. Viete koľko a čo by ste cez deň mali vypiť, aby ste neohrozovali svoje zdravie? Poradíme vám!

Koľko treba vypiť cez deň?

Ťažká otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. V posledných rokoch sa názory odborníkov rozchádzajú. Odpoveď záleží od množstva faktorov – kde žijete, či športujete, pracujete manuálne, aký je váš vek či pohlavie.

Inštitút medicíny v Spojených štátoch odporúča vypiť mužom v zrelom veku 3 litre tekutín denne. Ženám o čosi menej, teda 2,2 litra. Počas horúcich dní, prípadne pri zvýšenej fyzickej aktivite alebo konzumácii alkoholu, môže vaše telo stratiť až šesť litrov vody. Prispôsobujte teda pitný režim činnostiam, ktoré vykonávate.


Mohlo by vás zaujímať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Ideálne tekutiny

Najideálnejšou možnosťou je čistá voda. Berieme ju ako samozrejmosť, no naše telo ju nevyhnutne potrebuje. Málokto však možno vie, že v horúcich dňoch sa neodporúča studená, ale skôr letná alebo mierne teplá. Chladná voda totiž povzbudzuje tkanivá a rýchlejšie prekrvuje a preto pociťujeme ešte väčšie teplo.

Dobrou voľbou v tomto prípade je aj doma odštavené ovocie, citronáda, alebo zelený čaj. Naopak, vyhýbajte sa kole, sladeným nápojom, energetickým drinkom a ovocným džúsom, ktoré obsahujú veľké množstvo nezdravých umelých sladidiel, cukrov a farbív.

Vyhnite sa dehydratácii

Signálom dehydratácie je smäd, ktorý značí, že už je neskoro a vaše telo cíti deficit. Piť by ste totiž nemali len vtedy, keď ste smädný, ale pravidelne počas dňa a v menších dávkach. Smäd nemusí vždy súvisieť s tým, že ste počas dňa málo pili. Dôvod môže byť aj ten, že ste vodu vymenili za iné nápoje. Napríklad za kolu, sladké džúsy či nekvalitné čaje. Dbať na pitný režim by mali okrem detí aj seniori. Tí so stúpajúcim vekom neraz prestávajú cítiť potrebu príjmu tekutín. Ich okolie by malo dbať na to, aby im ju pripomínalo.


Mohlo by vás zaujímať: Prečo sa cítite unavený? 5 dôvodov, ktoré vám dajú odpoveď na otázky


Voda je naj

Vymenovať všetky jej blahodarné účinky je asi nemožné.  Hovorí sa, že každé ráno by ste mali začať s pohárom vlažnej vody pretože dokáže ideálne naštartovať metabolizmus. Takisto zabraňuje vzniku obličkových kameňov a účinne bojuje proti migrénam. Ďalej je vhodná pri chudnutí, pretože neobsahuje žiadne kalórie. Pôsobí blahodarne aj na pleť a vlasy, jej nedostatok spôsobuje vrásky. Tiež nám pomáha prekonať opicu, keďže alkohol je diuretický. Znamená to, že naše telo vtedy stráca viac vody, ako prijíma.

Čo sa stane, ak nebudete dostatočne piť?

Nedostatok tekutín v tele spôsobuje dehydratáciu, čím sa zvyšuje riziko infarktu. Rovnako vám klesá množstvo plazmy a srdce musí prečerpávať hustejšiu krv. Taktiež sa v močovom ústrojenstve zhromažďujú škodlivé baktérie, spomaľuje sa metabolizmus a poriadne zabrať dostáva aj mozog.

Ak ste smädní, ťažšie sa vám rozmýšľa a máte aj horšiu náladu. Rýchlejšie pociťujete úzkosť, depresiu, stres aj napätie. Dokonca platí pravidlo, že čím menej pijete, tým viac zjete. Počuli ste už o tom, že sa odporúča pred jedlom vypiť pohár vody? Následne organizmus potrebuje menej jedla, aby sa zasýtil.


Máte skúsenosti s dehydratáciou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame