Prekráčajte sa k lepšej postave aj zdraviu: Poradíme vám, ako na to!

Muž

thinkstockphotos.com

Chôdza je pre človeka prirodzeným druhom pohybu, ktorý je vhodný pre každého bez ohľadu na vek či zdravotný stav. Spája sa s množstvom zdravotných benefitov i so spomalením starnutia.

Dôkazom je aj vedecká štúdia, do ktorej bolo zapojených 69 ľudí vo veku od 30 – 60 rokov. Tí sa v rámci pokusu venovali buď každodennej aktivite v miernej intenzite, ako napríklad rýchlej chôdzi, alebo vysoko intenzívnemu intervalovému tréningu, alebo silovému tréningu. Aký bol výsledok? Účastníci, ktorí trávili čas svižnou chôdzou 20 až 25 minút denne, zaznamenali výsledky v podobe predĺženia svojho života o sedem rokov. Dobré výsledky dosiahli aj tí, ktorí sa venovali silovému tréningu, ktorý môže predĺžiť život o tri až sedem rokov.

Pozitívne vplýva na kosti aj svaly

Chôdza stimuluje krvný obeh a znižuje krvný tlak, čím prispieva k zdraviu srdcovocievneho systému. Je tiež prevenciou osteoporózy, ktorou sú ohrozené hlavne ženy v období klimaktéria. Podľa bostonských odborníkov 30 minút chôdze denne znižuje riziko vzniku zlomenín v oblasti bedier až o 40 percent. Je vhodná na posilnenie svalov, hlavne svalov nôh, ale aj brucha, a to za predpokladu, že človek má správne držanie tela.


Mohlo by vás zaujímať: Vydajte sa k lepšej postave ľahko a účinne: Chôdzou môžete zhodiť viac ako behom


Štíhlejšia línia

Prispieva k lepšej nálade a dodáva energiu, pretože sa pri nej uvoľňujú hormóny šťastia.

Pri úprave životosprávy je prostriedkom na zníženie hmotnosti – 70-kilový človek spáli za 30 minút chôdze rýchlosťou 3,2 km za hodinu cca 110 kcal. Eliminuje chute na sladké. Tvrdia to odborníci z University of Exeter na základe svojej štúdie. Údajne už 15 minút chôdze denne obmedzuje túžbu po čokoláde.

Lepší spánok aj pamäť

Pomáha zaspať a celkovo zlepšuje kvalitu spánku. Zabraňuje strate pamäti a eliminuje vznik Alzheimerovej choroby – výsledky štúdie kalifornských odborníkov hovoria o tom, že ženy, ktoré denne kráčali 4 km, mali o 17 percent nižšiu stratu pamäti v porovnaní s tými, ktoré sa chôdzi venovali iba minimálne.

Proti rakovine a pre pevnejšie zdravie

Podľa American Cancer Society je aj prevenciou rakoviny – ženy, ktoré sa oddávali chôdzi sedem a viac hodín týždenne, mali o 14 percent nižšie riziko vzniku nádorových ochorení ako tie, ktoré sa chôdzi venovali iba tri a menej hodín týždenne. Chôdza tiež stimuluje obranyschopnosť – podľa jednej zo štúdii, ktorá bola vykonaná na tisícke ľudí, tí, ktorí chodili 20 minút denne najmenej 5 dní v týždni, mali o 43 percent menšiu náchylnosť na choroby, ako je chrípka, v porovnaní s tými, ktorí sa jej venovali jeden a menej ráz do týždňa.


Mohlo by vás zaujímať: 6 každodenných trikov, ktorými sa udržíte vo forme bez fitka aj cvičenia


Ako prepašovať viac chôdze do bežného života?

Možností je neúrekom. Základ je, samozrejme, začať. Aj v tomto smere platí, že i málo sa počíta. Skúsiť môžete aj niektorý z nasledovných tipov:

  • V prvom rade začnite a to nie zajtra, a ani v pondelok, ale hneď. Napríklad sa vyberte z práce po vlastných a nie hromadnou dopravou. Aj 5 minút denne sa spočiatku počíta. Dôležitá je pravidelnosť, pričom každodenná rezká prechádzka sa stane zvykom zhruba o 21 dní, takže je dôležité vytrvať.
  • Urobte si plán – začať môžete už spomínanými piatimi minútami svižnej chôdze a každý deň pridávajte minútu až dve.
  • Ak sa vám nechce merať čas a bude vás viac motivovať počet urobených krokov, zaobstarajte si krokomer. S pribúdajúcim časom, pomaly a postupne, sa usilujte dosiahnuť odporúčaných 10 000 krokov denne.
  • Určite si malú motivačnú odmenu, ktorú si doprajete po týždni dodržiavania tréningového plánu a väčšiu napríklad po mesiaci.
  • Pri chôdzi je veľmi dôležité myslieť aj na pohybový aparát a comfort. Investujte preto do kvalitných topánok a funkčných ponožiek. Dámy by mali vrámci športovej garderóby myslieť aj na športovú podprsenku. Na chôdzu stačí podprsenka s nižším stupňom opory.
  • Tréningový plán si neustále spestrujte – meňte trasy, nebojte sa vydať do kopcov alebo vziať do rúk palice a oddávať sa severskej chôdzi, pri ktorej sa výborne zapája aj horná časť tela. Aj „chodiť“ môžete intervalovo, čiže pravidelne striedať rezkú chôdzu s pomalšou a neskôr skúsiť napríklad džoging.
  • Ak chcete pravidelnou chôdzou zlepšiť svoj zdravotný stav alebo schudnúť, neopomínajte fakt, že je potrebné skvalitniť jedálny lístok a aj pitný režim.

Koľko toho denne zvyknete nachodiť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame