Avokádo, baklažán či cvikla: Môžu pre vás urobiť naozaj veľa, presvedčte sa sami

Avokádo

thinkstockphotos.com

Každodenná konzumácia ovocia a zeleniny je spájaná so zníženým rizikom mnohých zdravotných problémov. Svetová zdravotnícka organizácia radí zjesť denne takmer pol kila ovocia a zeleniny, aby ste sa vyhli ochoreniam srdca, rakovine, cukrovke a v neposlednom rade obezite. Slováci však v odporúčanej spotrebe rapídne zaostávajú a tým sa pripravujú o dôležité látky, vitamíny a antioxidanty.

Avokádo pre zdravé oči, pokožku aj vlasy

Nechutí sladko a tak ho mnohí považujú za zeleninu. V skutočnosti je avokádo veľmi zdravé ovocie, ktoré obsahuje množstvo vlákniny, vitamínu K a B5. Ten je nazývaný aj kyselina pantoténová a je veľmi dôležitý pre náš metabolizmus, pokožku aj vlasy. Udržiava zdravú pečeň a zabezpečuje správne fungovanie očí. Dôležitú úlohu zohráva aj pri rozkladaní stravy. Navyše, sacharidy uvoľnené počas rozkladania potravy môžu byť premenené na energiu. O Vitamíne K sa veľa nehovorí, preto sa občas nazýva aj zabudnutým vitamínom. Jeho funkcia je však dôležitá, keďže pomáha pri zrážaní krvi.

Náš tip: V obchodoch hľadajte už zrelé avokádo a skúste z neho na raňajky pripraviť zdravú nátierku. Či ho rozmixujete alebo pokrájate na malé kúsky, je len na vás. Výborne chutí aj v kombinácií s bryndzou alebo mäkkým syrom.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Baklažán na srdce a pečeň

Baklažán rovnako patrí medzi ovocie a je dôležitým zdrojom vlákniny. Obsahuje vitamíny B a C, meď, vápnik, mangán, draslík aj síru. Vďaka tomu pomáha pri očiste pečene a aj celého organizmu. Zaberá pri problémoch s močením a tiež v boji proti obličkovým kameňom. Ďalej priaznivo vplýva na pamäť a mozgové bunky. Dobrý pôsobí aj na srdce a celý kardiovaskulárny systém.

Náš tip: Konzumujte baklažán so šupkou, aby nestratil dôležité látky. Ak ho správne upravíte a zbavíte horkosti, jeho chuť vás príjemne prekvapí. Dôležité je pred varením baklažán rozkrájať, osoliť a nechať asi 15 minút postáť. Následne sa tzv. spotí. Vodu potom odsajete kuchynskou utierkou. Horkosť sa tak vytratí.

Cvikla na kŕčové žily a chudokrvnosť

Asi málokto vie, že cvikla je vhodná pre ľudí trpiacich kŕčovými žilami a zabraňuje tiež bolestiam nôh. Obsahuje obrovské množstvo železa, kvôli čomu ju lekári odporúčajú pri problémoch s chudokrvnosťou. Pomáha aj pri hemeroidoch, vtedy by sa mala jesť pravidelne. Uľahčí vyprázdňovanie a nedráždi citlivý konečník. Konzumovať by sa mala aj pri problémoch s cievami či kôrnatením tepien.

Náš tip: Cvikla je najzdravšia v surovom stave. Vtedy telo naozaj ochraňuje pred mnohými chorobami. Pridať ju môžete do nátierok a šalátov, no chutí aj ako súčasť smoothie nápojov. Pre vysoký obsah kyseliny šťaveľovej by ste však nemali jesť viac ako cca 200 g denne, alebo vypiť viac ako 100 ml šťavy.


Mohlo by vás zaujímať: Avokádo je považované za pochúťku, bábätko na VIDEU má však iný názor


Žltý melón pri chudnutí

Ideálny spoločník v horúcich letných dňoch. Žltý melón sa z 90% skladá z vody, kvôli čomu osvieži a prospeje aj vášmu pitnému režimu. Navyše, obsahuje bielkoviny, vlákninu, železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, omega-3, omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, množstvo vitamínov, betakarotén, kyselinu pantoténovú i listovú. Vďaka všetkým týmto látkam udržiava zdravé a pevné cievy. Pomáha tiež predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Ďalej znižuje vysoký krvný tlak i cholesterol. Podporuje dobrý zrak a detoxikuje celý organizmus.

Náš tip: Ak chcete zakomponovať žltý melón do jedálnička počas diéty, vedzte, že najlepšie je ho konzumovať na raňajky, desiatu alebo olovrant. Pokojne ho pridajte do ovocných šalátov či smoothie. Odporúčaná dávka je okolo 100 g denne.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame