Objavte skvelé vlastnosti kurkumy: Bojuje proti rakovine aj alzheimerovi

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Kurkumu poznáme predovšetkým z kuchyne, no jej pozitívne vlastnosti nie sú zviazané len s gastronómiou

Kurkumu poznáme predovšetkým z kuchyne, no jej pozitívne vlastnosti nie sú zviazané len s gastronómiou. Táto koreňová zelenina s charakteristickým sfarbením pochádza z južnej Ázie, no je obľúbená na celom svete. Či už čerstvá alebo v podobe žlto-oranžového prášku.


Jej pestovanie nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje vysoké teploty a značné množstvo zrážok. Populárne korenie vzniká varením pakoreňa, sušením v horúcich peciach a následným zomletím. A v takej podobe sa najčastejšie dostáva aj do našich domácností.

Kurkumín a rakovina

Prírodná látka, inteligentná natoľko, že dokáže rozoznať rakovinovú bunku od tej zdravej? Volá sa kurkumín. Nájdeme ju v pakoreňoch kurkumy a v posledných rokoch sa jej venujú mnohé štúdie. Ukazuje sa, že v krajinách, kde ju konzumujú častejšie - napríklad v Indii a Pakistane - sa vyskytuje menej ľudí postihnutých touto zákernou chorobou, ako v iných častiach sveta.

Vedci kurkumín testovali napríklad aj na myšiach v roku 2007 v Spojených štátoch. Vtedy pomohol zastaviť šírenie rakovinových buniek do iných častí tela. Jeho účinky boli najúspešnejšie pri liečbe rakoviny prsníka, čriev, žalúdka a kože. Medzinárodná laboratórna štúdia v roku 2013 skúmala kombináciu tejto látky s chemoterapiou pri rakovine čriev. Zistilo sa, že je účinnejšia, ako chemoterapia sama osebe.


Mohlo by vás zaujímať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


Liek na Alzheimerovu chorobu

Existuje len málo látok, ktoré sú schopné prejsť skrz krvnú bariéru mozgu. Kurkumín je vďaka tomu považovaný za nádejný liek neurologických porúch a dokonca aj Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Niektorí vedci sa tiež domnievajú, že by mohol pomôcť pri liečbe následkov mŕtvice. Prospieva však aj ako prevencia, pomáha udržiavať celkovú dobrú kondíciu mozgu. Taktiež ho chráni pred starnutím, podporuje pamäťové funkcie a imunitný systém.

Čistič krvi

Kurkuma je antioxidantom, telo obraňuje pred voľnými radikálmi a má výrazné protizápalové účinky. Zároveň dokáže prečisťovať krv. To má množstvo pozitívnych vlastností, vrátane výrazného efektu na vzhľad pleti. Vyživuje ju, zabraňuje prejavom starnutia a udržuje jej elasticitu, ktorú človek vekom stráca.


Mohlo by vás zaujímať: Drobné zranenia: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne pomocou prírody


Kurkuma a zdravé srdce

Ochorenia srdca sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Príčin, ktoré k nim vedú je obrovské množstvo. Kurkumín však prospieva zdraviu srdca, napríklad tým, že zlepšuje funkcie výstelky krvných ciel, takzvaného endotelu. Endotelová dysfunkcia je hlavným hnacím motorom ochorení srdca a spôsobuje neschopnosť tejto výstelky regulovať krvný tlak alebo zrážanie krvi.

Náš tip: Kurkuma je v kombinácii s medom prírodnou alternatívou k liekom. Dokáže vyliečiť prechladnutie, nádchu aj chrípku. Ničí baktérie, zlepšuje trávenie a podporuje obranyschopnosť organizmu. Túto zmes pokojne pridajte do čaju, avšak nie príliš horúceho, lebo med tak stratí svoje liečivé účinky. Odporúča sa 1 PL kurkumy na 100 g medu.


Na čo všetko používate kurkumu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Majo 07.05.2017, 17:17

  Autor by mal vediet o com pise. Inak moze uzivatelom poskodit. Ale co uz? Kazdy si zaraba na chlieb ako vie.

 • žena 04.05.2017, 17:13

  fero, máš pravdu ! Mali sme želatínu prírodnú, bez akýchkoľvek prísad a chemikálií, ktoré sa používajú pri priemyselnej výrobe želatíny z bravčových koží a kostí. A polievka to bola fantastická, zlatožltá, číra, výbornej chuti a vône. Pokiaľ si tíško sama bublala dve hodiny na sporáku, ja som si prečítala niečo na webe, takže žiadne stepovanie :)

 • Fero 03.05.2017, 08:27

  žena s kuracou polievkou - ako vieš, že želatínu kupujem ? Jestvuje aj ,,neprírodná" želatína, teda nejaká syntetická sračka ? Jediná želatína s bielkovinou kolagén je živočíšneho pôvodu a teda ,,prírodná", bez ohľadu na to či si ju doma vyvarím z bravčových koží, kostí alebo či si ju kúpim v obchode. Áno jestvujú aj rastlinné zahusťovadlá ale to nie je želatína ale pektíny a agar a to sú sacharidy - nie bielkoviny. Tvojej slepačej polievke mám rozumieť tak, že želatína resp. potraviny kúpené v obchode nie sú prírodné ? Tú sliepku čo si uvarila si kúpila v obchode a varením sa premenila na prírodný produkt? Želatíne je jedno či ju vyrobíš z ,,kúpenského" materiálu alebo či si dochováš na dvore. Pravdou je ale, že si ma náhodou odhalila, lebo želatínu si kupujem ( určite je prírodná) a než by som mal každý deň 3 hodiny vyvárať bravčové kožky a kosti tak by som sa na to radšej vyflákol a kúpil by som si barle.

 • žena 02.05.2017, 15:08

  V nedeľu som uvarila kuraciu polievku, zlatú, lebo sa pomaly varila asi tri hodiny. A zostalo z nej aj na včera. Keď som ju vybrala z chladničky, bola z nej želatína. Spomenula som si na Fera ..... namiesto kupovanej želatíny sme mali prírodnú, domácu. Dúfam, že aj nám tak dlho vydržia kĺby v poriadku ako Ferovi... Po škorici s medom, najlepšom domácom antibiotiku, vyskúšam aj kombináciu kurkuma a med. Uvidíme, povedal slepý, keď rozbil džbán na vodu :)))

 • reklama 02.05.2017, 10:40

  takých zázračných bylín a rastlín proti rakovine, čo ťahali z ľudí peniaze, sme tu už mali stovky! dnes letí kyselina hyaluronová. tá je vraj dobrá na všetky pliagy!

 • Gabka 02.05.2017, 10:09

  je to veľmi zaujímavé s kurkukou, môžu ho používať aj osoby po infarkte ?

 • fero 02.05.2017, 06:54

  Ja konzumujem kurkumu už najmenej 20 rokov, napriek tomu mi pred 4 rokmi diagnostikovali tumor hlasiviek ( t.č. zatiaľ vyliečený bez recidívy ), no a Alzheimer? No neviem, keď pozerám Duel sám, tak mám problémy s menami, ale s manželkou sme majstri sveta, lebo ona si spomenie na prvé písmeno a ja na ostatné. Bude to asi tým, že za tie dlhé roky ( od r. 1962 ) sa z nás stala dvojediná osoba. A propos : Keď začala otravovať v TV ,,odborníčka" na Medosan kukrkuma plus, tak som bol zvedavý o čo ide. Áno je to len predražená kurkuma. A tak som zvýšil dávky a spolu so želatínou mám kĺby v poriadku ( bez Medosanu a bez švajčiarskych vedcov, ktorí o Medosane nemajú tušenia )

1

Pridať komentár