Keď sa objavia kŕčové žily: Ako prebieha vyšetrenie a liečba?

Cievne vyšetrenie

thinkstockphotos.com

Kŕčové žily sú veľmi bežným problémom, ktorý sa však neoplatí ignorovať. Čím skôr vezmete toto ochorenie na vedomie a necháte sa vyšetriť, tým lepšie. Vhodnou životosprávaou môžete ovplyvniť jeho ďalší rozvoj a k dispozícií sú aj stále nové a lepšie možnosti jeho medicínskeho riešenia. Ako by ste teda mali postupovať, ak vás trápi tento problém?

V prvom rade sa vyberte k všeobecnému lekárovi. Konzultovať problém sa oplatí hneď v začiatkoch – keď žilky ešte nevidieť, ale trápi vás tŕpnutie nôh, opúchanie či nočné kŕče. Viditeľné znaky pritom nemusia zodpovedať stavu hlbokých žíl. Niektorí pacienti majú len mierne symptómy v podobe opuchov nôh či bolestí, ale majú už vážne postihnutý žilový systém a naopak. Naopak, pacienti s viditeľnými veľkými varixami nemusia mať žiadne ťažkosti. Aj preto posúdenie stavu patrí do rúk lekára, ktorý sa opiera o anamnézu a fyzikálne vyšetrenie pacienta v stoji aj poležiačky. Vyšetrovacie metódy sa delia na tri stupne podľa zisteného štádia ochorenia:

1. stupeň klinické vyšetrenie: anamnéza, fyzikálne vyšetrenie a eventuálne vyšetrenie pomocou vreckového Dopplerovho ultrazvukového prístroja – vykoná aj praktický lekár pre dospelých.

2. stupeň neinvazívne vyšetrovacie metódy:  podrobná duplexná sonografia (DUS) žilového systému dolných končatín, prípadne ďalšie vyšetrovacie metódy. Vykonávajú angiológovia a angiochirurgovia.

3. stupeňinvazívne vyšetrovacie postupy: flebografia, priame merania žilových tlakov,CT, MR, intravenózny ultrazvuk (IVUS). Vykonávajú angiológovia a angiochirurgovia.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


V akom štádiu ste?

Výsledkom vyšetrení je určenie štádia, v ktorom sa chronické žilové ochorenie nachádza. Podľa medzinárodnejklasifikácie CEAP ide o nasledujúce fázy:

C0 – vyšetrením a pohmatom nezistené žiadne znaky žilového ochorenia.

C0s – pocit ťažkých nôh, únava, pocit napätia a opúchania, horúčavy alebo páľavy, svrbenie kože, kŕče v lýtkach, bolesti nôh a podobne.

C1– prítomné rozšírenie sieťových žíl – metličky (teleangiektázie) alebo rozšírené drobné koncové žily.

C2 – prítomné kŕčové žily, varixy.

C3 – viditeľné opuchy.

C4 – zmeny na koži pripisované ochoreniu žíl – pigmentácia  a/alebo ekzém, lipodermatoskleróza, biela atrofia.

C5 – trofické zmeny na koži so zahojeným vredom predkolenia žilového pôvodu.

C6 – trofické zmeny na koži s aktívnym vredom predkolenia žilového pôvodu.


Mohlo by vás zaujímať: Škaredé aj nebezpečné: Prečo vznikajú kŕčové žily a ako ich odstrániť?


Možnosti liečby

Podľa štádia v ktorom sa nachádzate následne odborník určí ďalší postup. Na výber je pritom viacero možností – od zmeny životného štýlu a kompresívnej terapie cez lieky až po chirurgický zákrok.

  • Zmena životného štýlu

Základnou liečebnou metódou je ovplyvňovanie rizikových faktorov vzniku a rozvoja chronickej žilovej choroby – obezity, sedavého spôsobu života, nedostatku pohybovej aktivity, dlhého státia, nosenia nevhodného šatstva a obuvi, zlého zloženia stravy  atď. Vhodné sú športy, kde sa kombinuje rytmický pohyb členkov s prácou lýtkových svalov – turistika, beh, beh na lyžiach, bicyklovanie, tanec a plávanie. Negatívny vplyv na ochorenie má tenis, zjazdové lyžovanie, futbal, vzpieranie a box – pri predispozícii ochorenia by sa mali vykonávať len v kompresívnych pančuchách.

  • Kompresívna terapia

Je základnou a neoddeliteľnou súčasťou všetkých typov prevencie a liečby chronickej žilovej choroby. Stlačením povrchových žíl sa bráni ďalšiemu šíreniu zápalu do hlbokého žilového systému a docieľuje sa zrýchlenie prúdu krvi v hlbokých žilách. Používajú sa bandáže, ktoré aplikuje školený personál, alebo medicínske kompresívne pančuchy. Tie sú vhodné najmä vo fáze hojenia a neskôr ako prevencia opakovania ochorenia.

  • Medikamentová liečba 

Chronické žilové ochorenie je od objavenia sa prvých príznakov zápalovým ochorením žíl, ktoré treba od počiatku liečiť liekom – venofarmakom. Venofarmaká sú buď látky prírodného pôvodu alebo ide o syntetické látky. Sú určené na liečbu varixov, chronickej žilovej nedostatočnosti, lymfatických opuchov. Účinkujú aj na pocit ťažkých nôh, únavu nôh, kŕčov, bolesti a opuchov dolných končatín.

  • Sklerotizačná liečba

Je to miniinvazívna liečba, pri ktorej sa vpravuje do žily sklerotizačná pena. Pena poškodí vnútornú výstelku chorej časti žily, následne žilová stena zhrubne, až sa uzavrie. Týmto procesom sa chorá žila znefunkční a postupne  zaniká – mení sa na neškodný väzivový pruh. Výhodou skleroterapie je bezbolestnosť  a okamžitý návrat do bežného života. Ide o ambulantný výkon, pacient je ihneď práceschopný.


Mohlo by vás zaujímať: Ťažkosti so žilami má každý druhý Slovák: Liečte ich, kým je čas!


  • Miniinvazívna chirurgia

Je to metóda ošetrenia bez celkovej anstézy i spinálnej anestézy, bez rezu a stehov. Zákrok sa robí v režime jednodňovej chirurgie. Princípom je zavedenie rádiofrakvenčného alebo laserového katétra do chorého úseku žily cez vpich, ktorý sa naviguje sonografom. Do okolia žily sa zavádza studený roztok, čo zabezpečuje bezbolestnosť operácie. Nasleduje ablácia, teda poškodenie chorého úseku žily teplom rádiofrekvenčného či laserového lúča. Okamžite po operácii pacient dostane kompresívnu pančuchu, postaví sa z operačného stola a musí sa prechádzať 30 minút. Kompresívnu pančuchu nosí aspoň jeden týždeň. Pooperačná bolestivosť je minimálna a po zákroku nezostávajú žiadne jazvy.

  • Klasická chirurgia

Zákrok sa robí v celkovej alebo spinálnej anestéze. Z rezu v slabine alebo pod kolenom sa obnaží ústie poškodeného žilového kmeňa. Následne sa chirurgicky prerušia prítoky okolitých žíl a chorý kmeň je odpojený od hlbokého riečiska. V klasickej chirurgii rovnako ako v miniinvazívnej sa postupuje prísne podľa rozsahu poškodenia a odstránený je len chorý úsek žily. Po operácii je nutné zošitie rany. Pacient po celkovej anestéze  leží 3-6 hodín a postupne sa začína pohybovať. Na druhý deň väčšina pacientov odchádza domov, kompresívnu pančuchu treba nosiť tri týždne. Až v 95 percentách prípadov je pri prvom sonografickom vyšetrení možné ošetriť varixy miniinvazívne, zákrok preto netreba odkladať. Inak sa ochorenie zhorší a skomplikuje.

  • Fyzikálna liečba a liečebná rehabilitácia

Cieľom je zlepšiť funkciu lýtkových svalov a zredukovať nadmernú hmotnosť. Špeciálne cviky sa robia v horizontálnej polohe na chrbte i postojačky vo vertikálnej polohe. V prípade závažnejších štádií sa odporúča kvôli zhoršenému lymfatickému odtoku aj manuálna či prístrojová lymfodrenáž a tiež vákuová kompresná terapia. Horúce bahno či voda sa neodporúčajú.

Ak si chcete si dať vyšetriť žily, máte možnosť tak urobiť aj v pojazdnej ambulancii v rámci tour „Zaostrite na svoje nohy“. K dispozícii vám bude všeobecný lekár aj angiológ.


Máte vlastné skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame