10 chýb, ktoré robíme pri upratovaní: Vyvarujte sa ich!

Upratovanie

thinkstockphotos.com

Upratovanie domácnosti je pomerne únavné a náročné, preto mnohí z nás hľadajú rôzne skratky. A aj keď sa môže zdať, že akékoľvek čistenie musí priniesť želaný a pozitívny efekt, nie je to tak. Odfláknutá robota totiž môže narobiť niekedy viac škody, ako úžitku.

1. Čistíme špinavými handrami

Najväčšou chybou je, keď si nedávame pozor na to, čím vlastne veci čistíme. Častokrát očakávame od kombinácie nástrojov a prostriedkov zázraky, no handry sme poriadne neoprali už mesiace. Baktérie a špina sú v nich už pohodlne usalašené, nevábne páchnu a ich pôvodná farba je skrytá pod nánosom minulých neporiadkov. Meňte, prípadne perte ich pravidelne.

2. Na všetko jedna handra

Handrička či špongia môže byť pred upratovaním čistá, no ak ju využívame na čistenie toalety, kuchyne a stolov v obývačke zároveň, nepomáhame si. Iba roznášame baktérie z miesta na miesto. Aby bolo pre vás rozlišovanie jednoduchšie, existuje štvorfarebný systém využívaných textílií. Červená handra slúži na záchod, žltá na zvyšok kúpeľne – umývadlo, sprchu, kachličky. Modrá na stoly, skrinky a stoličky v izbách a zelená na kuchyňu.

3. Upratujeme chaoticky

Utieranie prachu v miestnosti má svoje pravidlo. Vždy ideme od hora smerom dole. Tak padajúci prach vždy skočí napríklad o poličku nižšie, prípadne na zem, kde ho nakoniec vysajeme. Ak nerešpektujete tento systém, môže sa stať, že umytý nábytok bude opätovne zaprášený.


Mohlo by vás zaujímať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


4. Prachovky

Farebné a chlpaté prachovky boli súčasťou takmer každej domácnosti. Pravda je však taká, že nemajú príliš veľký význam. Prach totiž skôr roznášajú z miesta na miesto a nedajú sa dobre čistiť. Pomôžu tak možno vizuálne, no nejde o skutočné upratovanie do hĺbky.

5. Kľučky, ovládače, zapínače…

Zapínače svetla, kľučky i ovládače od televízie môžu na prvý pohľad vyzerať pomerne čisto, no patria k veciam, ktorých sa dotýkame najviac. A nie vždy je to hneď potom, čo sme si umyli ruky. Nezabúdajte ani na takéto detaily.

6. Odpadkové koše

Nebudeme si nič nahovárať, umývanie odpadkových košov nie je žiadnou príjemnou činnosťou. Napriek tomu zanedbaný kôš je často zdrojom nepríjemného pachu, udržiavajú sa v ňom baktérie aj plesne. Preto ho nezabudnite pravidelne umývať.

7. Nezabúdajte na elektroniku

Voda a všeobecne vlhkosť elektronike neprospieva, no často vám pri čistení televízie či rádia suchá handrička nepomôže. V takom prípade je najlepšie využiť zlatý stred – vezmite jednu mokrú handru, jednu suchú, položte ich na seba a následne zrolujte. Suchá naberie ideálne množstvo vlhkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


8. Mokrá toaletná kefa

Na toaletnú kefu často zabúdame a preto ju máme uloženú vo vlhkom prostredí so zvyškami nečistôt. Pri čistení toaletnej misy vložte kefu na pár minút do vody s prostriedkom. Následne, po umytí toalety nechajte kefu poriadne odkvapkať a vyschnúť. Až potom ju vráťte do jej držiaka.

9. Roznášanie prachu

Pri čistení drevených plôch v domácnosti využívame často peniaci prostriedok. Nesprávne ho však striekame priamo na povrch. Ak ho aplikujeme na handričku, nestane sa nám, že prach len roznosíme z jednej časti stola na druhú.

10. Príliš veľa čistiacich prostriedkov

Často si myslíme, že množstvo čistiaceho prostriedku môže byť kľúčovým faktorom pri dobrom upratovaní. No ak nám voda príliš pení, na drevenej či laminátovej podlahe to zanechá nepekné šmuhy. Preto nalievajte do vedra presne toľko prostriedku, ako odporúča výrobca na obale.


Ktoré ďalšie užitočné tipy by ste pri upratovaní odporučili ostatným? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame