Keď vám chýba doma záhrada: Vypestuje si voňavé bylinky na okne v kvetináči

Bylinky

thinkstockphotos.com

Aj keď bývate v byte a nemáte možnosť vlastnej záhrady, môžete si dopriať luxus čerstvých byliniek. Tie oživia vašu kuchyňu, prípadne spríjemnia prostredie domácnosti. Množstvo z rastlín si môžete vypestovať aj v domácich podmienkach. Netreba zabúdať, že sú často nenáročné na starostlivosť.

Pažítka

Jednou z najmenej náročných je práve pažítka. Je skvelým pomocníkom v kuchyni, kde ju môžete nasekať do omelety či praženice, ale aj ňou dochutiť rôzne nátierky a pomazánky. Pažítka nevyžaduje veľa svetla a prekvapí rýchlym a bujným rastom. Najjednoduchšie je, keď si už vypestovanú pažítku obstaráte na trhu alebo v záhradnom centre. Konce pažítky pravidelne zastrihujte. Stimulujete ju tak k rastu a taktiež sa vyhnete fialovým kvietkom, ktoré sa dajú využiť len dekoratívne.

Mäta

Ďalšia vďačná bylinka, ktorá vám byt krásne prevonia. Jej sila sa skrýva v pozitívnych účinkoch na zdravie. Dá sa z nej urobiť čaj, ktorý má priaznivé účinky na tráviacu sústavu. Keď budete mať pocit nafúknutého brucha, zalejte pár lístkov čerstvej mäty prevarenou vodou. Rovnako, ako pažítku, aj mladú mätu zoženiete v záhradných centrách. Nevystavujte ju priamemu slnečnému svetlu a pravidelne zalievajte. Ďalším dôležitým faktorom je vlhkosť. Z času na čas pokropte rastlinu rozprašovačom.


Mohlo by vás zaujímať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Citrónová tráva

Okrem zaujímavej vône vám táto pôvodom ázijská rastlina dokáže pomôcť pri problémoch s trávením, ale aj pri liečbe chrípky. Ak sa rozhodnete pestovať ju zo semienok, dbajte na kvalitu substrátu, ktorým ich zasypete. Misku alebo kvetináč následne zakryte mikroténovým vreckom, poravinárskou fóliou alebo sklom. Z času načas semienka oroste, aby nevyschli. Drobné výhonky potom premiestnite do väčšieho kvetináča a doprajte im dostatok vody. Pozor, aby ste ich neutopili. V lete pokojne umiestnite citrónovú trávu na balkón.

Oregano

Bylinka s intenzívnou vôňou, hojne sa využíva v stredomorskej a mexickej kuchyni. Je výborná v sušenej podobe, no skutočnú chuť ukáže ako čerstvá. Oregano je možné vypestovať zo semienok, ale jednoduchšie je zakúpiť ho v obchode. Pri kúpe si všimnite, či nemá vysušené lístky alebo časť stonky. Doma sa postarajte o to, aby malo dostatok svetla. Nevyžaduje veľa vody a substrát by nemal byť príliš vlhký. Pravidelne bylinku zastrihujte, bude hustejšia. Má rada teplo, takže ju cez leto neváhajte premiestniť na balkón.

Tymián

Ďalšia teplo milujúca bylinka, ktorá, rovnako ako oregano, vyžaduje odvodnenú pôdu. Tymián je nenáročný na starostlivosť. Najlepšie je, keď je umiestnený v kvetináči, ktorý má na dne diery. Nadbytočná voda tak odtečie sama.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinková záhrada u vás doma: Čo pestovať a akých zásad sa držať?


Rozmarín

Aromatická bylinka, ktoré má upokojujúce, močopudné a antiseptické účinky. Pomáha pri plynatosti a zvyšuje chuť do jedla. Je všestranná, používa sa v kuchyni, ale aj v kozmetike. Rozmarín nemá rád vodu, preto môžete na dno kvetináča dať drenážnu vrstvu alebo rastlinu zasaďte do kvetináča, ktorý otvory na odtekanie prebytočnej vody. Bylinke sa nebude dariť ak bude v tme, pre jej úspešné pestovanie v byte je nevyhnutné slnko. Uistite sa preto, že je umiestnená na slnečnej strane. Pri polievaní zvoľte zlatú strednú cestu. V prípade, že bude vody príliš, môže sa stať, že zhnije koreň. Na druhú stranu, keď rastlinu nebudete polievať vôbec, vyschne.

Bazalka

Táto voňavá bylinka, známa z talianskej kuchyne, by mala byť posadená do kvalitnej, odvodnenej pôdy, bohatej na živiny. Uistite sa preto, že sú na dne kvetináča otvory, z ktorých bude prebytočná voda odtekať. Bazalka nepotrebuje veľa vody, no ani úplné sucho. Pôda by nemala byť premočená, inak majú korene tendenciu hniť.


Aké bylinky si doma pestujete vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom čo pestovať v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame