Bolestivé zápaly ďasien: Zistite, čo ich spôsobuje aj ako si s nimi poradiť

Zub

thinkstockphotos.com

Bolesť zubov, krvácanie či nepríjemný zápach z úst. Zápal ďasien, odborne nazývaný gingivitída, je infekčným problémom, ktorému sa často venujeme až keď je neskoro. Pritom zanedbaná prevencia a liečba môže viesť k paradentóze a mnohým ďalším problémom. Vrátane straty zubov.

Ako sa prejavuje?

Najčastejším problémom je viditeľné opuchnutie a začervenanie ďasien a tiež pocit zvýšeného tlaku v ústach. Pokročilý zápal sa tiež prejavuje krvácaním a v neposlednom rade aj nepríjemným zápachom z úst. Dôvodom zápachu sú rozkladajúce sa zvyšky potravy v medzizubych priestoroch kombinované s neodstráneným zubným povlakom a slinami. Čo sa týka krvácania, ide o obranný mechanizmus organizmu, keďže krv je protizápalový prostriedok.

Prečo sa ďasná zapália?

Na zapálenie ďasien vplývajú mnohé faktory, no základným je jednoducho podcenenie ústnej hygieny. Ak sa spojí s oslabením imunity či chorobou, dokáže zápal postupovať rýchlejšie a agresívnejšie. Problémy sú tak omnoho bolestivejšie a aj obyčajné jedenie môže byť mimoriadne bolestivé

Odborníci teda zápal ďasien považujú za indikátor hygieny. Zároveň nemusí postihnúť celé ďasná, môže byť lokalizovaný len v určitom mieste. Ak sa u vás vyskytuje niekoľkokrát do roka, je čas konzultovať tieto problémy so zubárom. Možno robíte niečo zle pri čistení.


Mohlo by vás zaujímať: Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby


Ako na správnu ústnu hygienu?

Teórie o tom, ako často a akým spôsobom by sme sa mali starať o zuby sa v priebehu rokov zmenili. Kým v minulosti sa odporúčalo umývať po každom jedle, v súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí o tom, že chrup stačí čistiť dvakrát denne. Základ je robiť to dôsledne. Rovnako sa odporúčajú kefky s jemnými štetinami. A to nielen v prípade, že už u vás dôjde k zápalu.

Pri citlivých ďasnách je tiež mimoriadne dôležité využívať medzizubnú kefku. Povlak sa totiž najviac hromadí práve tam, kde štandardná kefka nedosiahne. Stačí ju použiť jedenkrát denne jedným pohybom dnu a druhým von v každom medzizubnom priestore. Netreba zabúdať tiež na využívanie dentálnej nite a ústnej vody, ktorá v prípade zápalu pôsobí upokojujúco.

Domáce recepty

Keď sa zápal javí ako mimoriadne ťažký, je najlepšie ho konzultovať so špecialistom. Existujú však aj domáce recepty, ktoré pomôžu uľaviť od bolesti a často aj začnú proces liečby. Výborne si pri zápaloch počínajú bylinky ako šalvia, harmanček alebo repík. Špecialne prvá menovaná je vhodná na pitie aj kloktanie a dokáže uľaviť a zároveň pôsobiť na odpuchnutie.

Rovnako sa odporúča kloktať roztokom vody a soli, keďže upravuje hodnotu pH v ústach. Nevyhýbajte sa ani vode s citrónom, ktorá má protizápalové účinky a vitamín C zároveň pôsobí na hojenie.


Mohlo by vás zaujímať: Krvácajú vám ďasná pri umývaní zubov? Týchto 5 dôvodov nepodceňujte!


Prevencia je liečba

Hoci na akútne zmiernenie zápalu sú vhodné špeciálne gély, odborníci sa zhodujú, že liečba je vlastne návratom k dôslednej prevencii. Ak teda k nej príde, musí človek zvýšiť opatrnosť pri dentálnej hygiene a zamerať sa tiež na miesta, ktoré doteraz možno ignoroval. V tej situácii príde vhod zmieňovaná medzizubná kefka alebo dentálna niť. Zápal by mal spravidla povoliť do dvoch týždňov. Ak sa tak nestane, určite vyhľadajte odborníka. Môže ísť totiž aj o komplikovanejší problém.


Máte skúsenosti so zápalom ďasien? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame