Kvety bazy pre zdravie i chuť: Pripravte si sirup, masť na ekzém či ocot na obklady

Bazový sirup

thinkstockphotos.com

Baza čierna je krík, z ktorého sa na kulinárske a liečebné účely najčastejšie využívajú kvety a to nielen na prípravu čaju, ale aj rozličných sladučkých dobrôt. Avšak upotrebiteľné sú aj plody, kôra a listy. Ak ste ešte z bazy nič nepripravovali, je ten správny čas, pretože kvety sa zbierajú od mája do júla.

Kvety sa zbierajú za suchého počasia a je dôležité ich správne vysušiť. Ideálne je umiestniť ich v tenkej vrstve na dobre vetrané miesto bez prístupu priameho slnečného svetla.

Pri používaní  kvetov a plodov v bylinkárstve či v kuchyni treba vždy myslieť na to, že sa nesmú konzumovať surové. Je to kvôli obsahu mierne jedovatého sambunigrínu, ktorý vo väčších dávkach spôsobuje nevoľnosť, hnačky či bolesť hlavy.

Kvety sú vhodné na vnútorné i vonkajšie použitie. Aké sú ich pozitíva?

  • Sú užitočnými pomocníkmi pri nádche a prechladnutí – podporujú vykašliavanie.
  • Prinesú úľavu pri plynatosti, žalúdočných a žlčníkových ťažkostiach.
  • Eliminujú bolesť hlavy a migrény.
  • Pomáhajú pri nespavosti.
  • Úľavu prinesú aj pri menštruačných problémoch.
  • Prispievajú k posilneniu obranyschopnosti organizmu.
  • Pri použití zvonku sú výborné na kožné problémy, ako napríklad ekzémy, ale aj na urýchlenie hojenia rán, popáleniny i bolesti kĺbov.

Zápar využijete pri bolestiach hlavy, tráviacich problémoch, nachladnutí

Zápar sa zvyčajne pripravuje z 2 čajových lyžičiek sušených kvietkov, ktoré sa zalejú 250 ml vriacej vody a nechajú lúhovať 5 minút. Pije sa dva razy denne.


Mohlo by vás zaujímať: Bazové kvety rozvoniavajú: Pripravte si z nich čaj na nachladnutie alebo sirup


Účinný je aj odvar

Okrem záparu môžete bazové kvietky využiť aj na prípravu odvaru. Potrebujete naň čajovú lyžičku sušených kvetov bazy a pol litra vody. Ako na to? Bazové kvety dajte do vody a priveďte k varu. Následne nechajte ešte 15 minút lúhovať pod pokrievkou.

Bazový ocot ako obklad na boľavé končatiny

Okrem kila sušených bazových kvetov budete potrebovať liter octu – kvety zalejte octom a nechajte odpočívať na teplom mieste 14 dní. Potom ocot preceďte a môžete ho používať na príjemné chladivé obklady na boľavé miesta, poprípade využiť aj v kuchyni.

Bazová masť na ekzémy a kožné problémy

Pripravuje sa podobne ako väčšina bylinkových mastí – 250 g bravčovej masti sa spení a pridajú sa 3 polievkové lyžice sušenej bazy. Nechá sa odstáť aspoň 12 hodín, mierne sa zohreje, precedí a dá do čistej nádoby.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!


Bazová tinktúra na imunitu

150 g usušených kvetov bazy dáme do fľaše, zalejeme pálenkou a zatvoríme. Po 30 dňoch macerácie precedíme a preventívne si doprajeme 1 čajovú lyžičku denne na posilnenie imunity.

Výborný bazový sirup

Ingrediencie na prípravu bazového sirupu  sú – 30 ks kvetov bazy, 60 g kyseliny citrónovej, 3 kg trstinového cukru, 3 litre vody a 1 citrón. Ako na to? Najskôr zvaríme kyselinu citrónovú v dvoch litroch vody. Po vychladnutí do nej pridáme bazové kvietky a nakrájaný citrón. Následne necháme zakryté pokrievkou odpočívať celý deň, nezabúdame občas premiešať. Po uplynutí doby lúhovania precedíme a pridáme do zvyšku vody (1 liter), v ktorej sme rozpustili trstinový cukor. Necháme zovrieť a ešte horúce plníme do sklenených fliaš.

Za vyskúšanie stojí aj bazová limonáda

Na 8 litrov limonády budeme potrebovať 20 kvetov bazy, 6 citrónov a 1 kilo trstinového cukru. Do nádoby dáme bazové kvety a na kolieska nakrájané citróny, zalejeme vychladnutou vodou, ktorú sme varili s cukrom, uzatvoríme celofánom a utesníme gumičkou. Nádobu dáme na teplejšie miesto a necháme 7 dní odpočívať. Potom limonádu precedíme, dáme do uzatvárateľných fliaš a skladujeme na chladnom mieste.


Na čo všetko využívate kvety bazy vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame