Sivým zákalom trpia čoraz mladší ľudia: Ako vlastne vzniká?

Zrak

thinkstockphotos.com

V minulosti sa sivý zákal odstraňoval chirurgicky až v momente, keď bol vyzretý. Dnes je situácia iná. Postihuje čoraz mladších ľudí, ktorí majú na kvalitu zraku vyššie nároky. Preto je dôležité s akýmikoľvek problémami so zrakom navštíviť očného lekára. Základom je v tomto prípade prevencia.

Trpia ním čoraz mladší

Vekom podmienené ochorenie sivý zákal postihne skôr či neskôr každého. Odborníci sa s ním stretávajú u čoraz mladších pacientov. ,,V minulosti sa ľudia na sivý zákal operovali vo veku 65 a viac rokov. Dnes sa stretávame so sivým zákalom u mladších ľudí, neraz aj o desať a viac rokov. Podmienené je to zvýšenou koncentráciou žiarenia, ktoré nás ovplyvňuje,“ hovorí očný lekár František Veselý. Sivý zákal v počiatočných štádiách nie je voľným okom viditeľný. Zmení sa to v neskoršom štádiu ochorenia, a to pri tzv. bielom sivom zákale. Na zreničke je viditeľný biely fľak. V minulosti bol tento stav označovaný slovom beľmo. Oko je už v takomto prípade slepé.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


O čo vlastne ide?

Za bežných okolností je šošovka nachádzajúca sa vo vnútri oka priehľadná. Vďaka tomu cez ňu môže prechádzať svetlo a následne sa lámať do miesta najostrejšieho videnia. ,,Treba si uvedomiť, že šošovka je súčasťou živého organizmu a aj v nej prebiehajú metabolické procesy. Absencia ciev v šošovke, ktoré by mohli odvádzať splodiny látkovej premeny, má za následok ich usádzanie sa. Šošovka sa tak začína kaliť. Prienik svetla je následne obmedzený,“ priblížil Veselý.

K očnému treba chodiť pravidelne

Pravidelnú prehliadku u očného lekára by mal každý absolvovať aspoň raz ročne. „V opačnom prípade treba spozornieť vtedy, ak človek eviduje zmenu vnímania odtieňov bielej farby. Alebo ak sa strácajú rozdiely medzi farbami či kontrast medzi podkladom a písmom. Najhoršie na sivom zákale je to, že rastie pomaly. Preto si mnohí z nás jeho progres neuvedomujú,“ upozornil Veselý.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Pomôže operácia

Jedinou možnosťou, ako sa dá sivý zákal efektívne odstrániť, je operácia. Oko býva plne funkčné už na druhý deň po zákroku. Pred niekoľkými rokmi sa k operácii sivého zákalu pristúpilo až vtedy, keď už bol zrelý. Dnes je situácia iná. „Nároky na náš zrak sú oveľa vyššie, ako tomu bolo v minulosti. Precízne videnie je nevyhnutné pre naše každodenné činnosti. Z toho dôvodu pristupujeme k operácii sivého zákalu už pri prvých prejavoch diskomfortu. Je to však na rozhodnutí samotného pacienta,“ zhrnul Veselý.


Máte vlastné skúsenosti so sivým zákalom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame