Počas dovolenky pozor na zlodejov: Vlámaní je stále menej, škody sú však väčšie

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mali ste niekedy problém so zlodejmi?

Vlámaní je síce na Slovensku stále menej, no škody sú stále väčšie

Letné mesiace nie sú len o šťastných chvíľach na dovolenke, ale tiež o starostiach. Špeciálne, ak sa vrátite po niekoľkých dňoch domov a zistíte, že ste boli terčom zlodejov. Podobných prípadov je na Slovensku čoraz menej, no narástli spôsobené škody. Čo teda robiť pre prevenciu, či nebodaj odrazu po vlámaní?


Najviac v bratislavskom kraji

Počet vlámaní do nehnuteľností občanov počas letných dovoleniek medziročne mierne klesol. Policajný zbor SR ich evidoval o 365 menej. Tento trend potvrdzuje aj jedna zo slovenských poisťovní, ktorej klienti nahlásili v letnom období roku 2016 o 38 % menej násilných vstupov do príbytkov, než v roku 2015. Avšak napriek nižšiemu počtu vlámaní, narástli spôsobené škody.

K najväčšiemu počtu majetkových trestných činov došlo podľa Úradu kriminálnej polície v 3. štvrťrokoch 2015 a 2016 v bratislavskom, trnavskom, žilinskom a košickom regióne. Práve košická pobočka poisťovne eviduje najvyššie poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti následkom vlámania.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveriteľné bankové lúpeže ako z filmu: Tieto sa však stali aj v skutočnosti


Pozor na schránku aj sociálne siete

Podľa Lenky Dolinajovej z Komunálnej poisťovne sú dôležité opatrenia, ktoré by mal každý vlastník nehnuteľnosti urobiť. Ide najmä o nahradenie klasických dverí bezpečnostnými, vhodná je aj inštalácia poplašného zariadenia v domácnosti, jej poistenie a v neposlednom rade nie je bezpečné zdieľať na sociálnych sieťach fotky z dovolenky už počas cesty tam. Dobré je požiadať príbuzných, susedov, kolegov o pravidelné vyberanie poštovej schránky.

Zistite, ako reagovať

Čo robiť, ak sa zlodejom nevyhneme? "Pokiaľ spozorujete známky vlámania, nevstupujte do nehnuteľnosti, aby ste nezničili stopy páchateľa a okamžite privolajte políciu,” radí Dolinajová. “Po príchode príslušníkov policajného zboru upozornite na všetky veci, ktoré nie sú na svojom mieste, resp. s nimi bolo manipulované. Následne spíšte presný zoznam odcudzených vecí. Pokiaľ vám boli ukradnuté kreditné karty, šekové alebo vkladné knižky, cenné papiere a podobne, kontaktujte okrem polície aj banku, a ďalšie inštitúcie. Príslušným úradom je potrebné nahlásiť aj odcudzenie ostatných dôležitých dokladov, ako sú cestovné doklady, občianske preukazy, karty zdravotného poistenia," dodáva.


Vlámal sa vám už niekto do domu alebo bytu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • Lenka 30.06.2017, 14:58

    Z vykrádania bytu počas dovolenky mám úplnú traumu. Myslela som si, že sa ma to absolútne netýka, ale život ma prekvapil a počas dovolenky v Taliansku nám poriadne vybielili byt. :-( Škoda bola veľká, fakt s tým človek neráta. Odvtedy presne ako sa píše v článku, nevešiame ani na sociálne siete, kde sme, aby sme to tým zlodejom neuľahčili a ešte sme zainvestovali do bezpečnostných dvier Sherlock. Vyhovovalo nám, že zabezpečili aj inštaláciu, takže sme nemali žiadnu navyše prácu a z našej strany je to čistá spokojnosť.

1

Pridať komentár