Nepríjemné mravce doma či v záhrade: Zbavte sa ich raz a navždy

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy s mravcami?

Mravce sú v našom okolí nechcenými a otravnými spoločníkmi

Trápia sa s nimi záhradkári, no stretávame ich aj v domácnostiach. Niekedy pomôže jeden krok, inokedy trápenie trvá celé mesiace. Mravce sú v našom okolí nechcenými a otravnými spoločníkmi. Či už vonku alebo vnútri, inšpirujte sa rôznymi spôsobmi, ktoré pomôžu, aby ste sa mravcov zbavili raz a navždy.


Ako na mravce v domácnosti?

Nájsť hniezdo mravcov v byte či dome môže byť poriadne ťažké. Ak sa vám to podarí, nemáte vyhraté, no smerujete k úspechu. Zvyčajne im totiž vyhovujú teplé a vlhké miesta. V dome to môže byť takmer kdekoľvek a v bytovke pokojne aj mimo vašej domácnosti. Ak chcete vystopovať toto miesto, v prvom rade sledujte cestičky, po ktorých sa skupiny mravcov presúvajú. Najčastejšie sa totiž pohybujú po rovnakých “chodníčkoch”, na základe ktorých zistíte odkiaľ a kam idú.

Chémia či babské tipy?

Pri boji s nechcenými návštevníkmi musíte urobiť rozhodnutie. Využijete chemické prostriedky, ktoré sú nešetrné k okoliu alebo overené, no nie vždy 100% účinné tipy od starej mamy? Paradoxom boja proti mravcom je, že zvyknú reagovať odlišne a častokrát prežiť aj ataky silných prostriedkov. Rovnako je rozdiel, či proti nim bojujeme v menšom prostredí rodinného domu, bytu alebo rozmernej záhrade. Tam zároveň musíme dávať pozor na to, aby sa neobjavila situácia, že síce porazíme mravce, ale uškodíme rastlinám.


Mohlo by vás zaujímať: 16 babských rád, ako zatočiť s mravcami: Za pokus určite stoja


Začnite plastovým domčekom

Z prostriedkov, ktoré môžete kúpiť v obchodoch sa v domácnosti najčastejšie využívajú tri. Jedným z nich je dobre známy sprej s nevábnou vôňou. Ďalšie sú menej agresívne a tak príjemnejšie na využívanie. Asi najmenej práce má človek s plastovými domčekmi, ktoré sa mravcom postavia do cesty. Môžu do nich vliezť i z nich vyliezť, no so sebou do hniezda si zoberú maličké granulky jedu. Následne nimi kŕmia seba aj iných a tak kolónia postupne uhynie. Plastový domček by sme z chemických prípravkov odporúčali ako prvý. Ak nezaberie, treba sa presunúť k agresívnejším metódam.

Ďalším produktom je takzvaná krieda proti hmyzu, ktorú môžete kúpiť v potrebách pre domácich majstrov. Touto kriedou môžete kresliť čiary, ktoré pretínajú mravčie cesty. Tento spôsob však úplne nerieši problém hniezda, môže však mravcov odlákať tak, že ich už v domácnosti neuvidíte.

Domácke recepty:

 • Potrieť okolie cestičiek zmesou octu a aromatického korenia.
 • Mravce ocot neznášajú. Môžete ho pridať aj do vody pri umývaní dlážky.
 • Nasypte im do cesty vysušené zvyšky kávy.
 • Do miesta, kde sa vyskytujú nasypte kypriaci prášok.
 • Mravce zle reagujú aj na sušené droždie.
 • Pri akejkoľvek forme boja môžete do zmies pridať výrazné korenia - mletú papriku, curry, chilli, klinčeky, škoricu…

Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


V záhrade treba byť opatrný

Intenzívny boj proti hmyzu v záhrade sa ľahko môže skončiť katastrofou. Utrpieť môžu stromy, trávnik či úroda. Je teda nevyhnutné k nemu pristupovať opatrne. K asi najoverenejším spôsobom patrí obarenie mraveniska, respektíve mravčeho hniezda. Následne môžete miesto zasypať soľou, v tom prípade však pozor na to, aby to nebolo v prostredí, kde vám záleží na rastúcich rastlinách.

Aj v záhrade môžete využiť rôzne triky z domácnosti, akým sú káva, či výrazne vône korenia. Z dlhodobejšieho hľadiska je ale dobrým spôsobom vysadenie aromatických rastlín a byliniek. Mravce neznášajú mätu, levanduľu či majorán, takisto im prekážajú výrazne vône niektorých kvetov. Skúste teda záhradu obohatiť o tento druh rastlín. Okrem mravcov budú odpudzovať aj iné druhy hmyzu.

Ak sa chcete vyhnúť chemickým postrekom, jedným zo spôsobov, akým chrániť ovocné stromy sú takzvané lepové pásky. Využijete ich na oblepenie kmeňa napadnutého mravcami a zabránia tak tomu, aby mravce postupovali smerom nahor do koruny alebo k zrejúcemu ovociu.


Čo v boji s mravcami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Ivan 08.07.2017, 18:31

  Ak chcete polapit co najviac mravcov ekologickym sposobom,tak teraz sa to da tak,ze supky z melonu date na miesta kde sa najviac mravce zdrzuju t.j. kmene stromov,hniezda,dierrky v pode a pod.,ked sa ich tam na sladkej supke zhromazdi vela,tak ich rychlo straste do vedra z vodou,kde sa utopia!Opakujte to dovtedy,az mravce na supkach uz nebudu,mne sa to osvedcilo,aj ked je to zdlhave.Takto sa daju zlakat aj na rozne sladke navnady,robim im navnadu aj z trochou medu zmiesanou zo zelenym cukrom na mravce,samotny cukor nechcu,ale s medom ano.Na odplasenie mravcov od kmenov stromov pomaha aj mleta škorica,nevyhodou je,ze po dazdi sa to musi znova posypat,co je dost nakladne.Na kmienky stromov pomaha lepsie ako lepova paska lep,ktory sa da kupit a jeho vyhodou je,ze sa da lahko obnovit.

 • Barbora 03.07.2017, 11:31

  Na lepové pásky sa prichytili len muchy, mravcom vôbec neprekážali v pohybe po kmeni stromu ...

 • Mária 02.07.2017, 23:42

  Ja už roky bojujem s mravcami v skleníku. Dokážu zničiť priesadu papriky a uhoriek. Na pár dní ich zastavím prostriedkom (práškom) proti mravcom, ktorý je pomerne drahý a za pár dní sa objavia znova. Hovorím, že je to nerovný boj.

 • Jozef14 02.07.2017, 11:45

  Káva,prostriedky proti mravcom posýpové sú dobré pri kvetoch kde sa nedá hniezdo preniesť.Pomohol aj postrek s octovou vodou(vraj 1:1 ale já podľa čuchu nemeral som)postriekať kvetináč,dosky beton.Priamo do mraveniska som striekal len pri chodníkoch a na trávniku.Ináč lopatka a do vedra a za plot do kríkov.Účinky sú, ak nevymrú aspoň ich nasmerujem kde nenarobia škodu.Mám kúpený prášok proti mravcom,ktorý používam najčastejšie na miestach kde sa nedajú použiť iné prostriedky.Octová voda je dobrá aj proti sliziakom, postriekať buď priamo sliziaky alebo prístupové cesty.Účinok trvá do 3 dní.Vodou sa samozrejme ničí.

1

Pridať komentár