Tieto každodenné zvyky zvyšujú hrozbu demencie: Vyhnite sa im!

Stará žena

thinkstockphotos.com

Každý z nás chce prežiť celý život v telesnom a duševnom zdraví. No napriek tomu denno-denne robíme veci, ktoré nášmu telesnému a duševnému zdraviu neprospievajú. Tým si koledujeme o zdravotné problémy. Jedným z nich je aj demencia.

Zjednodušene môžeme povedať, že demencia je zníženie kognitívnych funkcií v dôsledku ochorenia mozgu. Jej vznik sa spája hlavne s vyšším vekom, nie je to však pravidlo. K počiatočným príznakom patria napríklad problémy s pamäťou, znížená pozornosť a motivácia, zmeny v sociálnom správaní, podráždenosť či apatia. Ktoré zvyky zvyšujú riziko vzniku tejto nepríjemnej choroby?

S umelými sladidla

Snažíte sa schudnúť, a preto sa vyhýbate cukru. Namiesto neho používate umelé sladidlá? Nerobte to! Existuje niekoľko vedeckých štúdií, ktoré potvrdili, že pre ľudské zdravie nie sú najlepším riešením.

Nedávno bola jedna z nich publikovaná v časopise American Heart Association. Podľa nej používanie umelých sladidiel zvyšuje riziko vzniku demencie i mŕtvice. Pokusu sa zúčastnilo takmer 2900 dospelých ľudí nad 45 rokov a 1484 účastníkov po šesťdesiatke. Tí boli počas siedmich rokov sledovaní odborníkmi, čo sa týka ich stravovacích návykov a pitného režimu. Ďalších 10 rokov vedci zaznamenávali zmenu ich zdravotného stavu.

Čo zistili? Tí, ktorí vypili minimálne jeden nápoj s umelými sladidlami denne, mali riziko vzniku mŕtvice či demencie až trikrát vyššie ako tí, ktorí tak robili len raz týždenne. Dôležité je, že vedci brali pri vyhodnocovaní do úvahy aj vek, pohlavie, celkový denný kalorický príjem, kvalitu stravy, fyzickú aktivitu a genetické faktory pre vznik demencie.


Mohlo by vás zaujímať: Demencia môže číhať aj na vás: Ktoré potraviny vás môžu pred ňou ochrániť?


Pozor na trans- a nasýtené tuky

Naša strava by mala byť vyvážená a pestrá, no napriek tomu mnohí holdujú jednotvárnost. Doslova sa tak vyžívajú v konzumácii potravín bohatých na trans- a nasýtené tuky. To vedie nielen ku kardiovaskulárnym chorobám a nadváhe, ale zdá sa, že i k vzniku Alzheimerovej choroby. Potvrdzuje to aj štúdia Taub Institute for Research of Alzheimer’s Disease and the Aging Brain z Kolumbijskej univerzity v New Yorku.

Odborníci z tejto inštitúcie do pokusu zapojili 980 starších zdravých ľudí a štyri roky sledovali ich príjem kalórií, ale aj bielkovín, tukov a cukrov. Vyšší príjem kalórií a nasýtených tukov môže byť spojený s väčším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby. Odborníci preto odporúčajú mozgu dopriať veľa ovocia, zeleniny, orechov a celých zŕn.

Takisto radia obmedziť červené mäso a radšej preferovať hydinu a ryby, a nepreháňať to ani s maslom. Namiesto neho odporúčajú častejšie používať olivový olej. Aj v tomto prípade teda platí, že všetko treba jesť s mierou a jednotvárnosť sa nevypláca.

Nevyhýbajte sa slnku

Strávite denne aspoň 30 minút na slnečnom svetle? Ak nie, koledujete si nielen o osteoporózu či depresiu, ale podľa odborníkov aj o demenciu. Aj tento duševný problém sa totiž spája s deficitom vitamínu D. Dôkazom je štúdia, do ktorej bolo zapojených 1600 seniorov. Vedci zistili, že tí, ktorí trpeli výrazným deficitom „slnečného vitamínu“, mali riziko demencie až o 125 % vyššie. U účastníkov s miernym deficitom bolo zaznamenané riziko o 53 % vyššie, ako u tých s normálnou hladinou déčka v organizme.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa demencii: Rozhýbte sa skôr, než bude neskoro!


Obmedzte sedenie

Fenoménom dneška je sedavý spôsob života, ktorý si vyberá svoju daň v podobe telesných i duševných problémov. Snáď sa nebude nikto čudovať, keď tvrdíme, že aj za vznikom demencie môže byť nedostatok pohybu. Pri cvičení je stimulovaný krvný obeh, vďaka čomu sa do mozgu dostáva viac kyslíka a živín, čo, samozrejme, priaznivo ovplyvňuje jeho činnosť.

Podľa vedcov z University of Illinois v Urbana-Champaign nás pred demenciou ochráni už 30 minút pohybu denne. Svetová zdravotnícka organizácia zasa odporúča pre celkové zdravie 150 minút aeróbnej aktivity v miernej intenzite alebo 75 minút intenzívneho cvičenia týždenne.


Aké skúsenosti máte s demenciou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame