Pozor na oslabený pocit smädu: Môže viesť k dehydratácii i úpalu

Muž

thinkstockphotos.com

Zvýšená chuť na sladké, bolesti hlavy, podráždenosť, zápcha či zápach z úst sú v horúcich letných dňoch dôležitým signálom, že telu chýbajú tekutiny. Ich dostatočný a pravidelný príjem zabraňuje prehriatiu organizmu a pôsobí v horúčave ako „chladiaca kvapalina“. Špeciálne v lete treba myslieť na to, že dopĺňať ich musíme aj v momentoch, keď smäd necítime.

Potrebu ovplyvňuje mnoho faktorov

Počas vĺn horúčav, ktoré počas letných mesiacov zasahujú Slovensko hrozí rad rizík, od dehydratácie, bolestí hlavy až po kolaps. Ľudia by preto nemali zanedbať pitný režim. „Denne by sme mali vypiť aspoň dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti,“ hovorí gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik. Ženy by tak mali denne prijať približne dva litre, muži asi 2,5 litra. Piť treba, aj keď človek necíti smäd.

Pocit smädu nezodpovedá skutočnej potrebe tekutín. Seniori majú pocity smädu oslabené, ale ani dospelí by nemali čakať, ich dostanú. Piť sa v menších dávkach v priebehu celého dňa. Skutočnú potrebu u jednotlivého človeka ovplyvňuje mnoho faktorov, ako hmotnosť, vek či aktivita. Všeobecne ale platí, že pri fyzickej záťaži a v teple je nutné príjem tekutín zvýšiť. Zohľadniť sa dá aj to, koľko vody sa dostane do tela jedlom, najmä ovocím a zeleninou.


Mohlo by vás zaujímať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Vyhnite sa sladeným nápojom

Pre pitný režim v horúčave nevhodné silne sladené nápoje, či už ide o cukor alebo umelé sladidlá. Lepšie ako ochutené limonády, džúsy, nektáre, kolové nápoje či energetické drinky, je piť vodu z kvalitných prírodných zdrojov. Najvhodnejšia je čistá voda a vody slabo mineralizované, neperlivé a s vyváženým obsahom minerálnych látok.

V súvislosti s prevenciou dehydratácie odborníci radia obmedziť telesnú záťaž a pohybovú aktivitu, nezdržiavať sa na priamom slnku v poludňajších hodinách a nosiť pokrývku hlavy. K prevencii dehydratácie prispieva aj správne vetranie miestností, teda vo večerných, nočných a ranných hodinách.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!


Ako si poradiť s úpalom?

Ak sa objavia v teplých dňoch príznaky úpalu, teda bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť či horúčka, je nutné telo v rámci prvej pomoci ochladiť. Podobne sa prejavuje aj vyčerpanie z prehriatia, pre jeho prevenciu i liečbu je zásadné dostatočné zavodnenie.

Rozumne sa schladiť možno správnym nastavením klimatizácie, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt spôsobujú tzv. teplotný šok.

Doma je dôležité pravidelné vetranie, ventilátory by nemali byť nasmerované priamo na telo. Oblečenie počas leta by malo byť svetlých farieb, z prírodných materiálov, voľného strihu. Syntetické materiály zadržiavajú pot. Na ochranu pred úpalom treba používať pokrývku hlavy.


Máte skúsenosti s úpalom a dehydratáciou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR, ČTK
Odporúčame