Dovolenka pri mori vo vyššom veku: Na tieto veci si dajte pozor

Seniory

thinkstockphotos.com

Vek vás môže v určitých veciach limitovať, no určite by vás nemal odradiť od pobytu pri mori. Dávajte si však pozor na to, akú dovolenku si vyberiete. Zvoľte radšej oddychovú a pohodovú variantu. Dbajte aj na to, aby ste bývali blízko letiska a nemuseli tak do finálnej destinácie cestovať ešte pár hodín v horúcom autobuse.

Pozor na úpal

Starší ľudia sú na úpal náchylnejší. Čo ho vlastne spôsobuje? To, že ho dostanete len z dlhého pobytu na slnku je len mýtus. Slnko síce k úpalu výrazne prispieva, ale nie je jeho jedinou príčinou. Preto sa v horúčavách vyhýbajte cestovaniu v prehriatych autobusoch a takisto sa nezdržujte v nevetraných, uzavretých miestnostiach a preplnených miestach s nedostatkom kyslíka.

Ďalšími príčinami môžu byť nedostatok tekutín, zvýšená námaha, málo vzdušné a tesné oblečenie, ktoré bráni odvádzaniu tepla z vášho tela. Pozor aj vtedy, ak beriete lieky proti alergii, diuretiká alebo lieky na zníženie krvného tlaku.

Náš tip: Prvá pomoc pri úpale je presunúť postihnutého človeka okamžite do tieňa. Odporúčajú sa ľadové obklady, studená sprcha alebo aspoň uvoľnenie tesného oblečenia. Naopak vyhnite sa liekom na zníženie teploty, pretože telo je horúce z iného dôvodu ako napríklad pri angíne alebo chrípke.


Mohlo by vás zaujímať: K moru môžete ísť aj v zime: Čakajú na vás príjemné teploty aj ceny


Pozor na dehydratáciu

Starší ľudia častokrát trpia hypertenziou a preto sú na pitie v lete ideálne minerálne vody s vysokým obsahom sodíka. Jeho nedostatok by mohol zdravotný stav ešte zhoršiť. Prísun tekutín je v lete extrémne dôležitý, špeciálne vtedy, keď sa veľmi potíte alebo vykonávate fyzickú aktivitu.

Piť by ste mali najmä vodu, ale dobré sú aj riedené ovocné šťavy, bylinkové čaje alebo zelený čaj. V horúcich letných dňoch si doprajte aspoň tri litre. Kávu, alkohol a energetické nápoje pre istotu úplne vynechajte, pretože sa do pitného režimu nerátajú.

Nedostatok tekutín v tele sa prejavuje pocitom únavy, slabosťou, búšením srdca, zvieravou bolesťou na hrudníku, tŕpnutím prstov na rukách, bolesťou hlavy alebo závratmi. Prejavy však môžu byť aj nenápadnejšie. Nedostatok tekutín sa môžu pretaviť aj do problémov s pamäťou a sústredením.

Pozor na spálenie

Odborníci tvrdia, že bezpečný pobyt na slnku neexistuje a preto pred ním pokožku patrične ochraňujte. Jeho silu netreba podceňovať. Slnečné žiarenie je z roka na rok agresívnejšie. Vaša pokožka si kvôli tomu vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Ak ste sa definitívne rozhodli cestovať a opáliť sa práve pri mori, pokožku na to pripravte ešte predtým, než vycestujete. Inak môže vaše telo z dlhých pobytov na slnku zostať zaskočené. V strave stavte na dostatočný príjem betakaroténov a antioxidantov, ktoré posilňujú obranné vlastnosti kože. Nájdete ich hlavne v mrkve, špenáte, paradajkách, marhuliach a červenom melóne.

V kufri by vám nemali chýbať opaľovacie krémy s najvyšším faktorom a aj prípravky po opaľovaní. Ideálne sú tie s obsahom pantenolu.


Mohlo by vás zaujímať: 5 TOP leteckých letných destinácií na rok 2017, ktoré nezruinujú váš rozpočet


Pozor na prisilnú klimatizáciu

Klíma býva súčasťou azda všetkých dovolenkových hotelov. Pomáha vám lepšie zvládnuť horúčavy a schladiť sa počas dňa. Je však dvojsečnou zbraňou, pretože spôsobuje rôzne choroby. Rizikovou skupinou sú opäť starší ľudia, ďalej ľudia s oslabenou imunitou či fajčiari. Na filtroch klimatizácie sa totiž množia baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú rôzne choroby.

Príliš silná klíma môže zhoršiť stav aj u kardiologických pacientov a takisto negatívne vplýva aj pohybový aparát a svalstvo. To sa môže kvôli nej podchladiť. Vzniknú tak bolesti kĺbov alebo problémy s  chrbticou. Pozor aj na teplotný šok, ktorý môžete telu spôsobiť, keď vyjdete zo silno klimatizovanej miestnosti von do horúčav.


Aké skúsenosti máte s úpalom a ďalšími nástrahami leta vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame