Nový druh jógy pomáha pri problémoch so spánkom: Stačí nehybne ležať a nezaspať

Joga

thinkstockphotos.com

Problémy so spánkom sú častým javom pri všetkých vekových generáciách. Cvičenie a pohyb by mal pri týchto nepríjemnostiach pomôcť, nie vždy je to však tak. Práve vtedy prichádza na rad špecializovaný druh jógy, ktorý pomáha telu oddýchnuť si. Volá sa jóga nidra a základom je nehybne ležať a nezaspať.

Zažehná problémy so spánkom

Je koniec s klasickou hatha jógou, prichádza jóga nidra. Tento druh cvičenia spočíva v uvoľnení tela i ducha a táto relaxácia umožňuje lepší spánok bez prebúdzania. Hodina jógy nidra sa rovná štyrom hodinám spánku, uisťuje učiteľ jógy Matthieu Wadell. Na jeho kurzoch nie sú žiadne pozdravy slnku alebo ásány. Účastníci iba ležia so zavretými očami a snažia sa o čo najhlbšie uvoľnenie. nastane večer, všetci bez problémov zaspia.

Nidra znamená v sanskrte spánok, ale nejde o taký spánok, ako by sme si predstavovali. Pri našich hodinách privádzame vedomie čo najbližšie podvedomiu, aby sme uvoľnili všetko napätie tela i ducha, opisuje učiteľ. Táto relaxačná technika umožňuje lepší spánok, uvoľňuje svalové a emočné napätie. Účinky je vidieť po prvej lekcii.


Mohlo by vás zaujímať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Ležať nehybne a nezaspať

Matthieu Wadell praktizuje stále klasickú jógu, ktorá slúži na pretiahnutie svalov a dovoľuje telu viac sa uvoľniť, skôr než sa po pol hodinke prejde k pozícii vľahu. Trvanie relaxácie závisí na cvičiteľovi, jej doba môže byť rôzna. „Prvým pravidlom jógy nidra je zostať nehybne, druhým nezaspať, pretože ide o udržanie stálej pozornosti a pritom o uvoľnenie,“ vysvetľuje učiteľ.

Rovnako ako pri meditácii začína jóga nidra uvedomením si dýchania, potom sa pozornosť prenáša na okolité prostredie. Cvičenec načúva po niekoľko minút každému zvuku, blízkemu i vzdialenému, a potom sa vracia k sebe. Uvedomuje si každú časť tela od hlavy po päty. „Toto cvičenie nazývané rotácia vedomia umožňuje uvoľniť všetky svaly,“ uvádza učiteľ.

Stále vľahu sa adept jógy nidra snaží vnímať opačné pocity, ako je tiaž tela a potom jeho ľahkosť, chlad a potom teplo. „Je dôležité naplno prežívať tieto vnemy, aby sa stimulovali tie časti mozgu, ktoré nikdy nefungujú zároveň,“ uvádza Matthieu Wadell. Cieľom je stále prebudenie vedomia.


Mohlo by vás zaujímať: Fitnes tipy od trénera hviezd: Udržte sa vo forme aj pri bežných činnostiach!


Jóga pre všetkých

Súčasťou je aj niečo si priať. Toto želanie sa nazýva sankalpa a musí byť vyslovované pozitívnym spôsobom. „Než aby ste hovorili, že chcete prestať fajčiť, hovoríte, že budete zdraví, lebo to je to, o čo tu ide. Sankalpa je silnejšia a účinnejšia ako obyčajné želanie, lebo ju vyslovujeme v stave hlbokého uvoľnenia, uisťuje Matthieu Wadell.

Neodporúčam jógu nidra len tým, ktorí zle spia alebo stresovaní, odporúčam ju všetkým, lebo každý je v napätí, aj keď si to neuvedomuje,hovorí učiteľ. Akonáhle jógu nidra zvládnete, môžete ju praktizovať vždy večer pred spaním. Najťažšie potom bude odolať spánku.


Aké skúsenosti máte s jógou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame