V Stredomorí majú iné gény a zdravé srdcia: Môžu si jesť čo len chcú

Európan

thinkstockphotos.com

Čoraz častejšie bývame upozorňovaní na následky nezdravého stravovania. Hrozba civilizačných chorôb nás teda núti kontrolovať, čo jeme, odriekať si obľúbené pochúťky a celkovo žiť zdravo. Na Kréte s tým nemajú problém. Ich srdcia sú zdravé, aj keď sa nevyhnú tukom.

Strava bohatá na tuky

Prečo obyvatelia dvoch odľahlých dedín v horách na gréckom ostrove Kréta žijú dlho a tešia sa dobrému zdraviu? Majú zdravé srdce, hoci ich strava je bohatá na tuky. Britskí vedci u nich odhalili vzácnu genetickú variáciu, ktorá chráni srdce pred chorobami a predlžuje život. Podobná variácia však bola zistená aj v Taliansku.

Ide o veľmi vzácnu variáciu génu spojenú s nižšou úrovňou zlých tukov a s nižšou úrovňou triglyceridov v krvi, ktorú majú obyvatelia obcí Zoniana a Anogia na severe Kréty. Pastieri a poľnohospodári z týchto dedín prakticky nepoznajú mŕtvicu, infarkt ani kardiovaskulárne choroby, hoci ich strava je bohatá na živočíšne tuky.

Bez mŕtvice i srdcových chorôb

to veľkí milovníci baranieho mäsa a tiež syra, ktorý jedia denne. Takýto druh stravy by samozrejme u iných ľudí viedol k sérii negatívnych účinkov na zdravie, pretože tieto pokrmy zvyšujú hladinu zlého cholesterolu, a tým aj riziko srdcových chorôb a mŕtvice. V tejto oblasti to tak ale nie je.

Obyvatelia oboch dedín trpia síce cukrovkou rovnako ako celková populácia Grécka, ale zdá sa, že sa u nich neprejavujú žiadne dôsledky tejto choroby. Napríklad diabetická nefropatia, čo je chronické ochorenie obličiek, ktoré je spôsobené vplyvom dlhodobo zvýšenej glykémie.


Mohlo by vás zaujímať: Krajšie telo a bystrá hlava čo najdlhšie: Skúste nový hit v zdravom stravovaní!


Môže za to genetická variácia

Čo je teda v ich génoch iné? Odpoveď na to sa pokúsili dať vedci z britského inštitútu Wellcome Trust Sanger pod vedením Eleftherie Zegginiovej. Identifikovali novú genetickú variáciu nazývanú rs145556679, ktorá má tú významnú vlastnosť, že chráni srdce a znižuje úroveň zlých tukov v krvi. Zdá sa, že ide o unikátny variáciu, ktorú majú obyvatelia spomínaných dvoch krétskych dedín. Doteraz bola podobná variácia zistená u jednej osoby v Toskánsku a u populácie Amišov v Spojených štátoch.

Aby vedci variáciu zistili, sekvenovali genóm 250 obyvateľov krétskych dedín a porovnávali ho s DNA 3200 iných Grékov. „Štúdia ukázala význam sledovania celého genómu, aby tak bolo možné lepšie rozpoznať genetickú architektúru populácie,“ uviedla Zegginiová. „Týmto spôsobom nachádzame nové genetické variácie, ktoré sme predtým nikdy nevideli. To má veľký význam pre charakteristiky spojené s kardiovaskulárnymi chorobami, ktoré sú najbežnejšou príčinou smrti vo svete,“ dodala.

Stredomorím sa môžeme inšpirovať

Vďaka štúdiu populácií, ktoré žijú izolovane, môžeme vidieť vzácne genetické variácie, ktoré hrajú významnú úlohu v ľudských chorobách, povedal jeden z autorov štúdie Lorraine Southam.

Toto zistenie nás prirodzene neoprávňuje k tomu, aby sme to preháňali s konzumáciou mäsa a syra, pretože nikto z nás nemá túto vzácnu genetickú variáciu. Aby sme boli zdraví, je lepšie veriť klasickej stredomorskej strave s hojnosťou ovocia, zeleniny a rýb, s trochou mäsa a olivového oleja.


Snažíte sa zdravo stravovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame