Dedičstvo, ktoré nepoteší: Aké sú vaše práva a povinnosti v prípade dlhu?

peniaze

photl.com

Strata blízkeho človeka patrí k tým najsmutnejším udalostiam vôbec. Vaše trápenie sa však nemusí skončiť trúchlením pár mesiacov po pohrebe. Do života vám totiž pomerne hlboko môže zasiahnuť aj dedičské konanie, ktoré zahŕňa dlžoby po zosnulom. Viete, ako sa v takejto situácii zachovať a aké kroky podniknúť?

Čoho všetkého sa dedičstvo môže týkať?

Nehnuteľnosti, úspory na vkladných knižkách či v podielových fondoch – to všetko sú aktíva, ktorými si pozostalí v rámci dedičského konania zvyknú prilepšiť. Bohužiaľ, nezriedka sa stáva, že zosnulý si pred smrťou nestihol vysporiadať všetky svoje finančné záväzky. Do hry tak veľmi často vstupujú tiež dlhy v sociálnej a zdravotnej poisťovni, nesplatené spotrebné či hypotekárne úvery, prípadne pôžičky v nebankových subjektoch. V postavení dediča však v zásade prerobiť nemusíte. Treba si len všetko dobre zvážiť a predovšetkým spočítať.

Buď, alebo…

Podľa § 463 Občianskeho zákonníka sa dedičstva môžete vzdať: „Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.“ V tom prípade sa síce zbavíte zdedených dlhov, prídete však aj o prípadné aktíva, ktoré dlžnú sumu prevyšujú. Nie je totiž možné vzdať sa len časti dedičstva. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môžete urobiť do jedného mesiaca odo dňa, kedy ste boli o tejto možnosti upovedomení, prípadne v lehote stanovenej súdom. Túto možnosť si ale dobre premyslite. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva totiž nie je možné odvolať. To platí aj vtedy, ak vyhlásite, že dedičstvo neodmietate.


Mohlo by vás zaujať: Podanie daňového priznania sa blíži: Toto sa zmenilo oproti minulému roku


Dlhy nemusia znamenať nočnú moru

Našťastie, Občiansky zákonník chráni dedičov tým, že im neukladá povinnosť splatiť dlhy v plnej výške. Hovorí o tom § 470: „Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.“ Ak je účastníkov v dedičskom konaní viac, náklady na pohreb a dlhy sa rozpočítajú úmerne podľa toho, čo z dedičstva nadobudli.

Aký je zvyčajný postup?

Najskôr je potrebné, aby veritelia oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú stanoví súd. Ten takéto uznesenie vydá na návrh dedičov, pričom výzvu zverejní aj na úradnej tabuli. Tá slúži pre potreby tých účastníkov, ktorí súdu nie sú známi.

Najprijateľnejším variantom v prípade dlhov je vždy vzájomná dohoda medzi dedičmi a veriteľmi. Tá môže vzniknúť aj tak, že dediči veriteľom prenechajú dedičstvo na úhradu dlhov. Túto možnosť je vhodné zvoliť vtedy, ak je isté, že pozostalí žiadne finančné prostriedky navyše nezískajú. Ušetria si však množstvo administratívy v rámci likvidácie dedičstva.


Mohlo by vás zaujímať: Máte doma kupónovú knižku? Poradíme vám, čo s ňou


Na čo si dávať pozor?

Ak ste dlh v dedičskom konaní prijali, ručíte zaň do výšky nadobudnutého dedičstva aj vlastným majetkom. Dlhu sa teda nezbavíte tak, že zdedený majetok darujete blízkej osobe. Právnu zodpovednosť stále nesiete na svojich pleciach. Aby ste však nevyrobili problémy svojim deťom a vnúčatám, na finančné záväzky myslite už teraz. Prípadným hádkam v rodine predídete závetom a každú pôžičku či úver si radšej poistite.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame