Leto je sezónou zápalu močových ciest. Ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť?

Žena

thinkstockphotos.com

Leto je obdobím dovoleniek a oddychu. Mnohí z nás ich trávia na kúpaliskách. Pobyt v bazéne je síce príjemným osviežením a plávanie prospešnou telesnou aktivitou, avšak prináša so sebou aj riziká – chlórovaná voda a mokré plavky si často vypýtajú svoju daň v podobe zápalu močových ciest.


Zápal močových ciest je vlastne infekcia, ktorá je zvyčajne vyvolaná črevnými baktériami. V 70 až 95 % prípadov za infekcie horných a dolných močových ciest môže Escherichia coli. Príčinou však môžu byť aj iné baktérie, alebo dokonca plesne, ako napríklad Candida albicans (pôvodca kvasinkovej infekcie).


Zápal močových ciest sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov a to hlavne kvôli anatomickým rozdielom. Podľa štatistík sa s týmto ochorením stretne raz ročne jedna z piatich žien.


Infekcie močových ciest možno rozdeliť podľa toho, kde vznikli (podľa lokalizácie), napríklad na zápal močového mechúra (cystitída), zápal močovej rúry (uretritída), zápal sliznice obličkovej panvičky atď.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močových ciest sa v zime objavuje častejšie: Ako si s ním účinne poradiť?


Príznaky infekcie močových ciest


Medzi hlavné príznaky zápalu močového mechúra patrí nepríjemná bolesť v podbruší a v oblasti bedier, časté nutkanie na močenie spojené s bolesťou, zakalený moč, pálenie a rezanie pri močení. Ničím výnimočným nie je ani teplota do 38 stupňov Celzia. U žien sa často vyskytuje kvasinková močová infekcia, ktorá sa prejavuje aj svrbením a pálením v oblasti genitálií. Pre zápal močovej rúry sú typické nepríjemné pocity v oblasti močového ústrojenstva, takisto častejšie močenie a moč, ktorý je zakalený.

Diagnostika a liečba


Ak máte podozrenie na infekciu močových ciest, vezmite si so sebou k lekárovi aj stredný prúd ranného moču. Po jeho kultivačnom vyšetrení bude lekár poznať pôvodcu infekcie a nasadí vám vhodnú liečbu. Tá väčšinou spočíva v podávaní antibiotík v dĺžke 3 až 5 dní. Zvyčajne lekár odporučí aj spazmolytiká (lieky uvoľňujúce kŕče vnútorných orgánov).


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Ako si pomôcť pri infekciách močových ciest doma a aká je prevencia?  


·         Dbajte o kvalitný pitný režim, ktorý by mal pozostávať hlavne z čistej vody. Vhodným doplnkom sú minerálky a bylinkové čaje. Ak sa u vás infekcie močových ciest vyskytujú často, doplňte pitný režim o urologický čaj, čaje z prasličky roľnej, zlatobyle alebo púpavy.


·         Vyhnite sa zadržiavaniu moču, pretože tak baktériám neumožníte, aby sa množili. Nezabúdajte na to, že močiť treba aj po pohlavnom styku. Odborníci z Department of Medicine, University of Washington School of Medicine, Seattle upozorňujú na to, že aj používanie spermicídov (chemická antikoncepcia) má spojitosť s vyšším rizikom infekcie močových ciest.


·         Dbajte na hygienu intímnych partií – na toalete sa vždy utierajte smerom ku konečníku, nikdy nie opačne, aby sa baktérie nedostali do močovej rúry.


·         Vyhnite sa tesnej spodnej bielizni z umelých materiálov, nepoužívajte parfumované mydlá na intímnu hygienu a v lete nezotrvávajte zbytočne dlho v mokrých plavkách.


·         Dbajte na prísun probiotík a prebiotík. Probiotiká nájdete vo fermentovaných potravinách (kefíry, jogurty, natto, tempeh, kyslá kapusta, kombucha…) a prebiotiká najmä v ovocí a zelenine. Pri infekciách močových ciest sú na nezaplatenie brusnice či cesnak, ktorý má antibakteriálne účinky.


·         Za vyskúšanie stojí aj užívanie manózy, poprípade kombinácie manózy spoločne s propolisom. Manóza má údajne schopnosť zabrániť baktériám prichytiť sa na stenách orgánov močových ciest a propolis má zasa protizápalové účinky. K ustúpeniu ťažkostí by malo dôjsť už v priebehu niekoľkých dní.


·         Pomocníkom v tomto smere je aj vitamín C. Podľa mexických vedcov denný príjem 100 mg vitamínu C u tehotných žien s infekciou močových ciest počas troch mesiacov znižuje riziko vzniku ďalších infekcií močových ciest.


·         Na zmiernenie bolesti i zápalu sa používa aj klinčekový, myrhový a oreganový olej. Účinný je tiež extrakt z grepových jadier. Činnosť imunitného systému stimuluje aj echinacea.


Máte vlastné skúsenosti so zápalom močových ciest? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame