Zistite, či vám nehrozia bolestivé vredy predkolenia. Radšej stavte na prevenciu!

Noha

thinkstockphotos.com

Strata a odumieranie kožných tkanív na dolných končatinách, ktoré je spojené s nepeknými a dlho sa hojacimi ranami, sa môže týkať ľudí v akomkoľvek veku, avšak oveľa častejšie sa vyskytuje u sedemdesiatnikov a starších. Známy je aj fakt, že toto ochorenie postihuje dva až trikrát častejšie práve ženy.

Aké sú príčiny vzniku vredov predkolenia?

„Bercove vredy“ môže mať na svedomí niekoľko faktorov, pričom veľakrát sa jedná o kombináciu viacerých vonkajších i vnútorných príčin. Najčastejšou z nich sú choroby cievneho systému – podľa štatistík môžu za vredy predkolenia až v 70 % prípadov. Ak ste napríklad prekonali zápal žíl, je to jeden z významných rizikových faktorov.

Medzi ďalšie patrí dedičnosť, vyšší vek, poškodenia kože v dôsledku úrazov, extrémnych teplôt či chemikálií, poruchy lymfatického systému, autoimunitné ochorenia, hlboké plesňové ochorenia, cukrovka i väčší počet tehotenstiev. Značnú rolu v tomto smere zohráva aj celkový životný štýl – nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, dlhé státie, fajčenie, nadváha či obezita.


Mohlo by vás zaujímať: Vredy predkolenia alebo „bercove vredy“: Koho ohrozujú a ako vyzerá liečba?


Ide o „bercove“ vredy, alebo nie?

Vredy predkolenia vznikajú pomerne dlhú dobu. Medzi prvotné príznaky patrí stenčená koža, ktorá sa buď lúpe, alebo mokvá. Centrom vredov predkolenia môže byť nejaká drobná rana, ktorá sa nehojí, poprípade zväčšujúce sa a vysychajúce ložisko. Čiže ak na svojich nohách spozorujete, že v oblasti predkolenia je na určitom mieste koža extrémne suchá či tenká, alebo máte dlho sa hojace rany, zbystrite pozornosť a radšej to konzultujte s lekárom.

Ako vredom predkolenia predchádzať?

  • Ak sa nevenujete žiadnemu športu pravidelne, doprajte si ako prevenciu minimálne 30 minút rezkej chôdze denne.
  • Dbajte na prísun tekutín v podobe čistej vody v množstve 0,3 až 0,4 dcl na každých 10 kg váhy (ak vážite 70 kg, mali by ste vypiť 2,1 až 2,8 litra vody).
  • Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, dajte sa s nimi do boja, pretože sú významným rizikovým faktorom aj pre vznik vredov predkolenia.
  • Starajte sa o svoje nohy aj tak, že ich pravidelne dáte do výšky nad úroveň srdca, napríklad ich podložíte vankúšom a zotrváte tak dve hodiny denne.  
  • Samozrejmosťou je zdravá a vyvážená strava, v ktorej sú extra dôležité potraviny bohaté na vitamíny C, E a lecitín. Vitamín C nájdete najmä v čerstvom ovocí a zelenine, vitamín E je zastúpený v rastlinných olejoch, rybách, vajíčkach, orechoch, obilných klíčkoch a lecitín sa nachádza, napríklad v pečeni, arašidoch, olejnatých semiačkach, ovsených vločkách, hroznovej šťave, karfiole či kapuste.

Mohlo by vás zaujímať: Pukanie a bolesť kolien? Skúste obklady či masáž a vhodné potraviny


Tipy na urýchlenie liečby vredov predkolenia

Liečba vredov predkolenia patrí do rúk lekára, avšak za zváženie stoja aj nasledovné tipy, ktoré môžu liečbu urýchliť. Odporúčame ich však konzultovať s lekárom.

  • Vašim nohám prospejú špeciálne cviky na dolné končatiny, ktoré zabezpečia lepší krvný obeh (krúženie chodidlami, napínanie špičiek, ohýbanie prstov…). Ak chcete dosiahnuť dobré výsledky, venujte sa im niekoľkokrát denne.
  • Pomocníčkou v tomto smere je aj bandáž od päty až ku kolenu a vlhké obklady (vlhké gázové obväzy kúpite v lekárňach).
  • Využívané sú aj alternatívne spôsoby liečby, napríklad s použitím muších lariev. Tie sa zvyčajne na 72 hodín aplikujú do nehojacej sa rany – larvy „zničia“ odumreté tkanivo a zároveň sú vďaka látkam, ktoré pomocníkmi pri celkovom hojení rany. Táto metóda sa používa vo viacerých nemocniciach na Slovensku.
  • Pomôcť pri hojení môže aj masť z nechtíka lekárskeho, konopná masť a obklad z kostihoja – listy sa zaparia a teplé priložia na postihnuté miesto.
  • Využívané sú aj tzv. biolampy. Polarizačné svetlo z nich preniká do hĺbky niekoľkých centimetrov – má analgetické a protizápalovú účinky.

Máte vlastné skúsenosti s bolestivými vredmi predkolenia? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame