Ako sa zbaviť vošiek raz a navždy? Dá sa to aj bez chémie, všetko potrebné nájdete doma

Nepríjemné vošky

Nepríjemné vošky (Zdroj: GettyImages)

Vošky sú otravný okrídlený hmyz, ktorý sa z ničoho nič môže objaviť na kvetoch v domácnosti, v záhrade či skleníku. Tam pomaly obžiera a ničí naše rastliny. Navyše, vošky žijú vo veľkých kolóniách, čo robí z ich odstraňovania ešte o niečo náročnejšiu operáciu. Našťastie, existuje hneď niekoľko zaujímavých ekologických spôsobov, ktoré v boji s voškami pomôžu.

Spolupráca s mravcami

Tam, kde sú vošky nájdete aj mravce. Tieto živočíchy si totiž vzájomne pomáhajú. Vošky sú samé o sebe pomerne málo pohyblivé, čo sa samozrejme nedá povedať o mravcoch. Tie pomáhajú voškám pri presune z rastliny na rastlinu, chránia ich pred lienkami – prirodzenými nepriateľmi. Túto spoluprácu často humorne popisujú ako chovanie si domácich zvierat.

Čo z toho však majú mravce? Kým vošky obžierajú rastliny a spracovávajú bielkoviny zo šťavy z listov, nedokážu spracovať cukry. Vylučujú preto takzvanú medovicu, ktorá obsahujú nespracovaný cukor.

Aj preto sa často odporúča pri boji s voškami nezabúdať na mravce. Ak sa ich v okolí rastlín nachádza priveľa, môže to byť indikátor takejto úspešnej spolupráce. Medovica tiež spôsobuje problémy pre samotné rastliny či stromy. Vylúčená látka zarastá hubovitou čerňou, ktorá šíri infekcie.


Mohlo by vás zaujímať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Pomôžu ekologické nálevy

Kým prítomnosť mušiek v skleníku sa dá eliminovať lienkami, v domácnosti či záhrade to nie je až tak jednoduché. Špeciálne na čerstvom vzduchu tak pomáhajú nálevy z cesnaku či tabaku.

Výhodou ekologických spôsobov likvidácie vošiek je najmä to, že ak roztoky aplikujeme napríklad na ovocné stromy či jedlé rastliny, nemusíme mať žiadne obavy z ich konzumácie. Zároveň zlý výber chemických postrekov môže zahubiť okrem vošiek aj iné organizmy či zle zapôsobiť na rastlinu. Napríklad by sme sa tak nechcene mohli zbaviť spomínaných lienok.

Cesnakový nálev

Cesnak má antibakteriálne vlastnosti a zápach, ktorý odpudzuje hmyz. Roztok pripravíme z 20 strúčikov cesnaku, ktoré nakrájame na malé kúsky a následne ich zalejeme 1 litrom vriacej vody. Cesnak necháme lúhovať asi štvrť hodinu, následne precedíme a približne dvakrát do mesiaca postrekovačom aplikujeme na napadnuté rastliny.


Mohlo by vás zaujímať: Ploštice sú postrachom aj v súčasnosti: Ako im zabrániť v cucaní našej krvi?


Tabakový nálev

Postupujeme podobne, ako pri cesnaku. Balíček tabaku, ktorý kúpite takmer v každej trafike, vyvaríme v troch litroch vody. Narozdiel od cesnaku, tabak varíme pomaly celú hodinu. Dávajte si pozor na zápach, odporúča sa vyvariť ho na čerstvom vzduchu na prenosnom variči a ideálne v starom hrnci. Nálev následne precedíme, zriedime s čistou vodou v pomere 1:1 a pridáme niekoľko kvapiek saponátu. Aplikujeme postrekovačom na napadnuté rastliny.

Mydlový postrek

V tomto prípade ide o niečo menej ekologickú variantu, no je vhodná najmä v domácnosti na okrasných rastlinách. Do 2 litrov vody vlejte jednu polievkovú lyžicu saponátu, dobre rozmiešajte a prelejte do rozstrekovača. Aplikujte na napadnuté rastliny niekoľkokrát týždenne, ideálne vo večerných hodinách, keď už na listy nesvieti slnko. Narozdiel od tabakových postrekov vás nebude trápiť nepríjemný zápach.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame