10 babských rád, ktoré pomôžu proti bradaviciam: Zaberá cesnak, zemiak aj púpava

Ruka

thinkstockphotos.com

Za vznikom bradavíc, ktoré sa najčastejšie objavujú na koži, je vírus HPV, teda human papillomavirus. Hoci sa často vyskytujú u detí a mladistvých, na pozore by sa pred nimi mali mať predovšetkým osoby so zníženou obranyschopnosťou. Prenášajú sa dotykom, jedná sa teda o prenosné ochorenie kože.

Ako sa ich zbaviť?

Liečba bradavíc sa odvíja od viacerých faktorov, ako je napríklad typ bradavice, jej umiestnenie, rozsah, ale aj stav imunitného systému daného človeka. Môže sa jednať o tradičné spôsoby ich odstránenia,  ako vyrezávanie, vypaľovanie či odstránenie laserom, alebo modernejšie spôsoby, ku ktorým patrí patrí napríklad kryoterapia. Ďalšou možnosťou sú prírodné metódy, alebo „babské“ rady. Čo všetko sa teda oplatí skúsiť?

Jablčný ocot

Jablčný ocot je známy ako pomocník pri chudnutí, netoxický čistič domácnosti, odstraňovač buriny či prostriedok na elimináciu svrbenia pokožky. Avšak účinne sa dá použiť aj v boji proti bradaviciam. Stačí vatový tampón namočiť do jablčného octu a priložiť na miesto. Ideálne je tak urobiť večer a nechať ocot pôsobiť celú noc. Bradavica postupne stmavne a odpadne.

Vitamín C

Podľa tejto „babskej“ rady treba rozdrviť tabletku vitamínu C a zmiešať ju s vodou, a potom pastu aplikovať priamo na bradavicu. Ešte lepší účinok sa dosiahne vtedy, keď sa céčko zmieša s čerstvou šťavou z citrónu. Dobré výsledky vraj prinesie aj používanie vitamínu E, kde stačí obsah kapsuly natrieť na inkriminované miesto. Za vyskúšanie stojí aj kyselina acetylsalicylová, známa ako aspirín.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Ananás

Ananás obsahuje kyseliny a enzýmy, ktoré sa s bradavicami „nekamarátia“. Ako ho použiť? Malý kúsok ananásu aplikujte na bradavicu niekoľkokrát denne. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín.

Cesnak

Cesnak, významné prírodné antibiotikum, sa používa na bradavice podobným spôsobom ako ananás. Stačí ho roztlačiť a naniesť na postihnuté miesto. Neodporúča sa prekročiť dobu pôsobenia 4 až 5 hodín.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej má protivírusové účinky, a preto je stvorený aj na odstraňovanie bradavíc. Vatovú tyčinku namočte do oleja a niekoľkokrát denne bradavicu natrite. Opakujte, až kým neodpadne.

Včelí propolis

Aj propolis sa často označuje ako prírodné antibiotikum, ktoré si dokáže poradiť s viacerými kožnými ťažkosťami, ako afty, ekzémy a, samozrejme, aj bradavice. Použiť tekutý, či tuhý? Vyskúšať môžete oba. V prvom prípade stačí tekutý propolis natierať a v druhom treba zrniečka propolisu nasypať na leukoplast a prilepiť na postihnuté miesto.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Prášok do pečiva

Zmiešajte prášok do pečiva s ricínovým olejom a niekoľkokrát denne nanášajte na bradavice.

Bazalka

Využívame ju hlavne ako bylinku, ktorá skvelo dochutí napríklad cestoviny. Avšak rozdrvené listy možno použiť aj na odstránenie bradavíc.

Púpavové „mlieko“

Možno si pamätáte ešte na časy detstva, keď ste z púpavových kvietkov robili venčeky. Vtedy ste si možno všimli, že v stonke je biele „mlieko“. Táto tekutina je výborným bojovníkom proti bradaviciam. Pozor si treba dať jedine na sfarbenie pokožky dohneda.

Rozkrojený zemiak

Tento recept sa používa na odstránenie bradavíc stáročia. Vedecké dôkazy síce o tomto „babskom“ recepte nie sú, ale vraj funguje. Navyše je veľmi dostupný a lacný – stačí rozkrojiť zemiak a priložiť ho na bradavicu.


Ako sa podarilo účinne zabojovať s bradavicami vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame