V lete pozor na skazené potraviny: Pozrite, ako rýchlo ich musíte spotrebovať

Chladnička

thinkstockphotos.com

Asi pre nikoho nie je novinkou, že horúčavy skladovaniu potravín neprospievajú. V letných mesiacoch musíme byť obzvlášť opatrní, inak nám hrozia žalúdočné problémy či choroby. Nehovoriac o tom, že nám skazené potraviny pokazia radosť z jedla. Hygienici preto upozorňujú na ich správne skladovanie, v opačnom prípade si možno privodiť i hnačkové stavy.

Hrozia hnačky aj salmonelóza

Potraviny počas tepla rýchlejšie podliehajú skaze. Hygienici tak radia držať jedlo v čistých kuchynských nádobách oddelene, aby sa do kontaktu nedostali suroviny a pripravené jedlá.

Teplo praje napríklad aj šíreniu salmonelózy. Jedlo konzumované v surovom stave treba preto dokonale umyť, potraviny zase poriadne prevariť alebo inak tepelne upraviť v pitnej vode. Slepačie vajcia v jedlách musia byť poriadne tepelne spracované.

Dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, jedlo sa však musí variť minimálne 20 minút pri teplote 70 stupňov. Uvarené ho treba ihneď zjesť, ak sa opäť ohrieva, tak opäť pri minimálnej teplote 70 stupňov. Dôležité je zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených jedál. Pre prácu so surovým mäsom by mali mať gazdiné špeciálne vyhradené kuchynské pomôcky.


Mohlo by vás zaujímať: Ušetrite a neplytvajte! Ktoré potraviny po záruke nemusíte vôbec vyhadzovať?


Väčšinu spotrebujte do 24 hodín

Zostatky z majonéz, dresingov a studených omáčok treba skladovať pri teplote nula až štyri stupne Celzia maximálne 48 hodín. Pečené, varené, dusené a vyprážané mäso vcelku pri spomínanej teplote zase najviac 24 hodín. „Chladené krájané mäso môže byť v chladničke pri teplote 0 až 4°C 24 hodín, rovnako tak možno postupovať s vákuovo baleným mäsom po otvorení obalu. Naložené mäso by malo vydržať približne 48 hodín,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ide o odporúčaný čas skladovania, nemusí byť pravidlom, dôležité je orientovať sa údajmi výrobcu na obale, takisto vôňou a vzhľadom.

Zeleninové, strukovinové, cestovinové, rybacie a ovocné šaláty vydržia pri teplote nula až štyri stupne pol dňa, pri teplote päť až osem stupňov iba 6 hodín. Varené cestoviny, zemiaky, ryža, strukoviny a vajcia na ďalšie spracovanie, ktoré boli prílohou k pokrmu, možno skladovať pri spomínanej teplote 12 hodín, obložené misy, mäsové nárezy, strúhané a krájané syry zase 24 hodín, pri teplote päť až osem stupňov 12 hodín.


Mohlo by vás zaujímať: Ušetrite aj vy: Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?


Zelenina je najlepšia hneď

Nespotrebované konzervy s ovocím, zeleninou, hubami či rybami v oleji treba skladovať pri teplote nula až štyri stupne najviac jeden deň. Očistená či nakrájaná zelenina vydrží pri rovnakej teplote 12 hodín. „Ak ju spotrebiteľ plánuje použiť ako ozdobu alebo spracovať do šalátov, treba ju spracovať čo najrýchlejšie, a to do troch hodín,“ radí ÚVZ SR.


Máte vlastné skúsenosti so salmonelózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame