Dbajte o zdravie svojej pečene: Ktoré jedlá jej škodia a prospievajú?

Zelený čaj

pixabay.com

Nielen srdce alebo mozog, ale i pečeň patrí k najdôležitejším ľudským orgánom. Potrebná je pri filtrovaní škodlivých látok, vytváraní látok pre organizmus či tvorení a ukladaní ich zásob v tele. Chorá pečeň je často dôsledkom zlej životosprávy, alkoholu, alebo nejakej choroby. Ktoré veci sú pre ňu dobré a ktorými jej naopak škodíte?

Pite zelený čaj

Zelený čaj je plný antioxidantov, ktoré sa nazývajú katechíny. Tie zlepšujú niektoré funkcie pečene. Výskumy dokazujú, že čaj pomáha zabraňovať niektorým druhom rakoviny, vrátane rakoviny pečene. K jeho výhodám patrí aj to, že dokáže naštartovať metabolizmus. Je teda ideálnym nápojom, ktorým môžete začať každý deň. Pozor však na ľadový zelený čaj, ktorý neobsahuje ani zďaleka toľko katechínov ako práve pripravený teplý.

Čistá voda ako kľúč k úspechu

To najlepšie, čo môžete pre svoju pečeň urobiť je, že si budete udržiavať primeranú váhu. Čistá voda je teda pre vás spolu so zeleným čajom alfou aj omegou. Naopak, spomaľte so sladenými nápojmi, príliš sladkými ovocnými džúsmi, či sirupovými vodami s umelými sladidlami. Uvidíte, že ak budete piť len čistú vodu a čaje, ručička na vašej váhe pôjde smerom nadol.


Mohlo by vás zaujímať: Šiesta najčastejšia príčina úmrtia: Aké príznaky dokážu upozorniť na chorú pečeň?


Listová zelenina plná antioxidantov

Listová zelenina pomáha udržiavať pečeň v kondícii. Špenát patrí k tomu najzdravšiemu v tejto kategórii. Obsahuje totiž množstvo antioxidantu nazývaného glutatión, ktorý pečeni prospieva. Jeho hladina sa ukazuje ako jeden z podstatných faktorov, ktoré predurčujú človeka k dlhovekosti. Príprava špenátu je navyše úplne jednoduchá a ak nemáte chuť variť, dá sa ľahko pridať aj do smoothie nápojov.

Špenátové smoothie:

  • 1 pohár špenátu
  • 2 banány
  • 2 pomaranče
  • 2 citróny

Malé zázračné bobuľky

Čučoriedky sú dobré na mnohé zdravotné problémy a odporúčajú sa aj na udržanie zdravej pečene. Obsahujú polyfenoly, ktoré vám pomáhajú chrániť sa pred tukovými ochoreniami. Tie nemusia súvisieť len s pitím alkoholu. Idú totiž ruka v ruke s obezitou a vysokou hladinou cholesterolu. Ak nemáte radi čučoriedky, môžete ich nahradiť aj tmavou čokoládou, olivami či slivkami.


Mohlo by vás zaujímať: Urobte niečo pre svoju pečeň: 7 potravín na jej prečistenie a lepšie fungovanie


Mandle s vločkami na raňajky

Orechy a špeciálne mandle sú bohatým zdrojom vitamínu E, ktorý chráni pečeň pred tukovými ochoreniami. Navyše sú dobré aj pre vaše srdce.  Ak budete mať chuť na niečo malé, siahnite po mandliach namiesto sladkostí. Ideálne bude, ak si ich doprajete aj na raňajky. Výborne chutia s ovsenými vločkami, ktoré vašej pečeni taktiež prospievajú. Rovnako ako aj krúpy, pohánka, ryža či ražné cestoviny.

Pri problémoch s pečeňou sa vyhnite:

  • alkoholu – spôsobuje cirhózu pečene
  • káve
  • mastným jedlám
  • slaným jedlám

Tip na záver: Počuli ste už o bylinke, ktorá sa nazýva pestrec mariánsky? Nájdete ju vo forme čajov či ako doplnok stravy. Blahodarne pôsobí na pečeň, žlčník i tráviaci systém. Regeneruje bunky pečene, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a takisto podporuje tvorbu žlče.


Ako sa snažíte udržiavať vo forme svoju pečeň vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame