Zbavte sa nežiadúcich návštevníkov: Tieto metódy vyženú myši z domácnosti

Myš

pixabay.com

Ako zistíme, že sa do našej domácnosti dostali hlodavce? Hľadajte ich stopy. Trus v špajzi či na podlahe, šuchotanie, keď je v celom dome ticho, obhryzené káble či obaly z jedla… To je len časť indícií, ktoré nám potvrdia, že je na čase začať s nimi bojovať.

Nezastaví ich polystyrén ani sklená vata

V prípade, že ste presvedčení o tom, že máte doma votrelcov, skúste nájsť miesto, z ktorého sa dostávajú dnu. Nezabúdajte na to, že myši sa dokážu prehrýzť cez takmer čokoľvek, nezastaví ich polystyrén, sadrokartón a dokonca ani sklená vata.

Myši sa dokážu dostať do budovy aj na miestach, kde by sme to možno nečakali. Vedia šikovne liezť, pokojne sa vyštverajú aj po stene domu a nájdu si maličkú škáru medzi fasádou a strechou. Ak sa vám toto miesto podarilo lokalizovať, stále nemáte vyhraté. Lepenie páskou je len dočasným riešením, ktoré myši nezastaví. Prinajmenšom viete, kde sa vám oplatí nastaviť pasce.


Mohlo by vás zaujímať: Šikovne na nepozvaných nájomníkov: Odožeňte myši bez použitia lepidiel a pascí


Prekáža im citrón i bylinky

Jedným z humánnych, no nie stopercentne účinných spôsobov je vypudiť myši zápachom, ktorý im prekáža. Hlodavce nemajú radi mätu, harmanček, divozel alebo oleander. Tieto rastliny tak môžete vysadiť do kvetináčov a umiestniť v blízkosti miest, o ktorých ste presvedčení, že sú súčasťou ich trás.

Myši tiež neznášajú zápach citrónu, špeciálne takého, ktorý už začal plesnivieť. Treba však pamätať, že aj keď môže pomôcť, nemusí motivovať myši k odchodu z vašej domácnosti.

Odpudí ich zvuk

Ďalším humánnym spôsobom sú elektrické odpudzovače hlodavcov. Tie vydávajú zvukový signál, ktorý človek nie je schopný počuť, no pre myši je na nevydržanie. Pozor však, aký prístroj kupujete. Na trhu sa nachádza veľké množstvo lacných alternatív, ktoré však nepomôžu.

Myši si totiž môžu na zvuk po čase zvyknúť a potom ho pokojne ignorovať. Skúste sa v tomto prípade poradiť do známymi či predavačom v domácich potrebách a vybrať správny kus. V tomto prípade sa neoplatí šetriť.


Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Predátorov sa boja

Overeným a od dávna využívaným spôsobom na vyhnanie hlodavcov z domovov je mačka. Nejde ani tak o to, že naši štvornohí miláčikovia dokážu myši uloviť. Rozmaznané domácou stravou sterilizované mačky nemajú o lov veľký záujem. No prítomnosť a pach prirodzeného predátora môže myši vystrašiť.

Ak máte však “polodivokú” záhradnú mačku, očakávajte, že sa vám príde pochváliť so svojou korisťou. Nevýhodou v tomto prípade tiež je, že ak myš prenáša nejakú chorobu, hrozí, že sa ňou nakazí aj mačka.

Jedlo musí myši voňať

Pokiaľ ste okolnosťami nútení využiť pasce, môžete si taktiež vybrať medzi tými, ktoré hlodavce usmrtia a tými, ktoré ich nechajú žiť. Medzi prvé menované patrí klasická naťahovacia pasca, ktorá zlomí väz, keď sa myš bude chcieť nakŕmiť pripravenou maškrtou.

Mimochodom, pri kúskoch jedla môžete byť kreatívnejší a nemusíte tam umiestniť iba syr. Dobre poslúžia aj orechy, kúsok pečiva s maslom alebo saláma. Overený trik je na sekundu toto jedlo “ohriať” zapaľovačom. Vôňa jedla priláka myši rýchlejšie.

Medzi pasce, ktoré nechajú hlodavce žiť patria tiež takzvané živé. Ide o upravené škatule, ktoré zavrú za myšou dvere štýlom gilotíny. Stane sa tak v momente, keď začne žrať pripravené jedlo. Vtedy ju môžete celkom humánne opäť vypustiť do prírody.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemné mravce doma či v záhrade: Zbavte sa ich raz a navždy


Pamätajte, kde umiestnite pasce

Myši nechajú žiť lepiace pasce. Ide o plochu v tvare otvorenej knihy. Na ňu umiestnite kúsok jedla a myš sa pri obede jednoducho prilepí. Tento druh však nefunguje ideálne v zaprášených a vlhkých miestach, takže v pivnici či na povale využite skôr iný druh. Pascu tiež pravidelne kontrolujte, keďže zabudnutá myš na nej bude pomaly umierať a následný zápach jej rozkladajúceho tela bude nepríjemný. To platí i o iných druhoch – vždy si pamätajte, kde ste ich umiestnili a kontrolujte ich.

Posledné možnosti

V pivniciach a iných miestach, ktoré navštevujete sporadicky poslúžia tiež jedy na hlodavce. Tie sú vyrábané v čoraz sofistikovanejších baleniach a tak sa nemusíte spoliehať len na plastové tácky obsypané granulami, ako to bolo v minulosti. Často prichádzajú v malých vreckách, aby ich nezjedli mačky či iné domáce zvieratá a neboli roznesené po okolí. Obsahujú tiež látku BHT, ktorá urýchľuje takzvanú mumifikáciu. Ich mŕtve telo tak pri rozklade nebude hrozbou.

Ak ste vyčerpali všetky možnosti a myší ste sa stále nezbavili, musíte kontaktovať odborníkov podstúpiť deratizáciu. Po nej nezabudnite ešte detailne prejsť celú domácnosť a nájsť miesto, z ktorého sa dostávali hlodavce do priestoru. Či už je to pod podlahou alebo v stúpačkách, budete bohužiaľ musieť investovať do náprav. Je to však malá daň za obydlie bez nechcených votrelcov.


Ako sa darí účinne bojovať s myšami v domácnosti vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame