Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť

bylinky

flickr/katemonkey

Čerstvé voňavé bylinky a rôzne aromatické koreniny určite patria do kvalitne vybavenej kuchyne. Nielen, že výborne chutia, ale vďaka obsahu rôznych účinných látok, pomáhajú udržiavať naše zdravie . Chuť ani vôňu čerstvých a vlastnoručne vypestovaných byliniek nie je možné nikdy a ničím nahradiť.

Čo všetko sa dá doma jednoducho vypestovať? Tak napríklad bazalka, pažítka, trebuľka, rozmarín, tymian, petržlen, žerucha, saturejka, kôpor, alebo cesnak.

Bazalka je jednoročná bylinka s výraznou vôňou. Lístky bazalky sa tradične pridávajú k paradajkám, syrom, rybám, tiež do cestovín a rôznych omáčok. Čaj z bazalky má blahodarné účinky na trávenie, pomáha pri nervozite či úzkosti. Odporúča sa tiež pri prechladnutí a kašli.

Rozmarín dezinfikuje tráviaci trakt, podporuje trávenie a obmedzuje plynatosť. Pôsobí proti stresu, zlepšuje krvný obeh, koncentráciu a odstraňuje pocit chladu v končatinách. Rozmarín má významnú úlohu v aromaterapii.  Je výborný i na vonkajšie použitie. Silný odvar slúži k čisteniu mastnej pleti, omývaniu ekzémov a rán. Je súčasťou  provensálskeho korenia, používa sa do mäsitých pokrmov, najmä jahňaciny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bylinky, ktoré vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Petržlen je možné pridať takmer do každej polievky, omáčky, mletého mäsa, plnky, šalátu, či zdobeniu hotových pokrmov. Petržlen je bohatý na draslík, vápnik, horčík, mangán, železo, vitamíny skupiny B. Žuvaním čerstvých lístkov si  osviežite dych a neutralizujete pach po jedení cesnaku.

Šalvia sa používa najmä na steaky, ako súčasť šalátov a do omáčok. Má však aj silné antiseptické vlastnosti, čo sa využíva pri rôznych zápaloch v ústnej dutine, bolestiach hrdla, žalúdka, pri nadmernom potení na kúpele. Pre tehotné a dojčiace mamičky sa nedoporučuje. Zastavuje tvorbu mlieka.

Žerucha rastie veľmi rýchlo a k životu jej stačí vlhká vata. Za týždeň dosiahne výšku až šesť centimetrov. Používa sa iba v čerstvom stave. Má príjemne štipľavú chuť pripomínajúcu reďkovky. Povzbudzuje látkovou výmenu, má vplyv na tvorbu krviniek, aktivuje žlčník a je močopudná. Pridáva sa do šalátov, nátierok , alebo sa len tak sype na chlieb s maslom. Hodí sa k ťažko stráviteľným  a tučným jedlám.

Saturejka  príjemne voní a má pálčivú chuť. Je veľmi univerzálna a dá sa použiť všade tam, kde čierne korenie.  Pretože pôsobí proti plynatosti, je vhodná do strukovinových jedál. Hodí sa do klobás i k údeniu mäsa.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Korenie do zásoby

Arómu byliniek môžeme uchovať aj v octe alebo oleji. Príprava je jednoduchá. Natrháme čerstvé listy alebo výhonky byliniek, dobre ich umyjeme, usušíme a zalejeme kvalitným olejom alebo vínnym octom. Necháme 2-3 týždne lúhovať a potom precedíme do čistej nádoby. Uschovávame v chlade. Výborná je tiež bylinková pasta. Na 100 g čerstvých byliniek potrebujeme 10 g morskej soli a asi štyri lyžice kvalitného oleja. Bylinky rozmixujeme s olejom a postupne pridávame soľ. Zmes by mala mať kašovitú konzistenciu. Nalejeme ju  do malých sklenených pohárov a na povrch hmoty nalejeme asi centimetrovú vrstvu oleja Pasta vydrží v chladničke aj šesť mesiacov.

Zdroj: flickr/katemonkey, flickr/katemonkey, Janka
Odporúčame