Ako sa vysporiadať so zápchou podľa Dr. Igora Bukovského: Keď trúbenie nepomáha!

Každý to už asi zažil – nafúknuté brucho, únava, nechutenstvo, nadúvanie, celkový diskomfort. To všetko sprevádza zápchu. Problém, ktorý trápi množstvo ľudí, avšak boja sa o ňom prehovoriť. Ako proti nej bojovať a zvíťaziť?

Čo ju môže spustiť?

Zápcha dokáže poriadne znepríjemniť život. Sprevádza ju nepravidelné, zriedkavé, až bolestivé vyprázdňovanie tvrdej stolice malého objemu. Do života nám môže „vstúpiť“ z viacerých dôvodov. Objaví sa vtedy, keď preferujeme nezdravú stravu s nedostatkom vlákniny alebo trpíme chorobou tráviaceho systému (napr. rakovina, syndróm dráždivého čreva,..). Rizikovým faktorom je taktiež užívanie diuretík, teda liekov na odvodnenie, závislosť od kofeínu a tiež neurologické ochorenia (napr. Parkinsonova choroba, mozgová porážka).

Čo sa deje v našom organizme pri tráviacich problémoch?  Pozrite si najnovší pohľad na príčiny porúch trávenia a stavov, ktoré môžu mať trvalé následky! Video vám môže priniesť aj možné riešenie:

Výživa ako zbraň

Treba ju ihneď riešiť a nečakať! V opačnom prípade hrozí pri chronickej zápche zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, polypózy a oslabenia imunity. Prvým krokom môže byť zvýšenie príjmu vlákniny v prirodzených potravinách. Zaraďte do jedálnička citrusy, jahody, ríbezle, maliny, čučoriedky, slivky, marhule, banány, šošovicu, raž jačmeň, zeleninu, orechy a olejnaté semená. V jedálničku by mali byť zastúpené aj nenasýtené mastné kyseliny, vrátane olejnatých semien. Dôležité je jesť v pokoji a dôkladne požuť každé sústo. Stresové jedenie by mohlo váš stav len zhoršiť, tak ako aj príjem cukru, sladkostí a mliečnych výrobkov. Trávenie podporí teplá voda s citrónovou šťavou vypitá pred jedlom.

Vyskúšajte nasledujúci recept, ktorý vám pomôže! Dve polievkové lyžice ľanového semena nechajte na pár hodín postáť v pohári vlažnej vody. Vypite počas dňa, alebo pridajte do jedla. Skvelými pomocníkmi sú tiež probiotiká. Naordinujte si jednu dávku, v ktorej sa nachádza 4-10 miliárd baktérií jeden- až dvakrát denne. Ďalším riešením je užívanie 30 ml šťavy aloe vera 2-3-krát denne.

Čo ešte pomáha?

  • Pravidelná primeraná fyzická aktivita

  • Dostatok času na toaletu

  • Relaxačné dychové cvičenia, ktoré pomôžu uvoľniť kŕče v bruchu

  • Jemná masáž brucha tenisovou loptičkou v smere hodinových ručičiek

Toto už nerobte!

Pri úprave výživy však zvyknú mnohí robiť chyby, ktoré narobia viac škody ako úžitku. Pozor si treba dávať na prudké zvýšenie príjmu vlákniny a taktiež na zanedbanie pitného režimu. Pri očistení ovocia a zeleniny ich zvykneme olúpať, no pripravujeme sa tým o výživné látky, ktoré sa nachádzajú práve v ich šupkách. Čím je chlieb tmavší, tým viac vlákniny obsahuje – je len mylnou predstavou. Pravdu nájdete na etiketách výrobkov. Vyhýbajte sa užívaniu laxatív a rôznych laxatívnych byliniek, ktoré vás môžu lákať počas boja so zápchou.

Ak ste dodržiavali tieto odporúčania a napriek tomu sa váš stav zhoršil, môže byť za tým vážne ochorenie tráviaceho systému, vrátane rakoviny. V tom prípade vám neostáva nič iné, len sa zveriť do rúk lekára – gastroenterológa.

Ďalšie informácie a najnovšie prístupy k riešeniu tejto závažnej poruchy trávenia prináša nová kniha Dr. Bukovského „Zachráňte svoje črevo!“, ktorá vychádza v septembri.

Každý jeden zdravotný problém treba riešiť! Spoľahlivé a overené informácie prináša Ambulancia klinickej výživy na svojej stránke www.encyklopedia.akv.sk ktorá vám môže pomôcť riešiť existujúce zdravotné problémy!

Zdroj: Pixabay.com, pixabay.com, PR článok
Odporúčame