Pravdivý príbeh: Vysnívané bývanie nám zničila klebetná suseda

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

S manželom sme mali len jediný veľký sen. Vychutnať si rannú kávu z terasy s pohľadom na vlastnú záhradku. Nechceli sme nič okázalé ani veľké. Po odchode dcér z bytu sme ostali už len sami dvaja. Osud nám bol naklonený. Keď nastal v meste stavebný boom, rozmáhali sa aj prímestské časti, kde ste si mohli kúpiť domček za cenu bytu.


Zaujali nás vilky v radových zástavbách, ktoré sme si cenovo mohli dovoliť aj my. Veľa známych nás od kúpy odrádzalo. Za málo peňazí vraj nemôžme očakávať kvalitu a budeme stále trčať v zápchach. Navyše, život v radovkách je údajne len horizontálne bývanie v paneláku. Jediný rozdiel je, že je ťažšie sa vyhnúť susedom.

Na reči priateľov sme nedali a išli si za svojím. Dom sme kúpili a pri podpise zmluvy som bola najšťastnejšia osoba na svete. Z varovaní sa nenaplnilo nič. Zápchy síce bývali, ale manžel robil z domu a ja na polovičný úväzok, takže dopravu sme riešiť nemuseli.  Najviac sme sa ale obávali susedov. Aj to sprvu vyzeralo tak, že máme šťastie. Boli to všetko pohodoví ľudia, ktorí túžili po peknom bývaní v príjemnom prostredí.

Život v rodinnom dome sa mi pozdával. Po krátkej dobe sme medzi nových susedov zapadli. Každú chvíľu niekto niečo oslavoval alebo sme len tak klebetili vonku pred domom. V lete sme si vymieňali úrodu zo záhradky. Keď ste varili, bolo skvelé len zakričať susede cez plot, či nemá navyše prášok do pečiva. Polovica susedov z paneláku by mi ani neotvorila dvere, keby som niečo potrebovala.

Po čase mi predsa len začalo niečo prekážať. Keď sme sa stretli, debata sa väčšinou zvrtla na niekoho, kto tam nebol. Kto má nové auto a prečo, kto vymieňal nábytok a odkiaľ na to zobral peniaze. Boli to aj súkromnejšie veci, ako ktorý sused chodí tajne ráno pred robotou do krčmy, komu to v manželstve škrípe.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Suseda sa neprestajne povyšovala, dostala lekciu od života


Mňa tieto veci nezaujímali. Bolo to o ľuďoch, ktorých som poznala väčšinou z videnia a nebolo mi príjemné vedieť o ich intímnostiach, ktoré ani nemuseli byť pravdivé. Za to moje susedy sa v klebetách vyžívali. Dúfala som, že máme medzi sebou dobré vzťahy a tak neohovárajú aj nás. Bola som vedľa.

S mužom sme sa rozhodli postaviť pred domom prístrešok pre autá. Prezreli sme papiere, ako veľký máme priestor, s ktorým môžeme pracovať. Na naše počudovanie sme zistili, že náš je aj kúsok pozemku, o ktorom sme si mysleli, že patrí už susede. Tá si na ňom spravila záhradku.

Išla som jej slušne a priateľsky vysvetliť, že si bude musieť kvety presadiť, pretože sa chystáme miesto rozkopať a vydláždiť. Suseda na mňa ostala urazene pozerať, že ich nemá kam presunúť a že na nich minula nemalú sumu. Povedala mi, že sme chamtiví, keďže náš priestor pred domom je najväčší. Bola pravda, že sme mali pred domom najviac miesta, ale tak to developer navrhol. Suseda si mohla vybrať dom aký chcela, nasťahovala sa predsa pred nami.

Keď som to doma vravela mužovi, ten chcel jej kvetiny ihneď vlastnoručne vytrhať. Ja nemám takú horúcu hlavu. V rámci zachovania dobrých vzťahov som susede polovicu sadeníc preplatila. Nestačilo to. Suseda nás odo dňa, keď sme začali stavať prístrešok zdravila len na pol úst. Milota z jej tváre sa tiež vytratila. Mala som pocit, že sa cíti ukrivdená. Na tom by nič nebolo, veď časom by sa suseda so stratou záhrady vyrovnala, ale ona sa nám rozhodla pomstiť.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Suseda, s ktorou som veľmi dobre vychádzala, sa ma raz v obchode spýtala, ako to zvládam. Myslela som, že hovorí o stavebných prácach. Narážala však na mužovu neveru. Vraj paktuje s mojou sestrou a hovorí o tom celá ulica. Bola pravda, že moja sestra k nám často chodila, aj keď som bola v robote, ale za ňu, aj za muža, by som strčila ruku do ohňa. Bol to úplný nezmysel. Ostala som zhrozená, čo si o nás myslia ľudia, ale ešte viac ma nahnevalo, že celé to vypustila do éteru suseda so záhradou.

Nevedela som, čo mám robiť. Bola to taká banalita, pripadala by som si ako na základnej škole. Navyše som nemala žiaden priamy dôkaz, že to išlo od nej. Na druhej strane, videla som, ako na mňa niektorí susedia pozerajú a bola som si istá, že si šepkajú poza môj chrbát.

Trvalo chvíľu, kým som sa tým prestala zaoberať. Každá senzácia trvá tri dni. Táto síce trvala dlhšie, ale prišli ďalšie zaručené novinky, ktorými sa ľudia zapodievali. Po tejto skúsenosti som sa rozhodla, že už nebudem taká priateľská so susedmi. Chcem si udržať normálne vzťahy, ale žiadne bratríčkovanie. Neoplatí sa to. Hoci by som bývanie v našom domčeku za nič nevymenila, občas si povzdychnem za naším starým bytom. Mal síce papierové steny a všetko ste počuli, ale nikto sa do nikoho nestaral.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • mara 30.08.2017, 06:38

  Po 9 rokoch manželstva so svojím mužom s 3 deťmi začal môj manžel ísť von s ostatnými dámami a ukázal mi chladnú lásku, pri viacerých príležitostiach sa vyhrážal rozvedením, keď som sa ho chcel opýtať o jeho vzťahu s inými dámami, Bol som úplne zničený a zmätený, kým mi niekto starý priateľ povedal o láskach lekárov s názvom DR Goko, ktorí pomáhajú ľuďom s ich vzťahom a ich manželským problémom, zavádza ma tohto lekára, ktorý mi naozaj pomáha, keď som ho kontaktoval, dostal môjho manžela Späť za 48 hodín, tak sa začal ospravedlňovať, teraz prestáva ísť s dámami a on je so mnou pre dobro a skutočné. Obráťte sa na tohto milovaného lekára vo vzťahu k manželstvu a problémom a nájdite všetky druhy problémov, ktoré sa ťažko vyriešia a on im poskytne trvalé riešenie. Tu je jeho e-mailová adresa, (dr.gokosspiritualcaster@gmail.com ho môžete pridať do Whatsapp a Viber +2348056398964 Veľa šťastia pre vás

 • Viera 24.08.2017, 20:49

  Zažila som niečo podobné ale bývanie v dome by som nemenila byt je byt a rovnako nemusím komunikovať s okolím a vychutnávať si život v zahrade podľa môjho gusta a tešiť sa z môjho života okolie nie je dôležité treba nechať nech si ubližujú vzájomne ak maju na to žalúdok mám vlastných priateľov a rodinu a bývanie na dome si užívam naplno..

 • amata 24.08.2017, 19:38

  Každý, kto ohovára a poukazuje na chyby iných, má niečo za ušami, a tak upútava pozornosť na chyby iných, aby sa neprišlo na jeho 13. komnatu.Ale na 100% funguje to, že čo ohováraš na druhých, čakaj na sebe. Veľakrát sa mi to potvrdilo.Preto je múdre nesúdiť iných, lebo si to sám odskáčeš.

 • kutil 24.08.2017, 18:18

  Teraz bývame v absolútne kľudnom vchode, žiadne chodbové reči, žiadne kamaračáky, ja vlastne ani neviem, kto v ktorom byte býva - a to tu bývame už 15 rokov. Predtým na vychýrenej nóbl ulici sme za dvadsať rokov zažívali dennodenné peklo. Hlavne keď sme začali prerábať - výmena okien, sanita, podlahy - závisť je pekelná vlastnosť. Som ochotný každému pomôcť, keď to potrebuje, ale žiadne priateľstvá nepestujem, nemám s tým dobré skúsenosti.

 • Pavol 24.08.2017, 13:31

  Náš sused nielen ohovára, ale aj ničí náš majetok ako sa mu dá. Zbúral nám už asi 30 m hraničného múru, otrávil desiatky stromov, sype nám z rebríka hlinu na trávnik, robí kyselinou stopy v trávniku, zbiera púpavové semeno na svojom burinou zarastenom pozemku a potom nám pošle celé mračno, otrávený psík pred Štedrým dňom dokazuje diabolský charakter tiežčloveka s titulom doktora vied, tajného agenta ŠTB s ruskou manželkou!

 • maja 24.08.2017, 12:09

  Aj ja som si po "x" rokoch splnila svoj sen a bývam na dedine. No už po prvých dňoch som upozornila klebetnice, že mám 2 uši a to, čo povie Anča na mňa, ma zaujíma asi ako lanský sneh. Okrem toho, keď už klebety presiahli únosnú mieru, v krčme som vyhlásila, že tí, čo ma chcú ohovárať, nech mi najprv zaplatia účty. A mám v podstate pokoj. Našla som si úzky okruh kamarátov a kamarátok a ostatní mi môžu fúkať práškový cukor do ucha. Žijeme iba raz a preto si život užívajme abstrahujúc od rušivých elementov.

 • xx 24.08.2017, 11:53

  otrasne klebetne zenske, suseda odrbavala kamaratky predo mnou , hned som vedela, ze pred nimi bude odrbavat aj mna, aj ked nema co,preto som jej nic uprimne nevravela.slusne som s nou skoncila, po prekroceni hranice slusnosti z jej strany a dnes mam vytuzeny pokoj. Zakaz vsetkym clenom rodiny, aby mi pozdravili , ma vobec netrapi, pokoj a klud je viac , ako drbnuti ludia, ktori nevedia bez drbov existovat. Nikdy , ale so susedmi viac , ako pozdrav neprichadza do uvahy. Najlepsim kamaratkam a kamaratom ta drbna znicila zivot a nosi sa , ako hviezda. Karma je zdarma.

 • Stano 24.08.2017, 11:47

  Hovorí sa že skutočný priateľ ti povie škaredé veci do očí a tie pekné za chrbtom. Žiaľ takých je dnes veľmi málo. Hlavne že tí čo ohovárajú, majú dokonalý život že sa starajú do druhých. Žiaľ toto veľmi dobre poznám, aj my máme takých susedov niektorých a moji svokrovci bývajú v rodinnom dome na dedine a tam sú klebety ako mor. snažia sa žiť čo najviac nenápadne aby boli predmetom ohovárania čo možno najmenej. Susedov si nevyberáme ale určite by som sa kvôli takým nevzdal svojho sna a neodsťahoval sa. Hlavne nepriťahovať pozornosť. Takí ľudia nemôžu človeka uraziť. A takým po nejakom čase už ani nikto nič neverí. Karma funguje, im sa to vráti. A presne ako vravíš, neustupovať a nebratríčkovať. Ohovoria vás aj keby ste boli najlepší priatelia pod slnkom, je to falošné priateľstvo. V takomto prípade ide o závisť a to je sviňa.

 • Eva 24.08.2017, 11:25

  akonáhle niekto niekoho ohovára pred tebou, buď si istý že teba bude ohovárať tiež..od takých ľudí treba utekať

1

Pridať komentár