Objavte skvelé účinky jablčného octu: Prečistí organizmus i domácnosť

Jablčný ocot

thinkstockphotos.com

Mnohí sú k účinkom jablčného octu skeptickí, iní ho považujú za prírodný liek. Pravdou je, že obsahuje množstvo výživných látok, dá sa využiť pre zdravie, krásu i v domácnosti. Mnohí odborníci ho odporúčajú počas detoxikácie, na zlepšenie trávenia či všeobecne dobitie energie.

Prírodné antibiotikum

Jablčný ocot – prírodný, nepasterizovaný, organický, nefiltrovaný, ideálne v bio kvalite – je zdrojom kyseliny octovej, citrónovej, probiotík a enzýmov vytvorených počas fermentácie. Obsahuje aj vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, fluór či kremík. Kyselina octová pôsobí ako prírodné antibiotikum a antiseptikum. Zastúpené polyfenoly sú prevenciou ochorení, ako je rakovina, cukrovka, osteoporóza či Alzheimerova choroba.

Bojovník proti kvasinkám

Kandidóza  je stav, keď sú v črevách, krvi i orgánoch premnožené kvasinky Candida albicans. Môžu spôsobiť bolesti hlavy, zápach z úst, únavu, tráviace ťažkosti, plesňové ochorenia kože či nechtov. Veľmi často sa kandidóza prejavuje v oblasti močových ciest a pohlavných orgánov a to svrbením, pálením či bielym hrudkovitým výtokom bez zápachu.

Náš tip: Kľúčové pri tomto ochorení je posilnenie imunitného systému a obnova črevnej mikroflóry prostredníctvom probiotík. Veľmi dôležité je odstrániť z jedálnička cukor a za vyskúšanie stojí aj pravidelné užívanie jablčného octu, ktorý sa podieľa sa na obnovení črevnej mikroflóry.

Na jablčný ocot a kvasinky druhu Candida spp., ktoré sa podieľajú na stomatitíde, si posvietili aj brazílski vedci. Zistili, že jablčný ocot preukázal antifungálne vlastnosti, čo predstavuje možnú terapeutickú alternatívu pre pacientov so zubnou stomatitídou.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnite s jablčným octom: Jednoduchá diéta pre lepšiu postavu


Môže pomôcť pri chudnutí

Konzumácia jablčného octu sa spája s nižšou chuťou na sladké a s detoxikáciou organizmu. To samozrejme súvisí aj s podporou redukcie hmotnosti. Podľa štúdie vedcov z Arizona State University v Spojených štátoch, môže jablčný ocot skonzumovaný spolu s jedlom s vysokým glykemickým indexom, viesť k nižšiemu príjmu kalórií počas dňa a to až o 275 kcal. Okrem toho dokázali, že kyselina octová v jablčnom octe vyrovnáva hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín.

Prírodný dezodorant

Kvasinky a baktérie sú príčinou nepríjemného telesného zápachu. Ich množenie zároveň podporuje vlhkosť. Zabrániť sa dá tomu tak, že napríklad do oblasti podpazušia nanesiete vatovým tampónom jablčný ocot. Ten neutralizuje zápach a zničí nežiadúce mikroorganizmy.

Pre pleť, vlasy i zuby:

  • Z jablčného octu si môžete pripraviť skvelé tonikum na tvár – stačí zmiešať 1 diel jablčného octu so štyrmi dielmi vody.
  • Chcete získať dokonale lesklé vlasy? Potom 1/3 šálky octu zmiešajte so 4 šálkami vody a vlasy po umytí šampónom opláchnite.
  • Jablčný ocot je aj výborným bieliacim prostriedkom na zuby. Stačí, ak kefku namočíte do octu a vyčistíte ňou zuby.

Mohlo by vás zaujímať: Jablčný ocot do kuchyne aj pre krásu: Spravte si svoj vlastný a využite ho naplno


Využijete ho aj pri upratovaní

Nevýhodou bežných čistiacich prostriedkov je obsah chemických látok, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Jednou z účinných prírodných alternatív je jablčný ocot.

Univerzálny čistič si pripravíte zmiešaním 1 dielu octu, 1 dielu vody a 2 – 3 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Všetky ingrediencie dajte do fľaše s rozprašovačom, pretrepte a môžete sa dať do upratovania.

Pozor na riziká

Podľa portálu WebMD je konzumácia jablčného octu v množstve potravín bezpečná pre väčšinu dospelých, ak sa užíva krátkodobo. V niektorých prípadoch môže veľké množstvo jablčného octu, cca 240 ml denne, spôsobiť nízku úroveň draslíka v tele.

Existuje prípad, keď takéto množstvo octu, konzumované počas 6 rokov, spôsobilo osteoporózu. Podľa štúdie vedcov z Egypta, ktorá sa uskutočnila na zvieratách, vysoké dávky jablčného octu (cca 40 ml) denne viedli k negatívnym zmenám na pečeni (zväčšenie a patologické zmeny), žalúdku (vredy) a dvanástniku. Aj v tomto prípade teda platí, všetko s mierou!


Na čo všetko využívate jablčný ocot vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame