Toaleta ako nová a bez baktérií: Toto všetko je potrebné na detailné čistenie

Čistenie

thinkstockphotos.com

Ide o jednu z najpoužívanejších vecí v domácnosti, napriek tomu ju často zanedbávame. O to zložitejšie je potom zbaviť ju rôznych “zažratých” nečistôt. Hovoríme o toalete, ktorá je náchylná na čistotu nielen kvôli hygiene, ale tiež z estetického hľadiska. Základom jej čistenia je v tomto prípade pravidelnosť. Odmenou je potom jej žiarivá biela.

Klasický postup

Na ako-tak čistú toaletu by sme mali využívať minimálne dva druhy čistiacich prostriedkov. Jedným je tradičný WC gél, ktorý ničí baktérie a tiež bojuje proti vodnému kameňu. Podobné vlastnosti má aj čistiaci prostriedok na kúpeľne, akurát jeho konzistencia je odlišná. Preto ho využívame len na vonkajšie časti záchodu.

V prvom rade do toaletnej misy aplikujeme WC gél. Jeho ohnutý dávkovač nám pomáha nanášať ho do skrytého okraju, odkiaľ postupne steká dole. Základným pravidlom je potom chvíľku počkať a nechať ho pôsobiť aspoň 5 až 10 minút.

Profesionálni upratovači tiež radia okamžite po nanesení gélu vziať toaletnú kefu a vložiť ju do misy s WC gélom. Jeho antibakteriálne vlastnosti sa tak prejavia aj na nej. Ide totiž o pomôcku, ktorú často zabúdame čistiť.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Lacný a účinný: Zápachu a nečistôt na toalete sa zbavíte vďaka tomuto skvelému čističu!


Zhora nadol

Kým pôsobí WC gél, môžeme sa pustiť do čistenia vonkajších častí toalety. Povrch najlepšie umyjeme vlhkou špongiou s pár kvapkami prostriedku na kúpeľne. Ním pretrieme záchod smerom od hora nadol. Mimochodom, z hygienického hladiska je najdôležitejšie nikdy nepoužívať špongie, či handričky, ktorými umývame toaletu, na čokoľvek iné v domácnosti či dokonca v samotnej kúpelni.

Pri čistení je potrebné špeciálne sa sústrediť na okolie splachovača, kde sa hromadí nečistota a tiež pri skrutkách, ktoré držia na mise dosku. V týchto miestach často vidíme nevábnu hnedú špinu, ktorá ťažko odstraňuje. V tomto prípade najlepšie poslúži stará zubná kefka, ktorú predtým namočíte v octe.

Usadeniny v mise

Ľudia pri upratovaní najčastejšie zabúdajú na časť misy, ktorá je skrytá. Pritom tam sa nachádza najviac usadenín – nielen nečistôt, ale aj nahromadeného vodného kameňa. Tieto častice sa potom pri splachovaní dostávajú do misy, ale sú tiež zdrojom nepríjemného zápachu.

Pri štandardnom znečistení teda využijeme vlhkú kefu, ktorou detailne vyčistíme misu nad i pod hladinou vody. Ak ani agresívny WC gél neodstránil hnedú usadeninu pod vodou, musíme pristúpiť k alternatívnym riešeniam. Jedným je použiť pomerne veľké množstvo kyseliny citrónovej a nechať ju aspoň 30 minút pôsobiť.

Čo sa týka iných čistiacich prostriedkov, vhodné sú predovšetkým tie, ktoré obsahujú kyselinu fosforečnú. Tú nájdete mimochodom aj v zložení kolových nápojov. Na internete sa tak objavilo množstvo videí, v ktorých sa práve za pomoci koly ľudia zbavili usadeného vodného kameňa. Dôležité je vraj nechať ju pôsobiť v mise niekoľko hodín a potom kameň “zodrať” kefou.


Mohlo by vás zaujímať: Fotky z toaliet z celého sveta: Tieto výhľady vás posadia na zadok


Čo potrebujeme pre dokonale čistú toaletu:

  • prostriedok na kúpeľne a WC gél
  • čistú toaletnú kefu
  • špongiu alebo handričku na vonkajšie časti
  • starú zubnú kefku na usadeniny
  • antibakteriálny prostriedok

Po takýchto zásahoch by vaša toaleta mala znova vyzerať ako nepoužitá. Ak si však chcete poistiť hygienu, využiť môžete aj pár kvapiek antibakteriálneho prostriedku v spreji. Nezabudnite tiež na to, že pri čistení často pomáhajú aj overení pomocníci zo špajze, akými sú ocot, zmieňovaná kyselina citrónová alebo sóda bikarbóna. Základom je však v prvom rade trpezlivosť a pravidelné opakovanie.


Ako často čistíte toaletu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame